Politika Zahraničné Top

VIDEO Desivé zábery z Minneapolisu. Cisterna vpálila do davu demonštrantov

Ľudia vypaľujú predajňu s kancelárskymi potrebami počas protestu proti policajnému zásahu 29. mája 2020 v Minneapolise. Zdroj: TASR / AP

MINNEAPOLIS – V nedeľu večer sa v Minneapolise odohrala desivá scéna. Kamión tam vpálil medzi demonštrantov, ktorí protestovali proti zabitiu Georgea Floyda – muža tmavej pleti, ktorý zomrel minulý týždeň počas toho, ako ho muži zákona zatýkali.

 

Cisterna išla približne o 18:00 hod. miestneho času po diaľnici, ktorá bola kvôli protestom oficiálne uzavretá. Ľuďom sa našťastie podarilo trúbiacemu automobilu, ktorý medzi nich vošiel, vyhnúť. Podľa polície nikto nebol zranený.

Na videozáznamoch je vidieť, že ľudia prešli do protiútoku a snažili sa vodiča z kamiónu vytiahnuť. Polícia ho napokon zatkla a odviezla do nemocnice.

Protesty v mnohých mestách USA

Vo viacerých amerických metropolách sa už šiesty deň konali protesty. Televízia CNN informovala, že v New Yorku vyšli do ulíc tisíce ľudí. Na záberoch bolo vidieť horiace autá v Bostone a rabovanie vo Philadelphii.

V hlavnom meste Washington prišli demonštranti v nedeľu večer miestneho času opäť pred Biely dom. Došlo k zrážkam s políciou. Demonštranti skandovali “žiadny mier bez spravodlivosti”, informovala nemecká agentúra dpa. CNN uviedla, že už v piatok sa prezident Donald Trump kvôli protestom pred Bielym domom ukryl na hodinu v bunkri.

Donald Trump sa podľa médií mal na hodinu ukryť v bunkri. Zdroj: TASR / AP

Podľa informácii CNN vydalo najmenej 40 miest zákaz nočného vychádzania, medzi nimi aj Washington. Tieto opatrenia postihli celkovo 10 miliónov ľudí. Guvernér štátu Arizona Doug Ducey vydal dokonca zákaz nočného vychádzania na celý týždeň do 8. júna.

Demonštrant nesie americkú vlajku vedľa horiacej budovy počas pokračujúcich protestov proti policajnému zásahu v americkom meste Minneapolis. Zdroj: TASR / AP

Horiace autá a obchody

Najmenej 15 z 50 americký štátov vrátane Washingtonu povolalo na pomoc národnú gardu, informovala CNN. Národná garda patrí k rezervám ozbrojených síl a môže byť povolaná pri výnimočných situáciách na pomoc.

Už počas predošlých nocí došlo pri protestoch v Minneapolise a mnohých ďalších mestách k násilnostiam – od New Yorku na východnom pobreží až po Los Angeles na západnom pobreží. Na záberoch televízií bolo na mnohých miestach vidieť horiace autá a obchody. Národná garda v Minnesote v nedeľu oznámila, že nasadených je viac ako 5000 z celkovo 10-tisíc vojakov. Ostatní sú pripravení na zásah.

Polícia používa paintballové zbrane

V Minneapolise, v ktorom platí zákaz vychádzania, používa polícia na obyvateľov paintballové zbrane. Strieľala nimi na obyvateľov, ktorí nedemonštrovali, a len stáli v predzáhradkách svojich domov. Ako dôkaz zverejnila užívateľka Tanya Kerssenová na Twitteri video zo svojej ulice, ktoré sa rýchlo šírilo na internete. Podľa nej Národná garda nariadila, aby ľudia zostali doma. Za to, že vyšli napriek zákazu na verandy či predzáhradky, ich polícia potrestala streľbou. Niekoľkých ľudí zasiahla, ďalší sa pred guľôčkami so zelenou farbou bežali ukryť, píše Independent. Pred výstrelmi zaznel rozkaz: “Páľte na nich!”

Mohlo by vás zaujímať: