Domáce Šport Top

VIDEO Dve rany pre futbalistov Slovana v Európskej lige. Zbytočná prehra a vážne zranenie Kenana Bajriča

Vážne zranený futbalista Slovana Kenan Bajrič v zápase Európskej ligy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Čo viac si môže slovenský futbalový fanúšik želať, ako je zápas s anglickým mužstvom v európskych pohároch. Nemusí to pritom byť ani Manchester United, Arsenal či Liverpool. Pokojne postačuje aj Wolverhampton Wanderers.

Z britských ostrovov sa totiž do Ligy majstrov, či Európskej ligy nedostane nikto náhodou, omylom alebo pre pekné modré oči niektorého zo solventných majiteľov klubov za kanálom La Manche. Slovan Bratislava si už kvality Wolverhamptonu overil doma na Tehelnom poli a po prehre 1:2 tak chcel v odvete súperovi vrátiť požičané. Misia reálna, ale za predpokladu, že všetky diely trojbodovej skladačky do seba ideálne zapadnú. Chcelo to odvahu, sebavedomie, nevyčerpateľnú kondíciu a psychickú odolnosť vydržať viac ako 90 minút v maximálnej pohotovosti. Lebo doma sú anglické mužstvá úplne iný kaliber ako na Starom kontinente.

Momentka zo stretnutia Európskej ligy Wolverhampton – Slovan. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Nuž a očakávaný scenár sa naplnil do bodky. Wolverhampton od úvodného hvizdu zaradil šiesty rýchlostný stupeň, jeho hráči lietali po trávniku, ako by to mal byť ich súdny deň, bola to veľká fyzická konfrontácia. Belasí mali na všetko stotiny sekundy – žiadna vyčkávacia taktika, alibizmus, jednoducho poriadny ostrovný futbal plný kontaktov, bolesti, všetko v plnej rýchlosti.

K tomu v pekelnej atmosfére na tribúnach, kde bolo viac 1 000 fanúšikov Slovana. Taktika bola jasná. Wolves chceli Slovan zlomiť už hneď v úvode. No je iróniou, že to bol  Slovan, ktorý mal už v šiestej minúte dve gólové príležitosti – boli v nich Bajrič a Ratao. Na druhej strane čaroval, už klasicky, Dominik Greif.

Dejan Dražič zo Slovana a Joao Moutinho z Wolverhamptonu v zápase Európskej ligy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prvých 15 minút to bol svižný duel z oboch strán, čo bolo príjemné zistenie najmä pre slovenských fanúšikov. Ale postupom času aktivita slovanistov klesla na minimum a všetko podstatné sa odohrávalo pred šestnástkou belasých. Tí bránili v bloku až s ôsmymi hráčmi. Spôsob hry, ktorý bol mimoriadne riskantný a pre divákov neatraktívny. Hrať s anglickým mužstvom na remízu a sústrediť sa iba na defenzívu, je viac ako odvážna taktika.

Na strane Wolves tak pribúdali rohy, strely, loptu mal slovenský majster na kopačkách minimálny čas – iba pri autoch, rozohrávaní od Greifovej brány či pri občasných fauloch súpera. Inak nič pozoruhodné, či zaujímavé hráči Slovana už v prvom polčase neponúkli. Za 45 minút tak videli diváci iba pasivitu v efektivite na strane Wolverhamptonu a dokonalú defenzívu Bratislavčanov.

Duel Európskej ligy vo futbale Wolverhampton – Slovan. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Bezgólová remíza vyhovovala Slovanu, no ešte tu bol celý druhý polčas. To je vždy na britských ostrovoch pre každého súpera poriadna drina, psychický stres a fyzická skúška odolnosti. Už po štyroch minútach druhého dejstva mohlo byť všetko inak. Božikov hlúpo a zbytočne fauloval v šestnástke Neta, no Ruben Neves jedenástku lajdácky zahodil. Greif jeho propagačnú strelu chytil a skóre sa tak nemenilo. Pre domácich to bola na dlhé minúty poriadna šoková terapia. Frustrácia Wolves naberala na obrátkach, keďže Greif stále predvádzal zákroky z ríše divov. Bol suverénne najlepším hráčom Slovana.

Brankár Slovana Dominik Greif zneškodnil jedenástku Rúbena Nevesa v zápase s Wolverhamptonom. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Všetko podstatné sa až do konca stretnutia odohrávalo pred Greifovou bránou, 21 hráčov sa tlačilo v okolí šestnástky Slovana, no bola to iba platonická útočná aktivita Wolves. Belasí predvádzali dokonalú zákopovú obranu, s ktorou si stereotypne hrajúci domáci nevedeli poradiť. Nemali invenciu, ani hráčov, ktorí by niečo zmenili.

Nepríjemná a stresová situácia pre hráčov aj divákov prišla v 78. minúte, keď bol Kenan Bajrič nepríjemne zasiahnutý do hlavy po tom, čo sa Jimenez snažil akrobaticky zasiahnuť loptu nožničkami. Bajriča na ihrisku viac ako 10 minút ošetrovali, dole ho odniesli na nosidlách a skončil v nemocnici na vyšetreniach. Odchádzal za potlesku zaplnených tribún, bolo to skvelé gesto anglických fanúšikov. Ale Bajričov stav vyzeral veľmi vážne.

Obranca Slovana zostal ležať na trávniku a napokon ho odniesli na nosidlách so zafixovaným krkom. “Zatiaľ to vyzerá na ťažký otras mozgu. Zostane tu na noc na pozorovaní, necestuje s nami domov. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať,” povedal tréner Ján Kozák ml. na pozápasovej tlačovej konferencii. “Súper ho kopol do hlavy, nevedel o sebe tridsať, štyridsať sekúnd. Keď prišiel k sebe, povedal, že to bude v poriadku, potvrdili to aj lekári a fyzioterapeuti. Cez noc bude v nemocnici a v piatok príde domov. Dúfam, že je pravda, že mu nie je nič horšie,” doplnil informácie o Bajričovi Andraž Šporar.

Vážne zranený hráč Slovana Kenan Bajrič v zápase Európskej ligy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Dlhé čakanie na ošetrenie Bajriča slovanistov zjavne rozhodilo, vyšli z tempa, vychladli a už po dvoch minútach od pokračovania duelu prišla gólová radosť Wolverhamptonu. Adama Traóre odcentroval cez Božikova, Abena v päťke nedokázal pokryť Raúla Jimenéza a Greif už iba bezmocne rozhadzoval rukami. Gól z ničoho a zbytočný. Opäť sa tak prejavila stará anglická klasika. Gól v závere zápasu. Aj keď hlavný rozhodca nadstavoval 12 minút, Slovan už nedokázal nič vymyslieť a domov tak z Anglicka už po šiesty krát odišiel s prehrou.

V ofenzíve bol totiž jalový, bez poriadnej šance a úplne impotentný. V tabuľke tak ostal na štyroch bodoch a jeho postup do jarných zápasov play-off je už iba v rovine teórie. Ale pre celý klub bola pri odchode zo štadióna určite dôležitejšou informáciou správa z nemocnice o zdravotnom stave Bajriča. Zverenci Jána Kozáka ml. sa najbližšie predstavia 28. novembra na ihrisku Besiktasu Istanbul.

Futbalisti Slovana po prehre s Wolverhamptonom v Európskej lige. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Hlasy po zápase

Dominik Greif, brankár Slovana: “Bolo to náročné stretnutie. Oni ukázali svoju kvalitu v plnej kráse. Od prvej minúty išli do nás, mali množstvo šancí a my sme neboli vôbec nebezpeční. Škoda, že sme to neudržali. Wolverhampton je výborný tím, ktorý nedávno zdolal Manchester City. Jeho hráči majú veľkú kvalitu, sú tam aj majstri Európy. Pri penalte mi Jurij Medveděv dal radu, kam sa mám hodiť a vyšlo to. Teraz to však nemá žiadnu cenu, keďže sme prehrali a nemáme body. Bolo to  náročné stretnutie. Oni ukázali veľkú kvalitu, podali iný výkon ako u nás. My sme neboli nebezpeční až tak veľmi v ofenzíve. Škoda, remízu sme mohli udržať. Naozaj, škoda toho.”

Vernon de Marco, obranca Slovana: “Je to pre nás teraz sklamanie. Dnes sme boli lepší. Nie je to slovenská liga, musíme si uvedomiť, že to bol ťažký zápas. Bojovali sme až do konca. Možno sme mali málo šancí v ofenzíve. Matematicky ešte máme šancu na postup a pobijeme sa o to. Už budúci zápas musíme odovzdať všetko, čo je v nás.”

Andraž Šporar, útočník Slovana: “Bol to ťažký zápas. V prvom polčase sme mali aj my nejaké šance, ale nepodali sme najlepší výkon. Oni ukázali svoju kvalitu a treba im zagratulovať.”

Tréner Ján Kozák ml.: „Sme sklamaní. Boli sme blízko k zisku bodu, rovnako ako v domácom zápase. Podržal nás aj Domino, ale v závere sme neustrážili jednu situáciu a inkasovali sme. Napokon, žiaľ, nemáme z tohto dvojzápasu s Wolverhamptonom ani jeden bod. Naše výkony v oboch stretnutiach však boli na hranici našich možností. Dúfam, že v nich budeme pokračovať ďalej a v Európskej lige ešte nejaké body získame.”

Nuno Espirito Santo, tréner Wolverhamptonu: “Museli sme byť trpezliví, kombinovali sme a vypracovali sme si dosť šancí. Slovan však je veľmi kvalitný a veľmi dobre organizovaný tím. Keď sme skórovali, bol to fantastický moment, Molineux Stadium nás poháňal dopredu.”

Futbalisti Wanderers oslavujú gól v zápase so Slovanom Bratislava. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Wolverhampton Wanderers – ŠK Slovan Bratislava 1:0 (0:0)

Gól: 90.+2 Jimenez. Rozhodovali: Nijhuis – Balder, Goossens (všetci Hol.), ŽK: Jimenez (Wolverhampton), 29.789 divákov
Wolverhampton: Patricio – Dendoncker, Coady, Kilman – Doherty, Neves, Moutinho, Vinagre (90.+7 Jonny) – Traore (90.+10 Bennett), Jimenez, Neto (69. Cutrone)
Slovan: Greif – Medveděv, Bajrič (89. Ljubičič), Abena, Božikov, De Marco – Dražič, De Kamps, Rabiu (90.+6 Rabiu) – Ratao (70. Suchockij), Šporar

Sporting Braga – Besiktas Istanbul 3:1 (2:1)

Góly: 14. a 37. Paulinho, 81. Eduardo – 29. Boyd, ČK: 44. Lens (Besiktas)