Domáce Šport Top

VIDEO Exkluzívne góly NHL, pri ktorých prestanete dýchať. V zámorí určili aj najlepších hokejových trénerov histórie

Najlepším trénerom NHL v histórii je legendárny Scotty Bowmann z Montrealu, Pittsburghu a Detroitu. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Góly, góly a góly. Nič viac nie je v hokeji či vo futbale zaujímavejšie ako ich počet, strelci a všetky možné štatistiky s tým súvisiace. Góly sú korením, afrodiziakom, drogou, ktorá vzrušuje športových fanúšikov na všetkých kontinentoch.

 

Tie najkrajšie, najbizarnejšie, najslávnejšie a najrozhodujúcejšie dokážu byť na hodiny hlavnou témou diskusií, polemík, analýz a komentárov. Kto, kedy, kde, ako. Aj preto sú rôzne ankety či hitparády tak populárne a vzrušujúce. V NHL majú v tomto smere slabosť  na rôzne štatistiky a keďže na každom zápase je minimálne 20 kamier, potom sú všetky góly detailne rozoberané z každej strany a uhla. Potvrdzuje to aj ďalší výber desiatich najexkluzívnejších gólov aktuálnej sezóny, v ktorom sú v hlavnej úlohe top kanonieri ako Tyler Seguin, Connor McDavid, David Pastrňák, Auston Matthews alebo Jack Eichel.

No k tomu, aby ste mali v mužstve elitného strelca, potrebujete aj skvelý skauting a niekoho, kto vie kde si takéhoto hokejistu vybrať. Či už je to generálny manažér mužstva alebo jeho tréner. Nuž a práve prvý muž striedačky je často dôležitá, ale nedocenená persóna. Respektíve nie je tak finančne ohodnotená, ako najlepší hráči. Pritom práve tréneri sú alfou a omegou úspechov, slávy a popularity každého tímu. V zámorskej NHL je tých osobností od sezóny 1967 – v takzvanej modernej ére, kedy sa NHL rozšírila – aj na tri plné novinové strany. No ktorí tréneri sú tí naj, ktorí sa dostali do výberu šestnástich najlepších všetkých čias NHL?

1. miesto – Scotty Bowman – Montreal, Pittsburgh, Detroit

Na prvom mieste nemôže byť nik iný ako Scotty Bowman. Legenda legiend. Na trénerskej lavičke bol v NHL od roku 1967 až do roku 2002. Získal 5-krát Stanley cup s Montrealom, 3-krát s Detroitom a raz s Pittsburghom. V historických štatistikách má najviac víťazstiev v NHL – 1244, v play-off  – 223, má najviac zápasov v základnej časti – 2141, aj v Stanley cupe – 353.

2.miesto – Al Arbour – New York Islanders

Na druhom mieste je možno pre niekoho prekvapujúco Al Arbour, ktorého éra sa traduje do konca osemdesiatych rokov minulého storočia. No AL Arbour bol takisto “pán niekto”. S New Yorkom Islanders, kde bol 13 rokov, 4-krát po sebe triumfoval v Stanley cupe. V troch sezónach po sebe dosiahol málo vídaný rekord, keď vyhral vždy viac ako 50 zápasov v zákaldnej časti. Je členom Seine slávy a najlepším trénerom NHL v sezóne 1978-79.

3. miesto – Joel Quenneville – Chicago, Florida

Meno, ktoré je veľmi dobre známe aj slovenským hokejovým fanúšikom, kedže Quenneville trénoval v Chicagu. S “jastrabami” vyhral 3-krát Stanley cup a vždy bol spolu s ním pri tom aj Marián Hossa. Muž s charizamatickými fúzami, ktorý svojim výzorom pripomínal na striedačke šéfa motorkárskeho gangu. Po Bowmanovi má na svojom konte najviac stretnutí v NHL – 1705. A aj druhý najväčší počet víťazstiev – 925. Je pritom zaujímavé, že najlepším trénerom súťaže sa stal s mužstvom St. Louis Blues v roku 1999 -2000 a nie s legendárnym Chicagom.

Ďalšie poradie

4. miesto – Glen Sather – Edmonton Oilers

5. miesto – Ken Hitchcock – Dallas, Philadelphia, Columbus, Edmonton a St.Louis Blues.

6. miesto – Barry Trotz – Nashville, Washington, NY Islanders

7. miesto – Mike Babcock – Anaheim, Detroit, Toronto

8. miesto – Fred Shero – Philadelphia, New York Rangers

9. miesto – Pat Burns – Montreal, Boston, Toronto, New Jersey Devils

10. miesto – Mike Keenan – Philadelphia, NY Rangers, Chicago, St.Louis Blues, Vancouver, Boston, Florida a Calgary

11. miesto – Jacques Lemaire – New Jerseys Devils, Minnesota

12. miesto – Pat Quinn – Philadelphia, Vancouver

13. miesto – Darryl Sutter – Los Angeles, Chicago, San Jose, Calgary

14. miesto – John Tortorella – New York Rangers, Vancouver, Columbus, Tampa

15.miesto – Roger Neilson – Ottawa, New York Rangers

16.miesto – Lindy Ruff – Buffalo

Mohlo by vás zaujímať: