Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Fantastické nové zábery Jupitera. Odhalili gigantickú búrku aj zásah asteroidu

Záber z Hubblovho ďalekohľadu z konca júna. Zdroj: NASA

BRATISLAVA – Hubblov teleskop odhalil novými detailnými zábermi záhadnú krásu plynovej planéty Jupiter. Fotografovi sa zas podarilo nakrútiť, ako zasiahol vesmírneho obra asteroid.

 

Jupiterova červená škvrna je poznávacím znamením planéty. I keď astronómovia pozorujú tento najväčší hurikán v Slnečnej sústave (má približne priemer Zeme) už 300 rokov, aj v dobe letov do vesmíru stále vyvoláva mnoho hádaniek. Nie je napríklad doteraz jasné, ktoré prvky sú zodpovedné za červené zafarbenie.

Veľká aj menšie škvrny

Nový záber Hubblovho ďalekohľadu z konca júna ukazuje Jupiter a jeho škvrnu v úchvatných detailoch. Na fotografii je poznať najmä oblaky okolo obrovského fľaku, ale je tiež vidieť ďalšie menšie tornáda v podobe bielych a hnedých oválnych škvŕn. Tie môžu existovať niekoľko hodín až po niekoľko storočí.

Ako predošlé zábery, aj tento potvrdzuje, že veľká červená škvrna sa postupne zmenšuje. Príčina tohto procesu zatiaľ nie je známa.

Rôzne farebné pásy oblakov obsahujú kryštály zamrznutého amoniaku a je možné, že pod nimi sa nachádza aj tenká vrstva dažďových oblakov. Minulý rok vedci informovali, že aj Jupiterova obrovská škvrna môže tiež obsahovať značné množstvo vody.

V čase, keď vznikol tento záber, bol Jupiter vzdialený 644 miliónov kilometrov od Zeme. Zdroj: NASA

Iný fantastický záber

Začiatkom augusta sa podaril poriadny úlovok aj fotografovi z Texasu. Planétu nakrúcal v čase, keď ju zasiahol väčší asteroid. Vľavo pod rovníkom sa na videu objaví náhle bod, ktorý jasne zažiari a pomaly zmizne.

“Keď som si video pozrel a zbadal som záblesk svetla, v hlave sa mi začali rojiť myšlienky,” povedal Ethan Chappel pre Science Alert. Okamžite poslal svoju fotografiu astronómom.

Zachytenie takejto udalosti je fantastické, “nikdy som nič podobné nevidel”, komentoval video Jonti Horner z austrálskej University of Southern Queensland. “Je to dych berúce.” Záblesk svetla by mohol byť tzv. bolidom. Je to mimoriadne jasný meteor, ktorý explodoval v atmosfére Jupitera.

Takéto zásahy nie sú ničím neobvyklým ani na Zemi. U Jupitera ktorý má jedenásťnásobný priemer Zeme sú dopady všetkých druhov samozrejme častejšie. To, že sa takýto úkaz podarí zachytiť na video, je však veľkým šťastím.