Domáce Šport Top

VIDEO Fascinujúci golf, šialený snooker, neskutočné šípky. Športy, ktoré lámu rekordy v odmenách aj sledovanosti

Najrozšírenejším športom na svete je golf. Najpopulárnejším futbal. Najsledovanejším olympiáda. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Čo myslíte, ktorý šport je najrozšírenejší? Pozor, nehovoríme však o tom, ktorý je najpopulárnejší či najsledovanejší. V našich zemepisných šírkach by určite väčšina tipovala futbal, hokej, basketbal či automobilové preteky. No nie j to tak.

 

Z globálneho hľadiska nie sú totiž ani v prvej trojke. Absolútnou jednotkou je golf, potom nasleduje kriket a dostihy. Futbal je až štvrtý. Ide o športy, ktoré svoju nadvládu a dominanciu získali najmä na ázijskom či americkom kontinente. Golf hrá na rôznych úrovniach od totálnych amatérov až po nadupaných profesionálov o pol miliardy ľudí viac ako kriket či futbal. Sú to približne 4 miliardy ľudí. Ohromujúce, neskutočné a pre mnohých až nepochopiteľné číslo. No treba si uvedomiť, že v Číne, Japonsku či v USA je golf celoročným športom a na jedno veľké americké mesto pripadne v priemere viac ako 10 osemnásť jamkových ihrísk. Plus desiatky ďalších k tomu. Jednoducho golf fascinuje a treba uznať, že niektorí hráči a ich údery totálne popierajú fyzikálne zákony či gravitáciu.

Asi každý športový fanúšik pozná zopár známych golfistov. Či už je to Tiger Woods, Phil Mickelson, Dustin Johnson, Sergio Garcia či Rory McIlroy. No hovorí vám niečo meno Russell Knox? Knox je 34-ročný Škót, ktorý sa “preslávil” na jednom z turnajov PGA, keď osem krát po sebe trafil loptičku do jazera a k jamke sa dostal až na deviaty pokus. Niekto by po podobnom fiasku asi rozlámal palicu, no u Knoxa sa počiatočná frustrácia zmenila na tvrdohlavosť s víťazným úsmevom. No nie je sám, kto si podobný “deň blbec” dokáže vybrať v ten najmenej vhodný moment. Svoje o tom vie aj legendárny Phil Mickleson.

Keď už sme pri golfe, tak okrem čerstvého vzduchu, krásne pokosených greenov a príjemného relaxu sa môže niekedy táto hra zmeniť aj na rizikové povolanie. Najmä ak si hlavné slovo zoberie príroda. Potom sú pravidlá a slušné spôsoby správania sa na ihriskách sekundárne. Keď sú totiž v hlavnej úlohe aligátory, divé včely, čajky, kačice, opice či jastraby, potom aj najväčší gentlemani tohto športu iba neveriacky krútia hlavami.

Kde sa hrabe futbal

Kriket je u nás iba exotický šport, ktorému rozumie len málokto a väčšinu ľudí ani nezaujíma. No skúste to povedať v Indii, Pakistane, Austrálii alebo vo Veľkej Británii – vysmejú vás a budú považovať za hlupáka. Majstrovstvá sveta vysiela viac ako 200 krajín, finále šampionátu sledovalo naposledy 500 miliónov divákov a napríklad súboj India – Bangladéš pritiahlo k televíznym obrazovkám dve miliardy fanúšikov tohto športu. Kde sa na kriket hrabe futbal, hokej či basketbal.

Dostihy sú na tom podobne, fenomén asi na všetkých kontinentoch. Možno aj vďaka tipovaniu, veď ročne sa na dostihoch preinvestuje viac ako 120 miliárd dolárov. To už je veru slušná sumička.

Snooker láme rekordy

Kone – či už prekážkové, rovinové, klusácke alebo parkúrové – patria k najdrahším športovým artiklom planéty a tomu zodpovedá aj ich postavenie na scéne biznisu, reklamy a televíznych prenosov. Ak by sme chceli pochopiť fenomén športu, potom by sme boli prekvapení, aký záujem je napríklad vo svete mediálneho trhu o snooker a šípky. Už to nie sú žiadne krčmové športy, či zábava pivných fajnšmekrov. Eurosport, ktorý je v Európe športovou televíziou číslo 1, má v číslach sledovanosti na prvých miestach olympiádu, Tour de France, svetový futbalový šampionát a snooker so šípkami.

Možno sú tak populárne práve preto, že to boli niekedy “krčmové športy” a hrať ich môžete, či ste mladý alebo dôchodca, pupkatý alebo štíhly ako pierko. Atmosféra na najväčších turnajoch v šípkach je uvoľnená, divoká. Žiadne obmedzenia pre divákov neexistujú, kričí a spieva sa tu ako na Silvestra. Haly sú natrieskané po strop, za lístky dáte aj mesačný plat. Aj preto sú šípky mimoriadne lákavým televíznym biznisom. Navyše tí najlepší, ako Holanďan Michael van Gerwen, jeho krajan Raymond van Barneveld, Angličan Phil Taylor alebo Škót Gary Anderson zarobili na šípkach milióny eur a vo svojich krajinách patria medzi najpopulárnejšie osobnosti. Sú na tom podobne Angličan Ronnie O´Sullivan v snookeri, ktorý sa stal multimilionárom a jeho najväčšou hviezdou. Pri tejto hre je však pri dueloch ticho ako v hrobe – úplný protipól šípok. Napriek tomu je snooker rovnako sledovaný, populárny a zaujímavý. Bez rozdielu veku.

 

Mohlo by vás zaujímať: