Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Filmári búrajú ideály. Postavy malej morskej víly a agenta 007 rozprúdili búrlivé diskusie

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Filmári vedia niekedy poriadne zaskočiť. To, na čo sme zvyknutí, sa zrazu zo dňa na deň zmení. Tvorcovia filmov z času na čas zmenia hlavné postavy – z ryšavky sa stane černoška, z muža zase žena. Mnohé filmy búrajú hranice a verejnosť tak vyvádzajú z komfortnej zóny. Pútajú našu pozornosť a dostávajú nás do situácií, kedy sa rozdeľujeme na dva tábory. Jedni sa nevedia odpútať od klasiky, iní vítajú inakosť.

 

Zbadať v roli tradičného hrdinu postavu iného pohlavia môže byť pre diváka doslova šok. No možno práve o to sa filmári snažia. Vzbudiť pozornosť a vyvolať vášnivé diskusie. To sa naposledy podarilo aj spoločnosti Disney. Do hranej verzie rozprávky Malá morská víla obsadili afroamerickú speváčku a herečku Halle Bailey. Režisér Rob Marshall bol od začiatku z výberu nadšený. Dokonca sa vyjadril, že Bailey má všetky potrebné kvality, aby stvárnila takúto ikonickú postavu. Samotná herečka bola z obsadenia bez seba a na sociálnej sieti zverejnila obrázok, v ktorom má tradičná morská víla tmavú pokožku, hnedé oči a čierne vlasy. Do príspevku napísala: ,,splnený sen‘‘. Po ohlásení tejto novinky herečke blahoželali aj kolegovia z hereckej branže. Filmová verzia Malej morskej víly sa začne nakrúcať budúci rok.

 

Typické červené vlasy

Výber herečky sa ale od začiatku stretol s nepochopením. Malá morská víla Ariel je pôvodne beloška s výraznými červenými vlasmi. Fanúšikovia rozprávkovej klasiky sa rozdelili na dve skupiny – jedna výber spoločnosti chváli, druhá žiada jej preobsadenie.

Na sociálnej sieti sa kvôli tomu strhla lavína kritiky. Mnohí hovoria o tom, že zmeniť vzhľad hlavnej postavy je doslova neúcta voči rozprávke a mala by zostať v pôvodnej verzii. Tak, ako Ariel opísal Hans Christian Andersen. Jeho príbeh bol o mladej morskej panne, „pokožka čistá a jemná ako ruža a oči modré ako najhlbšie more“. Do povedomia sa dostali najmä jasno červené vlasy Ariel.

 

Sklamaní Dáni

Portál Lidovky.cz uviedol, že niektorí na sociálnych sieťach dokonca obvinili spoločnosť Disney z blackwashingu. Ide o praktiku dosadzovania hercov inej farby pleti do rolí, ktoré tradične patria ľuďom s bielou pleťou. Negatívne reakcie sa začali hromadiť pod hashtagom #NotMyAriel (To nie je moja Ariel). Ako napísal portál Lidovky.cz, pobúrení boli najmä Dáni, pre ktorých je malá morská víla nedotknuteľným symbolom. ,,Miloval som Ariel tak dlho, ako si pamätám. Ukradla mi srdce a je pre mňa oveľa viac, ako len karikatúra! Moja rodina sú Dáni a je smutné, že neobsadili dánsku herečku…,‘‘ napísal na Twitter užívateľ s prezývkou pollenonmynose.

 

Čierna morská víla

Naopak, pre druhú skupinu ľudí bolo rozhodnutie obsadiť afroamerickú herečku v úlohe Ariel spojené s radosťou a ocenili rozmanitosť. ,,Dostávame krásnu čiernu morskú pannu pre akčný film Malá morská víla. Chápete, aký to bude mať vplyv na malé čierne dievčatá, vidieť samé seba na obrazovke? Čierna morská víla! Mohla by som plakať!,‘‘ uviedla zase na Twitter užívateľka s prezývkou RheaMorris.

 

Po všetkých pozitívnych, ale aj negatívnych ohlasoch si niektorí ľudia začali robiť žarty. ,,Uráža ma, že rolu Ariel získala herečka tmavej farby pleti. Rolu mala získať skutočná morská panna. Už ma unavuje, ako sa ľudia nad všetko povyšujú,‘‘ napísal britský rapper Zuby.

 

Katastrofické scenáre

Zmena hlavných postáv dokáže zaskočiť nielen dospelých, ale aj samotné deti. Omnoho dôležitejšie než zmena postavy je spôsob, akým na to ľudia v okolí dieťaťa zareagujú. ,,Mnohokrát laická verejnosť tvorí katastrofické scenáre dopadu rôznych premenných na detské prežívanie, ale zabúdajú na to, že práve ich reakcie často významnejšie ovplyvňujú vnímanie detí a tým aj vytváranie skúseností, pričom skúsenosti významne ovplyvňujú aj štruktúry nášho mozgu,‘‘ povedal pre Glob.sk psychológ Robert Krause.

Je dôležité, aby dieťa malo priestor na prejavenie vlastnej kreativity a možnosť rozpovedania vlastných fantázií o tom, čo si myslí o danej situácii, o zmene a ako nad ňou uvažuje. ,,Detská myseľ je často nepoškvrnená, ale naše názory, postoje, presvedčenia ju spolukreujú a preto si to skôr vyžaduje pozornosť dospelých, ktorí sú pre deti vzormi, nakoľko dieťa často zrkadlí správanie svojich rodičov,‘‘ zdôraznil Krause.

Stereotypné myšlienkové vzorce myslenia i správania významne tlmia a často až pochovávajú tvorivú spontánnosť detí. ,,Preto je dôležité sledovať reakcie detí, ktoré sa však líšia a preto samotná vec sa nemôže generalizovať. Poskytnime deťom možnosť surfovať na vlnách ich vlastnej fantázie a zbytočne ich často nezahlcujme vlastnými prebratými vzorcami správania,‘‘ radí psychológ Krause.

 

Poskytnime deťom možnosť surfovať na vlnách ich vlastnej fantázie, radí Krause. Zdroj: pixabay.com

Nová agentka 007

S preobsadzovaním hlavných postáv známych snímok sa v súčasnosti akosi pretrhlo vrece. Trend zasiahol nielen rozprávky, ale aj filmové kasové trháky. Najnovšie vyšlo navonok, že Daniela Craiga v úlohe agenta 007 nahradí žena, černoška, britská herečka Lashana Lynch. S touto zmenou by, podľa mnohých, mohla začať nová éra bondoviek. Pretože Lynch nebude len prvou ženskou predstaviteľkou, ale aj prvou osobou černošského pôvodu, ktorá stvárni rolu agenta 007. Ako napísal britský denník The Daily Mail, Daniel Craig v novom filme stále ostáva ako James Bond, ale označenie 007 prejde na herečku Lynch.

Ako ďalej píše The Daily Mail, zdroj z filmového prostredia prezradil, že dvadsiatapiata bondovka sa začína scénou, keď je Bond povolaný z odpočinku na Jamajke späť do akcie. Je tam kľúčová scéna, kedy hlava tajnej služby povie: ,,Vstúpte 007‘‘ a vtedy sa objaví Lashana, kráska tmavej pleti. Bonda táto agentka, samozrejme, priťahuje a skúša na ňu svoje zvyčajné triky, no je zmätený, keď nefungujú.

 

Novou agentkou 007 bude britská herečka Lashana Lynch. Zdroj: TASR / AP

Problémy s bondovkou

Obsadenie britskej herečky po probléme s obsadením rozprávky Malá morská víla, naopak, verejnosť uvítala. Dokonca to podľa denníka Der Kurier upokojí kritické hlasy, ktoré hovorili o tom, že postava Bonda už nezodpovedala duchu súčasnej doby.

Denník The Daily Mail zase uvádza, že agentom 007 sa stala žena vďaka zásahu televíznej scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Podľa nej sa bondovská séria musí vyvíjať. ,,Hovorilo sa veľa o tom, či je Bond ešte dnes relevantný kvôli tomu, kto je a ako zaobchádza so ženami. Myslím si, že je to hlúposť. Je absolútne relevantný. Bondovky sa musia vyvíjať. Je dôležité, že film zaobchádza so ženami správne. On (James Bond) nemusí. Musí byť verný svojej povahe,‘‘ skonštatovala pre denník The Daily Mail Waller-Bridge.

Nový diel bondovky sa natáča v Taliansku a Spojenom kráľovstve. Premiéra sa predĺžila a je naplánovaná až na budúci rok. Dôvodom boli rôzne ťažkosti počas nakrúcania. Najprv Craig povedal, že nechce hrať Bonda. Nakoniec sa dal presvedčiť, no Danny Boyle sa vzdal réžie. Mal nahradiť Sama Mendesa, ktorý už nechcel točiť ďalšie bondovky. Dôvodom odchodu Boyla boli údajne spory okolo scenára. Nahradil ho Američan Cary Joji Fukunaga.