Domáce Šport Top

VIDEO Futbalisti Slovana skrotili v play-off Európskej ligy PAOK Solún. Diváci videli aj striptíz diváčky na ihrisku

Futbalisti bratislavského Slovana vyhrali v play-off Európskej ligy nad PAOK Solún 1:0. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Mal to byť konečne futbalový sviatok na Tehelnom poli. Po troch súperoch, ktorých mali futbalisti bratislavského Slovana v úvodných predkolách Európskej ligy, prišiel konečne do Bratislavy súper, ktorý mal poriadne medzinárodné atribúty. Nuž a PAOK Solún ponúkol úplne iné predstavenie ako ochotníci z čiernej Hory, Kosova či Írska.

Futbalovo, pohybovo, technicky aj kondične to bola úplne iná liga než s akou sú slovanisti konfrontovaní v našej najvyššej súťaži, ale napokon aj v predkolách Ligy majstrov či Európskej ligy. K tomu zdravá grécka sebavedomá mentalita a Slovan bol po prvýkrát v sezóne v pozícii mužstva, kedy mohol iba prekvapiť. Nuž a naozaj aj prekvapil. Víťazstvo 1:0 je pre slovenského majstra absolútne TOP, niečo mimoriadne a pred odvetou v Grécku už nemôže ani favorizovaný PAOK sebavedomo vyskakovať. Stačil jediný gól Myenty Abenu a všetko je zrazu inak, ako si PAOK naplánoval. “Je to neopísateľný pocit, vždy som sníval o takomto momente v takomto dôležitom zápase. Vedel som, že lopta sa tam môže vrátiť. Odveta bude mimoriadne náročná, ich fanúšikovia navodia ešte búrlivejšiu atmosféru,” povedal Myenty Abena.

Myenty Abena zo Slovana strieľa jediný gól zápasu s PAOK Solún v Európskej lige. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Aj keď prvý zápas ukázal, že Solúnčania sú aj napriek malej hernej praxi (liga im ešte nezačala a proti Slovanu to bol ich iba tretí súťažný zápas v sezóne) na inej úrovni ako Slovan. Na Tehelnom poli prehrali, s čím vôbec nepočítali. Domov tak odišli pekne nabrúsení a rozladení. Dostať totiž gól v 94-tej minúte zakýva psychikou aj väčších tímov ako je PAOK Solún. Veľké víťazstvo to bolo aj pre trénera Slovana Jána Kozáka mladšieho. „Teším sa, užívame si toto víťazstvo. Splnili sme, čo sme chceli. Aj výsledok 0:0 by bol v poriadku. Strelený gól je niečo naviac, vyšlo to výborne. Prišiel v pravý čas, keď už súper nemal čas na vyrovnanie. Asi to takto bolo niekde napísané. Stále hovorím, že všetci, ktorí robíme v Slovane, musíme mať po každom zápase pocit, že sme svoju robotu odviedli na sto percent. Vtedy sa k vám prikloní aj šťastie. PAOK potvrdil svoju obrovskú kvalitu. Keď sme súperovi nechali trochu priestoru, hneď to vedel využiť, aj keď niektoré naše chybičky nepotrestal. Chalani zo seba vydali všetko. Vedeli sme, že nebudeme mať toľko šancí ako v našej lige a tie, ktoré prídu, treba využiť. Bol to nádherný večer aj vďaka fanúšikom. Chlapcom som vysvetľoval, že ak aj bude kvalita na strane súpera, ale ľudia uvidia, že hrajú so srdcom za klub, dá sa povedať, že dnes aj za celé Slovensko, odmenia to. Dnes to tak bolo. Ešte si chvíľu vychutnáme tieto pocity a od zajtra sa budeme pripravovať na Žilinu. Odveta v Grécku bude veľmi, veľmi ťažká. Súper bude doma ešte silnejší a sebavedomejší. My sa na tento zápas pripravíme rovnako maximálne ako dnes. Rozhodujú maličkosti, uvidíme, ako to napokon dopadne. Bolo by krásne, keby sa nám podarilo postúpiť.“

Gréci sú šokovaní

Tréner gréckeho majstra Abel Ferreira bol po stretnutí frustrovaný, ale ostal aspoň na oko nad vecou a krotil emócie. “Niekedy jediná strela rozhodne zápas. V prvom polčase sme mali duel pod kontrolou. V druhom polčase sa súper, samozrejme, zlepšil. Pri góle nevieme, či to bolo všetko v poriadku, či nebol ofsajd. Jedna strela rozhodla zápas. Je to ale len prvé stretnutie. Všetko sa rozhodne v domácej odvete u nás. Boli sme favoritmi len podľa našich médií. My sa musíme zomknúť a potom dosiahneme víťazstvo.” Do hráčov PAOK Solún sa hneď po zápase ako osy pustili grécki novinári a poriadne ich skritizovali. Víťazstvo Slovana ich totiž poriadne zaskočilo a prekvapilo. Šok a paniku bolo cítiť na každom ich geste, komunikácii. Portál gavros.gr mal na titulnej stránke posmešný titulok.  “Zatvorte hranice.” Štatistika je totiž proti sebavedomému tímu PAOK. Solúnčania síce vlani suverénne dominovali v lige, keď v 30. zápasoch ani raz neprehrali ale v pohároch sú jaloví. Z posledných 12 zápasov na európskej scéne až osemkrát prehrali a iba raz zvíťazili. V ostatných siedmich dueloch nevyhrali a uhrali iba jednu remízu. “Uvedené čísla o futbalovej Európe v podaní PAOK sú, žiaľ, pravdivé. Prehra 0:1 v Bratislave gólom z 94. min je úplne zbytočná. Zároveň je však dôkazom toho, že hráči PAOK majú od majstrovskej formy poriadne ďaleko. Ak v odvete nedôjde k náprave, hviezdny európsky futbal si budú vychutnávať tak akurát doma z gauča pred televízorom,” napísal web gavros.gr

Futbalisti Slovana Bratislava oslavujú víťazstvo nad PAOK Solún v play-off Európskej ligy na Tehelnom poli. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Veľký výkon podal opäť brankár Dominik Greif, ktorý v štvrtej minúte nadstaveného času založil gólovú akciu Slovana. Počas zápasu mal totiž množstvo skvelých zákrokov a držal Grékov na dištanc. Slovan tak urobil dieru do sveta, ale nesmie zabudnúť, že je iba na pol ceste a o týždeň to bude úplne iný zápas, v inej atmosfére a inom prostredí. Nuž bude to zaujímavá odveta. Prehnaný optimizmus nemôže mať ani jeden z tímov. Náruživí grécki diváci sú miernym bonusom pre PAOK. Možno ešte aj horúca klíma, keďže počas zápasu sa očakávajú teploty nad 30 stupňov. Ale víťazstvo 1:0 o pár percent navyše otvára postupové dvere do základnej skupiny Európskej ligy na stranu Bratislavčanov. Čo by bol mimoriadny, nečakaný a bláznivý úspech slovenského majstra. Po tých všetkých turbulentných okolnostiach a zápasoch na začiatku prázdnin. Cíti to v kostiach aj Dominik Greif. “Sme 90 minút od veľkého výsledku. Odohrali sme výborný zápas s ťažkým súperom, ale nechali sme na ihrisku všetko. Mali sme aj šťastie, ale to patrí k tomu. V takýchto zápasoch je to potrebné.” Eufória v bratislavskej šatni bola po zápase na maxime. Také malé belasé Vianoce. Aj u stredopoliara Marina Ljubičiča. “Pre takéto zápasy hrám futbal. Dnešný zápas ukázal, že lopta je guľatá a stať sa môže všeličo. No stále je za nami len prvý zápas. Čaká nás ešte ťažká odveta, ale my sa teraz musíme sústrediť na zápas proti Žiline a až potom budeme myslieť na zápas v Grécku.”

Okrem víťazstva sa diváci na zaplnenom a vypredanom Tehelnom poli bavili aj na striptíze polonahej fanúšičky, ktorá 15 minút pred koncom preskočila bariéry a prebehla cez celé ihrisko. Kultúrna vložka, ktorá rozveselila obe mužstvá, divákov na tribúnach aj pred televíznymi obrazovkami. Menej už boli nadšení usporiadatelia, ktorých fešanda prekvapila, zaskočila, zosmiešnila a ešte aj vyškolila v behu. Ale aspoň bolo na pár minút veselo.