Domáce Šport

VIDEO Galapredstavenie slovenských volejbalistiek na európskom šampionáte pokračuje. Sú už v osemfinále

Slovenské volejbalistky oslavujú víťazstvo po zápase s Bieloruskom na ME v Bratislave. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slovenský šport nie je v súčasnosti v pozícii, že by úspechy na medzinárodnej scéne boli niečo prirodzené alebo automatické. Ak sa niečo podarí, potom je to individuálne či jednorázové. Nič, čo by malo programový etalón, koncepciu či rozvojový program na roky dopredu. V kolektívnych športoch dvojnásobne.

Ak si škrtneme hokej, ktorý má špecificky nastavený systém svetových šampionátov v mládežníckych či seniorských kategóriách, je to v ďalších športoch jedna veľká bieda. Okrem iného, aj preto sme na olympijských hrách už roky nemali žiadne zastúpenie a vyzerá to tak, že ani dlho mať nebudeme. A aj preto je mimoriadne potešujúce účinkovanie slovenských volejbalistiek v bratislavskej kvalifikačnej skupine, kde si už po troch zápasoch zaistili postup na záverečný kontinentálny šampionát do Turecka. Do jeho osemfinále. Po víťazstvách nad Španielskom a Švajčiarskom si totiž tretí vavrín pripísali aj po zápase s Bieloruskom. Triumf, ktorý bol extrémne sladký, keďže po dvoch setoch sme prehrávali 0:2, ale koncovku zvládli slovenské dievčatá ako z partesu.

Bol to famózny obrat v elektrizujúcej atmosfére. “Ja som síce naposledy povedala, že sa nevzdáme za žiadnych okolností, ale nemyslela som to až takto doslova. Ale aspoň sme ukázali, že tím je vnútorne veľmi silný, bojujeme jedna za druhú a toto víťazstvo je neuveriteľné. Mali sme na začiatku problémy s rotáciou Bielorusiek, ale potom sme začali lepšie brániť diagonálu, pozmenili sme nejaké veci. A potom to už išlo samé. Ľudia nám dali neskutočne veľa síl,” povedala po stretnutí blokárka Jaroslava Pencová.

Emotívny zápas, ktorý pobláznil nielen hráčky na palubovke, temperamentne gestikulujúceho trénera  Marca Fenoglia, ale aj vyše 5 tisíc divákov na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Talian bol po zápase v tranze. “Zápas sa nekončí po dvoch setoch. Napríklad dnes sa skončil až po piatich. Už dlhšie hovorím, že nikdy neprestávame bojovať a teraz sa to potvrdilo. Myslím si, že sme otvorili dôležitú kapitolu v histórii Slovenska, keďže sme dosiahli niečo, čo tu ešte nebolo.”

Blokárka Nina Herelová bola nadšená nielen z výkonu celého tímu, ale aj z divákov na tribúnach. “Je to super, že sme dokázali otočiť zápas zo stavu 0:2 na sety. Som rada, že náš tím bojuje za každých okolností. Dokázali sme vyrovnať, v piatom sete sme si to síce skomplikovali, ale myslím si, že vďaka tomu ako bojujeme, sme si to víťazstvo zaslúžili. Z päťdesiatich percent je to zásluha našich fanúšikov, ktorí nás dotlačili k víťazstvu. Som veľmi šťastná, že majstrovstvá Európy sú na Slovensku. Tieto chvíle si budeme pamätať do konca života.”

Radosť slovenských volejbalistiek po víťaznom zápase s Bieloruskom na ME v Bratislave. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Prvé miesto v skupine je preto pre nich nielen odmenou za doterajšie výkony, ale aj poriadnym dopingom pred zostávajúcimi dvomi ťažkými duelmi s Nemeckom a Ruskom. Ale postup už máme vo vrecku a po rokoch 2003, 2007 a 2009 sa tak slovenský ženský volejbal bude vyhrievať v spoločnosti najlepších tímov v osemfinále európskeho šampionátu.

“Myslím si, že v našej skupine môžeme potrápiť akékoľvek družstvo. V Nemecku som pôsobila, mám tam aj jednu spoluhráčku z Drážďan, takže pre mňa to bude trochu špeciálny zápas. Verím, že tréneri nás dobre pripravia a budeme úspešné,” zhodnotila šance Slovenska Pencová.

“Veríme si, navzájom sa podporujeme a myslím si, že to je kľúč k úspechu. Každá hráčka dopraje tej druhej, aby dala bod za tím, čo je veľmi dôležité,” doplnila Herelová a následne spomenula, že výhodou družstva je tiež fakt, že hráčky sa dlhodobo poznajú. “Spolu hráme už od kadetiek. Poznáme sa možno desať rokov a je to skvelé, že táto generácia dokázala uspieť aj na seniorských majstrovstvách Európy,”zhodnotila úvodné tri zápasy Herelová.

 Tabuľka D-skupiny

1. Slovensko    3 3 0 9:2 8 – istý postup
2. Nemecko     3 3 0 9:3 8 – istý postup

3. Rusko           3 2 1 8:3 7
4. Španielsko   3 1 2 4:7 3
5. Bielorusko   3 0 3 3:9 1
6. Švajčiarsko  3 0 3 0:9 0