Domáce Šport

VIDEO Gólová fantázia Tatara v NHL. Dal dva góly a Montreal zlikvidoval v play-off Philadelphiu

Slovenský útočník Montrealu Canadiens Tomáš Tatar v zápase play-off NHL. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA –  Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa dvoma gólmi podieľal na hladkom víťazstve Montrealu nad Philadelphiou 5:0 v druhom stretnutí 1. kola play off NHL. Kanadský klub vyrovnal štvrťfinálovú sériu Východnej konferencie na 1:1.

Hráči Montrealu mali duel s Philadelphiou pod kontrolou od úvodu. Tatar otvoril skóre v 62. sekunde, keď si nakorčuľoval pred bránku a dorazil do siete pokus Brendana Gallaghera. Slovenský útočník si tak otvoril strelecký účet v tohtoročnej vyraďovačke, v predošlých štyroch zápasoch predkola play off s Pittsburghom aj úvodnom dueli 1. kola s Flyers vyšiel gólovo naprázdno. Dvojgólový náskok zariadil dorážkou v 13. minúte fínsky center Jesperi Kotkaniemi.

Tatar opäť udrel v úvode druhej tretiny. V 22. minúte zvýšil na 3:0 v presilovke, keď parádnou strelou zápästím namieril presne k žŕdke. Hladké víťazstvo Montrealu podčiarkli ešte gólmi v 38. minúte Joel Armia a v 51. minúte svojim druhým zásahom v zápase Kotkaniemi. Tatar strávil na ľade 14:45 minúty, zaznamenal aj štyri trestné minúty, tri strely na bránku a jeden “hit”.

Slovenský hokejový reprezentant v drese Montrealu Canadiens Tomáš Tatar. Zdroj: TASR / AP

“Myslím si, že sme hneď od úvodu hrali správnym spôsobom. Od prvého striedania sme na nich vybehli, podali sme skvelý tímový výkon. Aj v predošlých zápasoch sme si dokázali vypracovať podobné množstvo šancí, ale nemali sme potrebné šťastie v koncovke. Dnes nám to tam padlo,” spokojne konštatoval Tatar. Najproduktívnejší hráč “Habs” v základnej časti pretrhol streleckú smolu vo vyraďovačke, v šiestom vystúpení sa dočkal prvých dvoch gólov. “Som rád, že sa mi podarilo konečne skórovať. Nie je však dôležité, kto strelí gól, ráta sa iba to, že sme spoločnými silami vybojovali víťazstvo. Všetci sme s dnešným výkonom spokojní.”

Canadiens darovali výhru svojmu trénerovi Claudeovi Julienovi, ktorého museli pred dvoma dňami hospitalizovať pre náhle bolesti v hrudníku. Následne absolvoval operačný zákrok, pri ktorom mu vystužili zúženú časť koronárnej artérie. O deň neskôr sa vrátil do Montrealu, v tejto sérii však už Canadiens zo striedačky nepomôže. Mužstvo dočasne kormidluje jeho asistent Kirk Muller.

“Počas zápasu som si nekontroloval esemesky. Až po stretnutí som sa dostal k mobilu a videl som, že Claude bol jeden z prvých, kto mi gratuloval k veľkému víťazstvu. Som si istý, Claude, že ma teraz počuješ. Táto výhra patrí tebe a tvojej rodine,” odkázal Muller Julienovi počas pozápasovej tlačovej konferencie. K víťazstvu prispel Max Domi tromi asistenciami, brankár Montrealu Carey Price sa blysol 30 zákrokmi a dosiahol siedme čisté konto v kariére v play off.

Hrdinom duelu St. Louis – Vancouver (3:4 pp) bol Bo Horvat. Dvadsaťpäťročný center v 8. minúte poslal kanadský klub do vedenia a v šiestej minúte predĺženia rozhodol o jeho víťazstve. Canucks tak vyhrali aj druhý duel série hranej na štyri víťazstvá a vedú 2:0 na zápasy.

Hokejisti Colorada zvíťazili vo štvrťfinále Západnej konferencie 3:2 nad Arizonou a zvýšili svoj náskok v sérii na 2:0. Hráči Avalanche sa dostali do vedenia v 4. minúte, keď obrancovia Arizony nepostrážili Nathana MacKinnona a ten sám pred brankárom Darcy Kuemperom nezaváhal. Lenže tím, ktorý vstúpil do vyraďovacej časti z 11. priečky, sa nezlomil a v 17. minúte vyrovnal Clayton Keller.

Po prvej zmene strán išli hráči nasadenej dvojky opäť do vedenia, v 24. minúte umne tečoval strelu Calea Makara od modrej Tyson Jost. Odpoveď bola tento raz ešte rýchlejšia. Individuálnu zručnosť ukázal rakúsky krídelník štvrtej formácie Michael Grabner a vyrovnal. O rozhodujúci zásah sa postaral švédsky útočník André Burakovsky. K nemu sa v 58. minúte odrazil puk a trafil odkrytú bránku.

V sérii Dallas – Calgary bol na programe už tretí duel. Flames zdolali Stars so slovenským obrancom Andrejom Sekerom 2:0 a vo štvrťfinálovej sérii Západnej konferencie sa ujali vedenia 2:1 na zápasy.

Philadelphia – Montreal 0:5 /TATAR (Montreal) 2+0/