Domáce Šport Top

VIDEO Hokejová legenda na striebornom plátne. Ladislav Nagy bude snívať veľký Hokejový sen

Ladislav Nagy počas rozlúčky s hokejovou kariérou po zápase Slovensko – Dánsko na MS v hokeji v Košiciach. FOTO TASR – František Iván

BRATISLAVA – Hokejová sezóna vrcholí, v jednotlivých krajinách sú už známi majstri, najlepšie reprezentačné tímy planéty bojujú o titul majstra sveta a v zámorí finišuje play-off o Stanleyho pohár.

 

Milióny fanúšikov na všetkých kontinentoch majú od rána do večera o zábavu postarané, televízie trhajú rekordy v sledovanosti jednotlivých zápasov, reštaurácie, krčmy, puby, námestia praskajú vo švíkoch a pivo tečie všade potokom. Ideálna romantika každého hokejistu, funkcionára, fanúšika, novinára. Problém je v tom, že sme sa mierne vrátili v čase a píše sa rok 2019 a nie 2020. Súčasnosť je mrzutá, nepríjemná, deprimujúca. Pandémia koronavírusu odstavila šport do hlbokej karantény a izolácie, v ktorej ostane ešte dlhé týždne, ak nie mesiace. Pritom svetový hokejový šampionát bol vždy pre Slovákov jedným z najočakávanejších, najsledovanejších a najdiskutovanejším športovým podujatím roka.

Nič tak našich fanúšikov, všeobecne všetkých Slovákov a aj tých, ktorí sa o šport a hokej celý rok nezaujímajú, nepritiahlo k obrazovkám či k internetu, ako práve majstrovstvá sveta. Historicky je totiž hokej na Slovensku športom číslo 1. V posledných 30 rokoch určite. Najmä po rozdelení federácie bola u nás vždy určitá generácia hokejistov, ktorí dokázali poblázniť každého od Dunaja k Tatrám. Či už to boli “zlatí chlapci” z Göteborgu 2002, ktorí získali prvý a zároveň posledný titul majstra sveta, Lašák, Višňovský, Šatan, Pálffy, Bondra, Stümpel, Orzságh, Handzuš, Nagy… To boli mená, ktoré skandovalo pred 18 rokmi celé Slovensko, to boli hráči, ktorí sa u nás stali nesmrteľní a legendárni.

Ladislav Nagy počas rozlúčky s hokejovou kariérou po zápase Slovensko – Dánsko na MS v hokeji v Košiciach. FOTO TASR / František Iván

No nielen oni v posledných dvoch dekádach dokázali slovenské národné farby a hrdosť dostať až na piedestál svetového hokeja aj v jej kolíske – v Kanade. Marián Hossa, Zdeno Chára, Jaroslav Halák, Tomáš Tatar, Zdeno Cíger, Róbert Švehla, Richard Zedník, Marián Gáborík, Tomáš Kopecký, Andrej Sekera… To boli a sú hráči, ktorí dokázali byť najlepšími aj v NHL. Aj preto je súčasné status quo – hokejové ticho na všetkých frontoch zvláštne a nepríjemné. Ožívajú tak iba spomienky, archívy, dokumentárne filmy, ktoré dovoľujú hokejovým a športovým fanúšikov cestovať v čase a nostalgicky si zaspomínať na minulosť.

Na radosť, eufóriu, góly, víťazstvá a trofeje. Na veľké mená a úspechy slovenského hokeja. Už spomínané zlato z MS 2002, ale aj na dve striebra či bronz zo svetových šampionátov 2000, 2003 a 2012, úžasné štvrté miesto z olympiády vo Vancouveri 2010. Alebo na domáce majstrovstvá sveta z rokov 2011, kde sa s reprezentačnou kariérou lúčil legendárny a nezabudnuteľný hokejový virtuóz Pavol Demitra, či na šampionát z Bratislavy a Košíc 2019, kde podobne do hokejového dôchodku odišiel ďalší pán hráč Ladislav Nagy.

Ladislav Nagy s rodinou počas rozlúčky s hokejovou kariérou po zápase Slovensko – Dánsko na MS v hokeji v Košiciach. FOTO TASR / František Iván

Nuž a práve o jednej z najväčších osobností slovenského hokeja za posledných 30 rokov vznikol zaujímavý film s názvom Hokejový sen, ktorý sa už v lete dostane do našich kín. Je to dokument, ktorý prostredníctvom dvoch hlavných postáv – legendárneho Laca Nagya a malého hokejistu z východného Slovenska – hľadá odpovede na otázky o budúcnosti slovenského hokeja. Film zachytáva štyri mesiace pred začiatkom majstrovstiev sveta momenty v živote dvoch hokejistov – odchádzajúcej hviezdy a 9-ročného začínajúceho športovca. Ladislav Nagy prispôsobil domácemu šampionátu celý záver kariéry, zmenil rozhodnutie skončiť s hokejom, aby sa mohol rozlúčiť na najvyššom fóre vo svojom rodnom meste, aby práve v Košiciach bol vrchol jeho bohatej kariéry.

Druhou postavou je Jonáš Pahuli, mladý hokejista z Košíc, ktorý keď sme v Göteborgu  2002 získali zlaté medaily, ešte nebol na svete. Počas svetového šampionátu 2011 mal dva roky, vôbec si ho nepamätá a tak majstrovstvá sveta 2019 v Košiciach boli preňho jedinečnou možnosťou vidieť najlepší svetový hokej naživo a “nakopnúť” svoju vlastnú kariéru. Jonáš s blížiacim sa šampionátom sleduje zápasy reprezentácie, zbiera kartičky a žije hokejom tak, ako nikdy predtým. Jeho veľkým snom je dostať sa aspoň na jeden slovenský zápas priamo na štadión.

Ladislav Nagy s rodinou počas rozlúčky s hokejovou kariérou po zápase Slovensko – Dánsko na MS v hokeji v Košiciach. FOTO TASR / František Iván

Na to, aká sme malá krajina, zažilo Slovensko poriadne veľa veľkých medzinárodných úspechov. No vždy je príjemné si zaspomínať na úspechy, na obdobie, kedy bolo Slovensko “pupkom sveta”, na osobnosti, ktoré si vážili všade vo svete. Nuž a hokej je v tomto smere našim exkluzívnym artiklom. Máme sa čím pochváliť, je to naše slovenské “rodinné striebro”. Aj preto mená ako Sagan, Chára, Hamšík, Vlhová, či práve Nagy majú celosvetový, univerzálny kredit a rešpekt. Je potešujúce, že s nálepkou Made in Slovakia. Šport je totiž fenomén, ktorý dokáže spájať krajinu aj ľudí.

Mohlo by vás zaujímať: