Domáce Šport Top

VIDEO Hororová havária Newmana na pretekoch Daytona 500. Auto po náraze do bariéry explodovalo a zhorelo

Ryan Newman mal ťažkú haváriu na pretekoch Dyatona 500 na Floride. Zdroj: nbcnews.com

BRATISLAVA – Šesťdesiatu druhú edíciu amerických okruhových pretekov Daytona 500 poznačila ťažká havária Ryana Newmana. V poslednom kole tesne pred cieľom sa Newman jazdiaci na líderskej pozícii dostal do kolízie s Ryanom Blaneym.

Autom narazil do steny a potom sa nekontrolovateľne prevrátil, pričom do neho ešte vrazil Corey LaJoie. Auto víťaza z roku 2008 sa napokon na streche a v plameňoch dokotúľalo do cieľa. Obslužnému personálu trvalo niekoľko minút, kým auto dostali späť na kolesá a 44-ročného pilota preniesli do čakajúcej sanitky. Do nemocnice ho previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti vo vážnom stave, čo potvrdil riaditeľ pretekov série NASCAR Steve O’Donnell. “Lekári však naznačili, že jeho zranenia nie sú život ohrozujúce,” doplnil O’Donnel. Zle vyzerajúca nehoda v poslednej zákrute nebola jedinou, ktorá sa odohrala v dramatických pretekoch. Sedemnásť kôl pred plánovaným cieľom vznikla trma-vrma, do ktorej sa zapojilo 19 áut. A dve kolá pred koncom sa stala ešte jedna nehoda s ôsmimi autami. Organizátori neskôr zvýšili počet kôl, až napokon prišla už spomenutá nehoda Newmana.

Víťazstvo zo známeho okruhu v Daytona Beach na Floride si odniesol Denny Hamlin, vo fotofiniši zdolal Ryana Blaneyho. Rodák z Tampy Bay vyhral Daytona 500 tretíkrát za posledných päť rokov a tiež obhájil triumf z vlaňajška. Hamlin sa stal po 25 rokoch prvým pretekárom, ktorý triumfoval na Daytona 500 dvakrát za sebou. V roku 1995 sa z víťazného double tešil Sterling Marlin. Hamlin sa neskôr na Twitteri ospravedlnil za bujaré prejavy radosti. “Absolútne som netušil, čo sa stalo za mnou, že sa tam udiala taká ťažká nehoda. Po prejazde cieľom som už ďalej nekomunikoval, vypol som aj vysielačku,” skonštatoval 39-ročný víťaz. K nehode svojho súpera ešte dodal: “Myslím si, že niekedy považujeme za príliš samozrejmé, aké bezpečné sú tieto autá. Teraz sa už len modlime za Ryana.”