Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Každý rok iný a výnimočný. Festival 4 živly bude stáť za to aj vďaka týmto predpremiéram

Zdroj: FB 4 ŽIVLY

BRATISLAVA – Už dnes sa môžete tešiť na dni plné filmových skvostov. Letný filmový festival 4 živly sa ukáže v plnej kráse. Jedno z najstarších slovenských filmových podujatí ponúkne bohatý program na netradičných miestach. Banská Štiavnica tak na chvíľu ožije filmovým umením. Očakávať môžete aj premietanie pod hviezdami.

 

Už 21. ročník Letného filmového festivalu 4 živly láka pestrým programom zastrešeným jednou témou. Tej zodpovedá jeho programová dramaturgia, ktorá spája hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy, celovečerné aj krátkometrážne. Tohtoročnou témou sú čísla. ,,Vyberali sme filmy, kde hrá číslo hlavnú rolu, najprv sme dokonca koketovali s myšlienkou, že si vyberieme iba filmy, ktoré majú čísla v názvoch. Nakoniec sme sa rozhodli zostaviť program z filmov, kde číslo je nejakým spôsobom aj skryté,” vysvetlil dramaturg Martin Kaňuch.

 

Trhák na začiatok

Akcia sa sústreďuje na viacerých netradičných miestach – okrem banskoštiavnického Kina Akademik či amfiteátra, sú obľúbenými aj každoročné premietania na nádvorí Starého zámku, alebo v Botanickej záhrade. Festival svoj maratón odštartuje na banskoštiavnickom amfiteátri, kde premietne snímku Zlé časy v El Royale (21:00). ,,Máme 30 filmových blokov, filmov bude niečo vyše 40, keďže v niektorých blokoch sú aj krátke filmy,” uviedol výkonný riaditeľ festivalu Ondrej Starinský.

Filmový festival bude aj tento rok stáť za to. ,,Spomedzi legendárnych snímok možno spomenúť napríklad poľský film Dvojaký život Veroniky či snovým oparom zahalenú francúzsku komédiu Trojka z mravov,” povedal PR manažér podujatia Peter Gašparík. Viaceré tituly sa objavili aj na svetových festivaloch. Medzi ne patria bulharsko-nemecký film 3/4, tiež japonsko-hongkongský experiment Memento Stella.

 

Amfiteáter sa opäť zaplní filmovými nadšencami. Zdroj: FB 4 ŽIVLY

Hviezdy na mieste

Festival 4 živly nezabúda ani na slovenské filmy. Nadšenci a milovníci filmov sa potešia predpremiére dokumentu za účasti tvorcov The Sound Is Innocent. Režisérka a alternatívna hudobníčka Johana Ožvold prevedie publikum tajuplným bludiskom nahrávacích štúdií, v ktorom stretne významných tvorcov a odhalí kľúčové momenty vývoja elektronického zvuku. ,,Johana Ožvold snímku v Banskej Štiavnici osobne uvedie a ako DJ Johana Oz dokonca aj zahrá na jednej z festivalových párty,” avizujú organizátori.

Po úspechu na festivale v Karlovych Varoch, kde získala divácku cenu, bude v Štiavnici premietnutá snímka Forman vs. Forman. Film je kolážou súkromných aj oficiálnych archívov a autobiografických spomienok režiséra Miloša Formana, ktoré nahovoril jeho syn Petr.

 

Viac než festival

Súčasťou akcie bude, samozrejme, aj sprievodný program. Filmy doplnia prednášky a diskusie s tvorcami či odborníkmi. ,,Jedna z diskusií sa bude venovať médiám „v ére jednotiek a núl“ a o súčasných i budúcich trendoch v mediálnej sfére budú diskutovať českí a slovenskí žurnalisti. Ďalšia diskusia si vezme na paškál ,,čísla v nezávislej kultúre‘‘ a organizátori kultúrnych podujatí v nej porozprávajú o tom, akým výzvam či problémom čelia,‘‘ uvádza festival. Nebudú chýbať koncerty, spomínané večerné párty a výstavy výtvarného umenia.

Ak chcete spoznať základy terénneho nahrávania či postprodukcie, workshop Ušami si určite nenechajte ujsť. Český hudobný kritik, esejista, scenárista a lektor Pavel Klusák na verejnej prednáške porozpráva o terénnom nahrávaní zvuku a jeho využití v súčasnej hudbe, ale aj o tom, čo je to akustická ekológia. ,,Je možné prostredníctvom zvuku zachytiť atmosféru mesta? Ako sa tvorí zvuková mapa Banskej Štiavnice a dokážeme ju porovnať s minulosťou, alebo predpovedať jej budúcnosť? Na tieto i ďalšie otázky bude workshop počas 4 živlov hľadať odpovede,‘‘ láka na workshop filmový festival.

 

Počas festivalu nebude núdza o rôzne diskusie. Zdroj: FB 4 ŽIVLY

Fantázia nepozná hraníc

Festival už tradične venuje časť svojho bohatého programu rodinám s deťmi. Počas Detských 4 živlov sa ratolesti môžu tešiť na animačnú tvorivú dielňu, otvorenú výtvarnú dielňu a na premietania výnimočných filmov pre detské publikum – Železný obor, Šarkan, Tresky Plesky, Veľký zlý lišiak a iné príhody. Delegácia tvorcov príde uviesť predpremiéru novej česko-slovenskej rozprávky Hodinárov učeň,,Príbeh rozprávky zavedie hodinárskeho učňa Urbana na cestu za zázračnými hodinkami, aby vďaka svojej šikovnosti a dobrému srdcu prekonal všetky nástrahy a zachránil milovanú Lauru. Do slovenských kín sa snímka dostane 12. septembra 2019,‘‘ informoval festival 4 živly.

 

Galéria
Deti si prídu na svoje. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Akcia sa sústreďuje na viacerých netradičných miestach. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Tohtoročné filmy budú opäť dychberúce. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Návštevníci sa môžu tešiť aj na workshopy. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Amfiteáter sa každoročne teší obľube. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Pre deti sú pripravené tvorivé dielne. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Akcia sa sústreďuje na viacerých netradičných miestach. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Nebudú chýbať diskusie. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Súčasťou bude takisto párty. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
Na predpremiérach sa zúčastnia aj tvorcovia filmov. Zdroj: FB 4 ŽIVLY
navigate_before
navigate_next