Politika Trapasy Stranícke správy Domáce Parlamentné voľby

VIDEO: Kočan Ficovi jeho telefonát nezabudol! Dnes ho vyzýva na odvetu

Robert Fico, 2016. Zdroj: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA- Keď Robert Fico ešte ako premiér ukazoval, ako dokáže razantne robiť poriadky so štátnymi zamestnancami, niekedy si to nahral aj na video. To potom zavesil na sociálne siete, aby v putinovskom štýle vytváral svoj imidž silného a rozhodného muža na správnom mieste. Jednou z jeho obetí sa stal aj bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), Miroslav Kočan. Ten na verejnosti najskôr prezentoval ozdravný plán pre štátnu poisťovňu, po telefonickom rozhovore s Ficom, v ktorom ho expremiér pourážal, ho stiahol. Dnes sa karta obrátila. Kočan, v tejto chvíli jeden z členov Druckerovej Dobrej voľby, totiž Fica vyzýva na sociálnej sieti na ešte jeden telefonát. Chce expremiérovi vysvetliť, prečo je stratifikácia nemocníc potrebná a prečo by ju mal Fico podporiť.

 

Video, v ktorom sa v marci 2017 Robert Fico púšťa nevyberavými slovami do Kočana, si už na sociálnej sieti vymazal. Glob.sk ho má ale stále k dispozícii, pozrite si ho tu.

Kočan sa snažil od svojho nástupu do VšZP v roku 2016 vyriešiť dlh po svojich predchodcoch. Ten bol vo výške 112 miliónov eur. V rámci ozdravného plánu navrhoval napríklad nepreplácať drahé lieky na žltačku alkoholikom, ľuďom s tetovaním či piercingom. Podobne chcel obmedziť využívanie drahých liekov pri niektorých očných ochoreniach. Takéto návrhy vyvolali vlnu nevôle, ktorú sa snažil Robert Fico so svojím videom využiť. Vášne, ktoré niektoré návrhy Kočana spôsobili, musel krotiť aj vtedajší minister zdravotníctva, Tomáš Drucker.

Miroslav Kočan nakoniec ozdravný plán s jemnými zmenami spustil a po tom, ako sa poisťovňa dostala z červených čísiel, svoje pôsobenie na jej čele ukončil.

Kočan vyzýva Fica na ďalší telefonát

Vyzerá to tak, že bývalý šéf VšZP na telefonát a verejnú potupu od Roberta Fica ale nezabudol. Kočan je dnes členom strany Dobrá voľba. A už sa nemusí s Ficom rozprávať ako podriadený. Na sociálnej sieti zavesil video, kde chce Ficovi pomôcť pochopiť, prečo je stratifikácia nemocníc dôležitá. Plán, na ktorom si zakladá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, totiž šéf strany Smer-SD nechce podporiť.

Kočan dokonca vo videu sľubuje, že na rozdiel od Fica si ho ani nebude nahrávať.