Domáce Kultúra Spoločnosť Top

VIDEO Ľubovniansky hrad otvorí svoje brány aj v noci. Ponúkne aj ohňovú šou

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Výnimočná akcia. Ľubovniansky hrad otvorí svoje brány aj v noci. Stredoveký hrad zase raz odkryje svoje tajomstvá. Už dnes večer môžete zažiť skutočnú atmosféru dávnych čias. Nebude chýbať ani Legenda o Hedvige a Márii. Organizátori si toho ale pripravili oveľa viac.

 

Múry majestátnej stavby sú turistom známe najmä počas denných prehliadok. Tentoraz to bude iné. Návštevníci sa za brány hradu dostanú aj v noci. Nočná prehliadka je veľkým lákadlom a priláka nielen nadšencov histórie. ,,Prehliadka prebieha v tajomnej atmosfére vysvieteného nočného hradu, za sprievodu faklí. Nie je to bežná prehliadka, ale v jednotlivých expozíciách rozpráva príbeh o dvoch sestrách, ktoré sa pravdepodobne stretli na hrade Ľubovňa,” povedala pre Glob.sk z Ľubovnianskeho múzea Otília Barlíková.

Už dnes večer tak spoznáte ,,Legendu o Hedvige a Márii‘‘. Vstupy na nočnú prehliadku sa uskutočnia o 21:00, 21:15, 21:30 a 21:45. ,,V programe s názvom „Legenda o Hedvige a Márii“, sa návštevníci zaujímavým a interaktívnym spôsobom dozvedia o tom, či sa poľská kráľovna Hedviga a uhorská kráľovná Mária naozaj stretli na hrade Ľubovňa,” doplnila Barlíková.

Nočná prehliadka nebude len taká obyčajná. Spestrením večera bude piesková animácia a ohňová show o 22:00 na hradnom nádvorí.

 

Sokoliari na hrade

Nočnou prehliadkou ale život na hrade nekončí. Stráviť voľný čas v unikátnom prostredí môžete po celý víkend. Vďaka Stredovekým hradným slávnostiam sa ocitnete v dávnych dobách každú chvíľu. Priblížia tiež, ako to vyzerá, keď sa kráľovská koruna dostane do ženských rúk. ,,Hradné slávnosti patria medzi naše najnavštevovanejšie podujatia. To isté platí aj pre nočnú prehliadku, ktorá sa koná práve počas týchto dní,” skonštatovala z Ľubovnianskeho múzea Otília Barlíková.

Hlavný program sa 26. až 28.7 uskutoční o 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30. Predstaví sa šermiarska skupina Sarus z Prešova, tanečné zoskupenie ShadenProfi Dance Company zo Spišskej Novej Vsi. Návštevníkov upúta aj sokoliarska skupina sv. Bavona zo Štiavnických Baní.

Organizátori nezabúdajú na sprievodný program. Pripravené budú remeselné trhy v skanzene pod hradom Ľubovňa.

 

Na Ľubovnianskom hrade nebudú chýbať sokoliari. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

Podobný osud

Mária I. bola otcom vyvolená na poľský trón. Po smrti staršej sestry Kataríny, ktorá mala byť panovníčkou v Uhorsku, si ju šľachta vybrala za svoju kráľovnú. Kráľovská koruna na jej hlave nebola stála. ,,K upokojeniu situácie v krajine pomohol jej manžel Žigmund Luxemburský, ktorý ju postupne o korunu pripravil. Jej krátky život ukončil pád z koňa. O to smutnejší, že Mária čakala svoje prvé dieťa, ktoré pri páde predčasne porodila a spolu s dieťaťom zomrela,‘‘ informovali organizátori podujatia.

Osud mladšej Máriinej sestry Hedvigy bol v mnohom podobný. Po dohode poľskej šľachty s jej matkou, bola Hedviga v roku 1384 korunovaná za poľskú kráľovnú. ,,Za manžela jej vybrali litovské knieža, pohana, ktorého pred sobášom spolu s celým jeho národom pokrstili. S manželom vládli rovnoprávne, čo sa Vladislavovi Jagełło nepáčilo. Rovnako ako sestre, aj Hedvige sa stalo jej vytúžené tehotenstvo osudným. V roku 1399 predčasne porodila dcéru Alžbetu Bonifáciu. Dievčatko po troch týždňoch zomrelo. Iba týždeň po nej skonala aj samotná Hedviga,‘‘ pripomenuli jej príbeh organizátori Hradných slávností.

Na nočnej prehliadke sa dozviete o živote Márie a Hedvigy. Zdroj: Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni

Korunovačné klenoty

Hrad Ľubovňa na severnom Spiši sa týči nad údolím rieky Poprad. Vyniká bohatou históriou a zaujímavou architektúrou. Bol postavený začiatkom 14. storočia. Najstaršiu časť hradu tvorí hlavná veža a gotický palác. V roku 1553 hrad úplne vyhorel. Počas rekonštrukcie sa postavil nový renesančný palác. V roku 1642 bol postavený barokový palác a roku 1647 kaplnka, v ktorej sa usporadúvajú bohoslužby. ,,Najväčšmi sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uschované i poľské korunovačné klenoty,‘‘ napísal portál muzeum.sk. Hrad je povestný aj väznením šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského. Osobitú atmosféru pevnosti dotvára blízky skanzen. Tvorí ho súbor ľudových stavieb.

 

Galéria
Ľubovniansky hrad. Hradný areál so skanzenom je v novembri zatvorený, dôvodom je údržba. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová
Počas Hradných slávností nebude chýbať šermiarska show. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová
Pripravené budú remeselné trhy v skanzene pod hradom Ľubovňa. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová
Cez víkend sa predstavia aj sokoliari. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová
Nočná prehliadka sa ponesie v duchu legendy o Hedvige a Márii. Zdroj: TASR / Martin Kubešš
navigate_before
navigate_next