Domáce GPlus Spoločnosť Top

VIDEO Malých diabetikov na Slovensku rok čo rok pribúda. Toto spôsobuje cukrovku u detí

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zdravotné ťažkosti neobchádzajú ani deti. A to aj u takej choroby ako je diabetes. Kým pred 30-timi rokmi to bola u malých pacientov skôr rarita, dnes detí s cukrovkou rapídne pribúda. Glob.sk sa o cukrovke, jej odvrátenej stránke a včasnom odhalení porozprával s primárom Detského diabetologického centra Slovenskej republiky doktorom MUDr. ĽUBOMÍROM BARÁKOM.

 

Len nedávno sme si pripomínali Svetový deň diabetu. Problém so spracovávaním jedného druhu cukru – glukózy, však trápi aj čoraz viac detí. K 30.6.2019 je na Slovensku registrovaných 1605 detí s diabetom. Možno sa vám toto číslo nezdá horibilné, ale v porovnaní s pár rokmi dozadu sa rapídne zvýšilo. V roku 1985 pracovali lekári s 20-30 pacientmi za rok. Dnes prevyšuje počet malých diabetikov stovku za rok. ,,Aj keď sme pozorovali isté roky výraznejší nárast, teraz je to menej výrazné, ale stále to rastie. Ešte ani jeden rok sme nemali pád smerom dole v počte nových prípadov. Je to častý stav dieťaťa a musíme sa s tým naučiť žiť. Prežívať to tak, aby deti nemali istý pocit diskriminácie,” povedal pre Glob.sk primár Detského diabetologického centra SR Ľubomír Barák.

Prísny režim

Pokiaľ si myslíte, že liečba cukrovky spočíva len v pichaní si inzulínu, ste na omyle. Deťom sa ich bežný režim otočí hore nohami. Hneď po prebudení si musia pomocou špeciálneho prúžku odmerať hodnoty cukru v moči. Ďalším krokom je zmeranie glykémie. Pacienti majú k dispozícii glukomer, ktorého ihlu si pichnú do prsta a kvapku krvi aplikujú na strojček. Ten im ukáže aktuálnu hladinu cukru v krvi. Záznamy meraní by si malo dieťa (alebo jeho rodič) značiť do denníka. Následne si podľa výsledku merania vypočíta, akú veľku dávku inzulínu potrebuje. Najesť sa však môže až po 15 – 20 minútach. Tento proces musí dieťa opakovať pred každými raňajkami, obedom a aj večerou.

Ide o zložitý a presne stanovený proces, avšak lekári sa snažia deťom ,,prestaviť” myslenie tak, aby ich diabetes v živote neobmedzoval. ,,Všetkým hovoríme, že sa nesmie stať cukrovka a jej liečba stredobodom pozornosti rodiny. Keď sa tak stane, prehrali sme, pretože potom sa celá rodina krúti okolo diabetu, nikto nemyslí na iné, bežné veci. Dieťa je vychovávané vo vákuu, v bavlnke. To je katastrofa, keď sa to stane,” vysvetlil pre Glob.sk primár Barák.

Hladinu cukru v krvi by si mali diabetici merať 4-krát za deň. Zdroj: pixabay.com

Ťažký nepriateľ

Cukrovka sa bohužiaľ nedá vyliečiť definitívne. ,,Vieme ju liečiť a udržiavať tak, aby nerobila problémy a nedochádzalo k vzniku komplikácií,” doplnil primár. Nedodžiavanie pokynov a rád lekárov sa môže pacientovi vypomstiť. Diabetes veľmi často dospeje do štádia vývoja ťažkých chronických komplikácií. Môže viesť k slepote, komplikáciám s obličkami, poškodeniu ciev, až môže vzniknúť diabetická noha, ktorú neraz treba riešiť hranične – amputáciou.

Máme to najlepšie z trhu

Liečba cukrovky je finančne náročná. Inzulín predstavuje pre pacientov najväčšiu položku.  Podľa primára Baráka však dostávajú slovenskí diabetici to najlepšie. ,,Je zopár spoločností, čo inzulín vyrába. Ale musím povedať, že Slovensko má tie najkvalitnejšie inzulíny na trhu, ktoré na svete existujú. A ak sú nové inzulíny, tak to trvá dva – tri mesiace a už sú u nás,” objasnil primár.

Slováci majú k dispozícii najlepší inzulín. Zdroj: pixabay.com

Každý extrém škodí

Už niekoľkokrát sa potvrdilo, že každý extrém škodí. A to platí aj v tomto prípade. Lekári sa počas svojej praxe stretli už s rôznymi pacientmi, ich reakciami, prístupom. Prízvukujú, že prehnaná starostlivosť o dieťa môže byť škodlivá. Zaznamenali už aj taký prípad, kedy rodičia svojou starostlivosťou natoľko zahŕňali dieťa, že mu uškodili. Merali mu totiž hladinu cukru v krvi až 15-krát denne! Bezpečné je absolvovať tento procest 4-krát za deň.

Deti si pritom na nové povinnosti dokážu zvyknúť rýchlo. V diabetologickom centre im lekári najskôr ukážu, ako zvládnuť všetky úkony, či ako si vedieť vypočítať dávku inzulínu. Na diabetologickom oddelení sú približne 10 dní. Avšak najväčšia drina ich čaká doma. Začleniť sa do bežného života a nenechať sa ovplyvniť partiou kamarátov je niekedy náročné. ,,Puberta je veľmi náročným obdobím. 10 % dospievajúcich zostane aj naďalej spolupracujúcim pacientom. Ale pri 90% sa trápime,” opisuje primár Barák prácu s dospievajúcimi deťmi.

Odkiaľ sa diabetes vzal a ako sa dá odhaliť? Aj tieto informácie nájdete vo VIDEU.

Mohlo by vás zaujímať: