Nitra Banská Bystrica Košice Domáce Piešťany Zvolen Gelnica Top

VIDEO Medveďom zoči-voči! Prípady PRIBÚDAJÚ: Kde si dávať POZOR?

Ilustračná foto. Zdroj: Unsplash/Daniel Diesenreither

LUKAVICE, CHTELNICA, HENCLOVÁ, STARÁ VODA –  Pomaly sa začína jar a k životu sa prebúdza aj príroda. Väčšina z nás sa už teší na prechádzky po lese a rozkvitnuté jarné kvety. Prvé lúče teplého marcového slnka chceli využili aj mnohí milovníci prírody a o svoje nie práve najpríjemnejšie zážitky sa podelili so širokou verejnosťou aj na sociálnych sieťach. Po svojich potulkách prírodou narazili totiž na medvede, prebudené zo zimného spánku. Vieme, v ktorých lokalitách by ste mali byť pri prechádzkach ostražitejší!

 

Na svojom Facebookom profile o výskyte medveďa priamo varovala obec Lukavica v okrese Zvolen. V priebehu posledných niekoľko dní tam obyvatelia obce totiž dvakrát videli medveďa pri Medokýši. Obec obyvateľov varuje v krátkom ozname: “Poprosíme Vás o opatrnosť a predvídavosť pri Vašich prechádzkach a športových aktivitách. Medveď je prirodzene plaché zviera a nevyhľadáva kontakt s ľuďmi, ale predsa len opatrnosti nikdy nie je dosť.” 

Medveďa sa podarilo zazrieť zoči voči aj neďaleko obce Chtelnica v okrese Piešťany, ktorá sa nachádza v severnej časti Trnavskej pahorkatiny na úpätí Malých Karpát. Medveďa videl komentujúci Danky dňa 24. marca 2023 v lokalite Vlčie hory a o svojom zážitku informoval na sociálnej sieti. Niektorí jeho známi situáciu zľahčujú. Komentujúci Patrik píše: “Teba by sa aj tak bál, neboj.” On však tvrdí, že ho “prerastený medveď” skoro napadol: “Chvíľu zvažoval či sa rozbehne.”

Zdroj: Unsplash/ Zdeněk Macháček

Počas jarnej túry natrafil na medveďa neďaleko kopca Pater Noster pri obci Henclová v okrese Gelnica aj komentujúci Ivan. Ako sám píše, bol to nádherný medveď, ktorého zbadal vo vzdialenosti asi 30 – 35 metrov od seba. Mohutné zviera v ňom vyvolalo rešpekt: “Asi tri sekundy sme pozerali na seba, a potom som sa pomaly otočil a odišiel som obozretne preč. Nechal ma odísť. Píšem preto, aby ste si dávali pozor. Ja som sa v kuse obzeral a vďaka tomu som ho asi zbadal.” Dané miesto je pre tohto medveďa asi stálym domovom, pretože ho v rovnakom čase, ale o rok neskôr, stretla aj komentujúca Janka: “Aj my sme ho stretli minulý rok o takom čase, na tom mieste a cca 30 metrov od nás. Bol veľký a statný, len pozrel na nás a šiel ďalej.”

Posledný výskyt medveďa v tomto období spozorovali aj v obci Stará voda tiež v okrese Gelnica. Tentoraz to ale bola celá medvedia rodinka, ako píše komentujúca Eva: “Aj v Starej vode je jeden obrovský a tri medvedice s mladými. Treba si dávať pozor!”

So svojou skúsenosťou sa podelil aj obyvateľ Banskobystrického kraja v okrese Zvolen. Ten sa s medveďom stretol tvárou v tvár na Náučnom chodníku Bory. “Neďaleko nástupu na Náučný chodník Boky mi skrížil cestu, cca 30m zoči-voči,” uviedol Juraj.