Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VIDEO Mimoriadna situácia! Zo zeme vyviera kontaminovaná voda: JED presakuje do pôdy

Kontaminovaná voda sa zo zeme valí už dva týždne. Zdroj: FB-M.Jakub

MORAVANY – Už dva týždne vyviera zo zeme za obcou Moravany kontaminovaná voda. Tamojší obyvatelia sa obávajú zamorenia. Starosta obce upozorňuje, že bez pomoci štátu si neporadia. 

Kontaminovaná voda pochádza zo starého banského vrtu, ku ktorému sa nikto nehlási. Rozbory vody potvrdili, že je znečistená chloridmi. Voda môže kontaminovať pôdu, vyviera v blízkosti ornej pôdy, poškodiť  môže aj cestu. Na problém upozornila TV Markíza. Starosta obce Vladimír Čeklovský vyhlásil mimoriadnu situáciu ešte minulý týždeň. V okolí vrtu vyhĺbili asi tri metre hlbokú jamu. Voda sa v nej zdržiava a okolie nezaplavuje tak rýchlo. Obec vodu odčerpáva a na vlastné náklady čistí priekopu popri ceste, aby voda cez ňu nepretiekla.

Vrt sa tu nachádza od minulého storočia, vyhĺbil ho štátny podnik ešte v 50. rokoch. Má viac ako 250 metrov. Dnes sa k vrtu nikto nehlási. V okolí Moravian sa ťaží plyn. Rozbory potvrdili, že metán uniká aj z tohto vrtu. Podľa banského úradu je to prirodzené vyvieranie vody. Starosta obce však upozorňuje, že bez pomoci štátu si s problémom neporadí. Sanácia by podľa neho stála 150 až 200-tisíc. “Na takéto práce v rozpočte peniaze nemáme,” reagoval starosta Moravian pre TV Markíza. Ministerstvo životného prostredia sľubuje riešenie, oslovilo príslušné orgány štátnej banskej správy s cieľom riešenia situácie.