Zahraničné Spoločnosť

VIDEO Mladá kapitánka, ktorá sa vzoprela ministrovi Salvinimu. Zachrániť chce 42 ľudí

Kapitánka lode Sea-Watch 3 Carola Raketeová. Zdroj: SITA/AP

LAMPEDUSA – Záchranárska loď Sea-Watch 3 s 42 migrantmi na palube sa vo štvrtok poobede pokúsila vplávať do talianskeho prístavu Lampedusa. Pobrežná hliadka ju však zastavila. Nariadila kapitánke Carole Raketeovej vypnúť motory. Loď sa momentálne nachádza necelé dva kilometre od vstupu do prístavu. Raketeová sa však nevzdáva a chce sa postaviť talianskemu ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu. Nebojí sa ani vyhrážok zatknutím a ani ďalších možných postihov. Kapitánka (31) pôvodom z nemeckého Kielu má jasno: “Robíme správnu vec.”

 

Mladá Raketeová zozbierala na svoj vek neuveriteľne veľa skúseností. Po štúdiách oceanológie a enviromentálnych vied v Nemecku a Veľkej Británii absolvovala výpravy do Antarktídy a Arktídy. Podľa vlastných slov považuje tieto chladné oblasti za “pekné a inšpirujúce”. Zároveň si však z ciest odniesla “smutné” znalosti o tom, “čo ľudia robia svojej planéte”.

Trápi ju nespravodlivosť

Raketeová však tvrdí, že ľudia nerobia zle len planéte, ale poškodzujú sa aj navzájom. A tak podľa nej európske obyvateľstvo nečinne sleduje, ako európske vlády v Stredozemnom mori budujú baštu proti utečencom. S nespokojnosťou s prístupom k problematike utečencov v Taliansku má pochopenie. V Európskej únii (EÚ) existuje nespravodlivosť, pretože Taliansko je už preťažené v zvládaní utečeneckej krízy. “Omnoho väčšia nespravodlivosť” však podľa nej vládne medzi severnou a južnou pologuľou Zeme. 

Posádku tvoria dobrovoľníci

Na svojej súčasnej misii zobrala Sea-Watch 3 12. júna pri pobreží Líbye na svoju palubu 53 utečencov. Jedenásť detí, žien a chorých ľudí mohlo byť medzitým dopravených do Talianska. Zvyšní utečenci sa plavia v obmedzenom priestore spolu s 22 členmi posádky. Posádku tvoria dobrovoľníci vrátane kapitánky Raketeovej, ktorá sa v lete 2016 zúčastnila na svojej prvej misii pre  organizáciu Sea-Watch.

Záchrana na mori je podľa Raketeovej nesporným právom. “Nezáleží na tom, ako sa niekto dostane do problémov – to sa nemôžu pýtať ani hasiči a nemocnice,” uviedla s presvedčením v očiach. Podobne je to na otvorenom mori: “Keď je potrebná záchrana, má každý jednotlivec povinnosť pomôcť. Táto povinnosť sa končí až vtedy, keď sa dotknuté osoby dostanú do bezpečia.”

So vstupom Salviniho pravicových populistov do vlády v júni 2018 Taliansko hodilo za hlavu svoje povinnosti, myslí si Raketeová. Odpor teraz prichádza najmä z občianskej spoločnosti. Tá má schopnosti a privilégium skutočne pomôcť utečencom v ich súčasnej situácii, vysvetľuje kapitánka lode Sea-Watch 3. 

Salviniho vláda sa vyhráža kapitánom, vlastníkom a prevádzkovateľom záchranárskych lodí pokutou až 50-tisíc eur, trestným stíhaním za napomáhanie nelegálnemu prisťahovalectvu a zabavením plavidiel, keď vstúpia do talianskych výsostných vôd bez povolenia. Raketeová hovorí, že ide len o politický boj vedený na “chrbtoch prisťahovalcov”. 

Väzenia sa nebojí

“Keď na mňa niekto podá žalobu, som pripravená ísť do väzenia,” uviedla Raketeová. Keď jej v stredu pobrežná stráž oznámila, že nemá povolenie vplávať do talianskych teritoriálnych vôd, ona len odvrkla: “Budeme tam o dve hodiny.” Potom k jej plavidlu vyrazila hliadkovacia loď policajného oddelenia Guardia di Finanza. Úradníci kontrolovali dokumenty k lodi a pasy posádky. Vo štvrtok panovala neistota, ako dopadne meranie síl – na jednej strane kapitánka zo studeného severu a na druhej popudlivý minister vnútra Salvini z horúceho juhu. Iróniou je, že jeho prívrženci ho tiež nazývajú “kapitán”.

Prokuratúra začala vyšetrovanie

Podľa posledných informácií talianska prokuratúra začala  v piatok vyšetrovanie kapitánky Raketeovej. Štátna prokuratúra v sicílskom Agrigente ju obvinila z napomáhania k nelegálnemu prisťahovalectvu. Raketeová sama zatiaľ nevedela tieto informácie potvrdiť.  Vyšetrovanie ale očakávala.

Už predtým bolo proti kapitánom záchranných lodí vedené vyšetrovanie. Podľa nemeckej kapitánky je situácia na palube napätá. Ale bolo im oznámené, že sa črtá riešenie. Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil, že dve až tri krajiny sú ochotné migrantov prijať. Ochotu deklarovalo aj Nemecko.

Galéria
Loď talianskej pobrežnej stráže pláva vedľa záchrannej lode Sea-Watch 3 pri pobreží malého talianskeho ostrova Lampedusa pri Sicílii 27. júna 2019. Zdroj: SITA/AP
Migranti na palube lode Sea-Watch 3. Zdroj: SITA/AP
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Zdroj: TASR/AP
Kapitánka lode Sea-Watch 3 Carola Raketeová. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next