Regióny Bratislava Top

VIDEO “Na Kramárach operuje nočný gang.” Znížiť diviačiu populáciu nepomáha ani štvornásobne vyšší odstrel

Neúnosnú situáciu v Novom Meste riešili aj muži zákona. Zdroj: Jakub Mrva

BRATISLAVA – Situácia s diviačou zverou v hlavnom meste je stále horšia. Na Kramároch sa po nociach premáva 40-členné stádo ošípaných. Na prvý pohľad roztomilé zviera sa však vie poriadne rozzúriť. Ako je možné, že ani štvornásobne vyšší odstrel nedokáže pálčivý diviačí problém vyriešiť?

 

“Na Kramároch operuje nočný gang,” okomentoval mestský poslanec s humorom čriedu 40 diviakov v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, kde majú s neželanými návštevníkmi permanentne ťažkosti. „Má okolo 40 členov, z toho väčšina sú deti. Vychádza pred polnocou a pred východom slnka sa ide skryť. Jeho cieľom sú rôzne opustené a zarastené pozemky a záhrady. Jeho revírom sú nočné ulice okolo Magurskej, Višňovej, Vlárskej… Poteší sa zbytkom pri smetiakoch, či korienkom na trávnikoch,“ opisuje Jakub Mrva. K príspevku pridal aj videá na ktorých 40-členné stádo prechádza cez cestu, pričom auto diviakov púšťa cez cestu akoby nič. Ošípané s mladými to vôbec nevyrušuje. Zo záberov je vidieť, že dospelých diviakov prešlo cez cestu približne desať, ostatok tvorili mláďatá.

Črieda diviakov na bratislavských Kramároch nakrútená z auta. Zdroj: FB Jakub Mrva

Mestký poslanec, ktorý sa dlhodobo snaží premnožené diviaky riešiť, vysvetlil aj, kde by sa svorka mohla zdržiavať. „Snažíme sa zistiť, kde majú ležovisko. Či na okraji lesa alebo v nejakej z mnohých zarastených neudržiavaných záhradách v okolí Magurskej. Je možné, že chodia z areálu bývalých Štúdií Koliba, ktorý priamo susedí s lesom,“ uviedol Mrva. Mestská časť na poslancov podnet vyzvala viacerých vlastníkov záhrad a developerských pozemkov, aby si ich vyčistili od kríkov a buriny. Diviaky majú totiž na takýchto pozemkoch dokonalé podmienky pre život. Nikto ich neruší a majú tam dostatok potravy. Štvornohí návštevníci si ťažkú hlavu z ľudí a áut nerobia. Čo by ich ale mohlo vystresovať sú psy pustené na voľno, s ktorými by sa mohli dostať do konfliktu. „V prípade nebezpečenstva volajte mestských alebo štátnych policajtov. Nahláste ich samospráve, tá bude ďalej kontaktovať Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá je zodpovedná za riešenie výskytu diviakov v intraviláne,“ radí ľuďom poslanec. Medzi najkritickejšie lokality z hľadiska výskytu diviakov podľa veterinárov patria Dúbravka, Karlova Ves a Nové Mesto. Dôsledky premnoženej populácie ošípaných sa však neobjavujú len v hlavnom meste.

BEZRADNÍ POĽOVNÍCI: Nová diaľnica UVÄZNILA asi STOVKU DIVIAKOV! Teraz ich musia VYSTRIEĽAŤ

To isté stádo 40 diviakov nakrútené z balkóna jedného z bytov. Zdroj: FB Jakub Mrva

Útočia viac ako medvede

Hoci diviaky v bratislavských uliciach môžu na prvý pohľad pôsobiť ako Pumba z Levieho Kráľa, v skutočnosti môžu byť podľa ochranára veľmi nebezpečné. „Útoky raticovej zveri na ľudí nie sú na území Slovenska ničím výnimočným. Mnohé z nich si vyžadujú akútnu lekársku starostlivosť, niektoré z nich sa v nedávnej minulosti dokonca skončili úmrtím napadnutej osoby,“ píše v jednom zo svojich facebookových statusov ochranár Majo Hletko.

Sumár útokov poľovnej zvery v posledných rokoch. Zdroj: FB Majo Hletko

Ten v už v minulosti poukazoval na to, že ani 75 223 diviakov ulovených na Slovensku v poľovníckej sezóne 2019/2020 nezabránilo, aby 200-kilový samec napadol na dvore rodinného domu 49-ročného muža z obce Čachtice, ktorý po útoku takmer vykrvácal. „V súvislosti s medveďmi zvyknú poľovníci prízvukovať, že výsledkom regulačného lovu je znovu navodenie ich plachosti pred človekom. Diviaky, ktorých ročný odstrel sa vykonáva v desaťtisícoch, nám však stále behajú po mestách a obciach,“ argumentuje Hletko.

ALARMUJÚCA SITUÁCIA: Dezorientované diviaky už klopú na brány Slovenského národného divadla

Galéria
Zdroj: FB / MPRV
Mladé diviaky. Zdroj: TASR / DPA
Zdroj: FB / Jakub Mrva – Za zelenšiu Bratislavu
Zdroj: FB / ZOO Bratislava
diviaky, odstrel, Mestské lesy
V bratislavských mestských častiach a v okolitých lesoch sú premnožené diviaky. Začína sa ich odstrel a odchyt. ZDROJ: TASR
Veľký lov na diviaču zver
Pod Veľkým Inovcom našli 18 uhynutých diviakov, mali Africký mor ošípaných. Zdroj: TASR / Ján Krošlák
navigate_before
navigate_next

Poľovníci diviakov aktívne strieľajú

Hlavný veterinárny lekár SR im totiž nariadil intenzívny odlov diviačej zveri, pričom môžu použiť aj zakázané spôsoby lovu, ako aj nesprávne spôsoby lovu. Cieľom tohto nariadenia je obmedziť stavy diviačej zveri pri rozširovaní afrického moru ošípaných. V efektívnom love im však podľa predsedu poľovníckeho združenia v revíre Podunajské Biskupice Otta Nevického bránia práve vyhlášky veterinárnej správy. Ktoré museli vydať kvôli zabráneniu šírenia moru ošípaných. „To sa nedá tam strieľať medzi chatami a záhradami, zákon o poľovníctve to nepovoľuje. My ich lovíme na tzv. vnadiskách a tam dve veci namietam. Keďže vyhlášky sú nastavené proti rozšíreniu afrického moru je zakázané vnadenie, ale diviaka bez vnadenia neulovíte,“ objasnil podobnú situáciu v Podunajských Biskupiciach, kde sa vyskytovalo viac ako 100 kusov diviačej zvery. Ďalšou prekážkou sú podľa jeho slov aj slabé návnady. “Diviaka neprilákam na jedno kilo potravy denne, keď sa môže pásť vo veľkom na kukurici.” Navyše sa vo viacerých prípadoch potvrdilo aj to, že samotní ľudia vyhadzovali jedlo z balkónov, načo divú zver k sídliskám zlákali. V lokalite Teplá medzi obcami Repište, Sklené Teplice a Podhorie v okrese Žiar nad Hronom dokonca veterinári minulý týždeň zaznamenali prvý prípad nákazy africkým morom ošípaných. “Vírus afrického moru je prítomný u diviačej zveri minimálne v katastroch uvedených troch obcí. Diviačia zver je tak reálnym zdrojom nákazy a ohrozuje chovy domácej ošípanej,” uviedla k prípadu Regionálna potravinová a veterinárna správa.

INVÁZIA DIVIAKOV v Bratislave: Ľudia žijú v strachu, nepomáhajú ani klaksóny

Ilustračná foto. Zdroj: TASR

V lese našli uhynutého diviaka nakazeného AFRICKÝM MOROM!