Spoločnosť Domáce GPlus Top

VIDEO Nákaza sa nešíri poštou. Odborníci sa snažia zastaviť faktami paniku okolo koronavírusu

Zdroj: SITA / FS SR

BRATISLAVA – Nielen chrípková sezóna aktuálne strpčuje život mnohým ľuďom, ale aj nový koronavírus, ktorý útočí v zahraničí. Napriek tomu, že sa nákaza do istej miery prejavuje rovnako ako obyčajná chrípka, netreba podliehať panike. Tu je niekoľko rád, ako počas chrípkovej sezóny nezostať doma a ako ľahko rozpoznať, či ide o koronavírus.

 

Chrípka väčšinou začína trápiť ľudí od októbra do konca apríla. Počas tohto obdobia zaznamenávajú odborníci väčšiu chorobnosť ako inokedy. Vysokú teplotu, bolesť hlavy, kĺbov či svalov, dráždivý a suchý kašel, zimnicu alebo triašku zažil už asi každý. To sú typické príznaky chrípky, ktorá má rýchly nástup. Úplne vyzdravenie ale trvá od 2 do 4 týždňov. Pre rýchlejšie odznenie tohto stavu sa odporúča dostatok spánku a pitného režimu, podávanie liekov na znižovanie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a zápalu dýchacích ciest.

Momentálne je na Slovensku zaznamenaná len lokálna chrípka a to v Nitrianskom, Prešovskom a Košickom kraji. „K prepuknutiu celoštátnej chrípkovej epidémie na Slovensku zatiaľ nedošlo, no jej vznik nemožno vylúčiť vzhľadom na narastajúci počet ochorení na chrípku a jej podobných ochorení,” doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Chrípková sezóna začala v októbri a potrvá do apríla. Zdroj: pixabay.com

Nechcené prázdniny

Azda nemusíme pripomínať, že ,,prechodiť” chrípku sa v žiadnom prípade neodporúča. ,,Chrípka nie je banálne ochorenie, môže spôsobiť vážne komplikácie zdravia, treba ju vyležať a v liečbe sa riadiť pokynmi ošetrujúceho lekára,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva. Do svedomia by si mali vstúpiť aj rodičia, ktorí pošlú svoje choré dieťa do kolektívu. Kvôli vyčíňajúcej chrípke zatvorili v Košiciach už 18 škôl, v Prešove 24, v Bratislave 11 a aj deti z púchovskej najväčšej základnej školy si ,,užívajú” chrípkové prázdniny spolu s deťmi zo štyroch miestnych škôlok.

Vo videu sa dozviete viac podrobností o tom, akú prevenciu by ste mali počas chrípkovej sezóny zvoliť, ale aj to, či je koronavírus rizikom pre vaše deti. Viac informácií poskytne imunológ z Národného ústavu detských chorôb MUDr. Peter Čižnár, CSc..

Slovenskom lomcujú vášne

Koronavírus s označením 2019-nCoV má aktuálne na svedomí až 170 obetí. Čína hovorí o ďalších 1 700 prípadoch nákazy. Na Slovensku sa napriek podozreniam nateraz podarilo výskyt vírusu vyvrátiť. Niektorí Slováci prepadli medzičasom panike, nakoľko sa nový vírus prejavuje podobne ako chrípka. Túto nákazu sprevádza horúčka, kašeľ, dýchavičnosť. Ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc. Hlavný hygienik Mikas sa však snaží utíšiť vášne a upokojuje verejnosť. „V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike,” vysvetlil hygienik Mikas.

Po zasadnutí krízového štábu kvôli šíriacej sa nákaze, bola založená nonstop infolinka (0918 659 580, 0917 222 682), na ktorú môže verejnosť smerovať všetky svoje otázky ku koronavírusu. Rovnako je k dispozícii aj e-mailová adresa (novykoronavirus@uvzsr.sk), na ktorej získate informácie od odborníkov k tejto problematike.

Po zasadnutí krízového štábu bola pre verejnosť založená nonstop infolinka a mailová adresa, na ktorú môžete smerovať svoje otázky ku koronavírusu. Na snímke (vľavo) hlavný hygienik SR Ján Mikas a premiér Peter Pellegrini (vpravo). Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Bezhlavé nákupy

Mnohí Slováci sa obávajú nákazy koronavírusom aj prostredníctvom zásielok z Ázie. Slovenská pošta ubezpečila verejnosť, že takéto balíčky sú zo zdravotného hľadiska bezpečné. ,,Z odborného stanoviska vyplýva, že zásielky z Ázie sú bezpečné, pretože nie je možné, aby v nich koronavírus prežil,” uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Zákazníkov pošty zároveň prosí o zhovievavosť, nakoľko sa kvôli bezpečnostným previerkam môžu zásielky z Ázie omeškať. ,,V záujme zníženia akéhokoľvek rizika čínska vláda vydala pokyn, ktorým je čínska pošta povinná preventívne dezinfikovať všetky poštové zásielky, ktoré smerujú alebo prechádzajú cez Wuhan a jeho spracovateľské stredisko,” uzavrela hovorkyňa pošty.

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Koronavírus už zabil 170 ľudí. Zdroj: TASR / AP
Na Slovensku sa zatiaľ žiadne podozrenie z nákazy nepotvrdilo. Zdroj: TASR / AP
Zdroj: pixabay.com
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou. Zdroj: pixabay.com
Choré dieťa by ste nemali púšťať do kolektívu. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
navigate_before
navigate_next