Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Nezabiješ, nezosmilníš, nepokradneš. Film plný svinstva odhaľuje ohavný svet ľudí pri moci

Zdroj: Foto / Łukasz Wojciechowski

BRATISLAVA – Film, ktorý by mal ľuďom otvoriť oči. To, čo sa deje s krajinou je neúnosné a práve Sviňa dáva príležitosť zamyslieť sa. Zamyslieť sa, ako dlho to ešte spoločnosť vydrží. Snímka bola nakrútená na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza. Dej sa odohráva tam, kde mnohí z nás nevidia. Tam, kde sa točia peniaze. Už motto filmu prezrádza, že pôjde o veľa: Nezabiješ, nezosmilníš, nepokradneš…

 

Film pripravili Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská. Spolu napísali nielen scenár, ale titul aj spoločne režírovali a produkovali. Solčanská je známa tiež ako autorka filmu Únos. „Umenie možno nemá moc zmeniť svet, ale máme stále slobodu vysmiať sa ľudskej hlúposti,” povedala Mariana Čengel Solčanská. Podľa Biermanna je Sviňa film, ktorého cieľom nie je súdiť či odhaľovať utajované skutočnosti, ale priniesť dobrý divácky zážitok. „Rozhodli sme sa tvoriť krutý žánrový film, ktorý hovorí nielen o tejto krajine, ale aj o ľuďoch pri moci a ich charakteroch. To, že film pripomína našu skutočnú realitu a objavujú sa tu postavy nápadne pripomínajúce gaunerov toho najhrubšieho zrna, je len nešťastná náhoda.“

 

Odhaľuje, ako funguje moc

Bestseller Arpáda Soltésza odhaľuje, ako funguje moc. Autor sa neštítil ani na rovinu písať o obchode s neplnoletými dievčatami v resocializačných zariadeniach a o ich brutálnom zneužívaní. ,,Ja som primárne novinár. A ako novinár nemôžem mať pravdu alebo nemám čo mať pravdu. Môžem ľuďom predkladať iba fakty. Ale ako spisovateľ môžem ľuďom hovoriť pravdu bez toho, aby som použil jediný jeden fakt. A to isté môže urobiť aj film. Podľa mňa sa z filmu Sviňa ľudia dozvedia pravdu. Myslím si, že každý si aj vo filme, aj v knihe, nájde tie svoje svine. To je na tom tá najväčšia zábava,’’ vysvetlil Arpád Soltész.

 

Film odhaľuje praktiky mocných, o ktorých bežní ľudia ani len netušia. Zdroj: Foto / Łukasz Wojciechowski

Ohavné činy

Dej príbehu sa odohráva vo svete vysokej politiky, organizovaného zločinu a obchodu s bielym mäsom. Nechýba mafia bielych golierov, kde sa všetko točí okolo ,,špinavých’’ peňazí. „Nehovoríme o konkrétnych ľuďoch, ale o mechanizme moci. Naše postavy sú archetypy gaunerov, ktorí sa neštítia zneužívať mladistvé dievčatá, prahnú po moci, znásilňujú právo a spravodlivosť, a v mene boha peňazí sú bez škrupúľ ochotní vraždiť,“ dodal Rudolf Biermann.

Film natočili pomerne rýchlo. Do projektu sa rozhodli pustiť v júli minulého roka, no a na začiatku októbra padla posledná klapka. ,,Štáb bol zložený zo skvelých ľudí, ktorým patrí naša nesmierna vďaka za neskutočné nasadenia a výkon,“ zdôraznila Mariana Čengel Solčanská.

 

Mariana Čengel Solčanská počas nakrúcania. Zdroj: Foto / Łukasz Wojciechowski

Pokračovanie na ďalšej strane