Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Nezúfajte, leto ešte nekončí. V Prešovskom kraji to stále naplno žije

Zdroj: FB Mesto Prešov

BRATISLAVA – Čas je neúprosný. Prázdniny sa pomaly ale isto blížia ku koncu. Netreba ale hádzať ešte flintu do žita. Mestá aj naďalej organizujú a pripravujú rôzne hudobné koncerty pre dospelých. Nechýbajú, samozrejme, ani voľnočasové aktivity pre tých najmenších. Glob.sk prináša prehľad zaujímavých podujatí počas kultúrneho leta v Prešovskom kraji.

 

Kým máme ešte prázdniny, treba ich využiť plnohodnotne. Vyrazte si za zábavou či oddychom do prírody, alebo na akcie, ktoré organizujú okresné mestá. Obľúbené sú tiež tradičné jarmoky, kde rozvoniavajú všakovaké dobroty. Ak náhodou strácate inšpiráciu, zoberte svoje ratolesti do tvorivých dielní.

Prešovský kraj má toho aj ku koncu leta stále čo ponúknuť.

Bardejov

Na Radničnom námestí bude opäť živo. Tešiť sa môžete na 48. ročník Bardejovského jarmoku (22.-25.8.). Ide o najväčší slovenský jarmok s veľkou tradíciou. Pre deti je zase v Promenádnom parku pripravený Detský jarmok (24.8.). Ratolesti sa môžu tešiť na deň plný hier, zábavy a detských atrakcií.

Bardejovské kúpele si dnes pripravili Alžbetínsky deň. Pamätný deň sa realizuje na počesť návštevy cisárovnej Alžbety – Sisi, ktorá v Bardejovských Kúpeľoch strávila dva týždne. Veľkým lákadlom bude prechádzka cisárovnej Sisi s Franzom Jozefom v dobových kostýmoch po areáli kúpeľov.

 

Humenné

Počas posledných letných dní vás pri Fontáne lásky na Námestí slobody čakajú rôzne hudobno-tanečné a spevácke programy, ktoré oživia aj divadelníci. Dnes sa môžete prísť pozrieť na vystúpenie Mládežníckeho zboru spoločenstva Gorazd pri rímskokatolíckej farnosti Sťatia sv. Jána Krstiteľa v Humennom. A budúcu nedeľu mesto zorganizovalo prehliadku ochotníckych divadiel (25.8.).

Nadšenci filmov si prídu na svoje v humenskom amfiteátri, premietať sa bude – Mamma mia! (23.8.), Boxer a smrť (28.8.), Zrodila sa hviezda (30.8.).

Kežmarok

Mestské kultúrne stredisko pozýva na Spomienkový koncert k nedožitým 70. narodeninám Jara Filipa (23.8.). ,,Jaro Filip bol jeden s najgeniálnejších skladateľov súčasnej populárnej hudby. Príďte si spolu s RICHARD BALOG BAND pripomenúť tie najkrajšie skladby z jeho bohatého diela,‘‘ uvádza stredisko na svojej stránke. Podujatie sa uskutoční na nádvorí Kežmarského hradu.

 

Počas kultúrneho leta nebudú chýbať detské predstavenia. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Levoča

Počas Medzinárodného kultúrneho festivalu dni majstra Pavla sa počas augusta konajú každý piatok promenádne koncerty Dychovej hudby mesta Levoča a každú nedeľu vežové koncerty Brass Collegia. Nechýbajú ani tradičné Levočské remeselné trhy či Jarmok pod radnicou. Vyvrcholením festivalu bude uzatvárací koncert Duo Art Pilgrims (28.8.).

Mesto v posledný prázdninový piatok pripravilo pre deti rozlúčku s letom Kids fest (30.8.). Súčasťou budú tvorivé dielne pre školákov.

Levoča nezabúda ani na letné kino. V átriu si môžete pozrieť zaujímavé tituly – Studená vojna (21.8.), Boj (28.8.).

Medzilaborce

Mesto v septembri pozýva na ukážku pozemných a vzdušných bojov v rámci mikroprojektu po stopách II. Svetovej vojny – Karpaty 1944 (14.9.). Akcia sa uskutoční na priemyselnej zóne.

 

Levoča si pripravila pre deti rozlúčku s letom. Zdroj: FB Mesto Levoča

Poprad

Už dnes sa na Námestí sv. Egídia môžete tešiť na ľudovú hudbu Popradčan. Budúcu nedeľu zase na vystúpenie La Speranza (25.8.). Tradičné jazzové pondelky privítajú koncerty Tradiotional Dixie Stompers (19.8.), tiež Dana Bártu a Roberta Balzara Trio (26.8.). Pre návštevníkov kultúrneho leta mesto pripravilo aj revivalové utorky – Smokie (20.8.), Roxette (27.8.). Stredy budú patriť tancu a divadlu – Noro Grofčík / Dance (21.8.), divadelné predstavenie Naša triedna (28.8.). Štvrtky sú vyhradené umeniu a takisto divadlu – Vláďa Hron / Abeceda hviezd (22.8.), Hľadá sa nový manžel (29.8.). Počas koncertných piatkov vystúpia – Sám sebou(16.8.), Katarzia & Band (30.8.). Samozrejme nechýbajú ani predstavenia pre deti, ktoré sa konajú počas soboty – Ako sova líške bájky čítala (24.8.), O kocúrovi a pyšnej hviezde (31.8.).

Prešov

V Záhrade umenia sa koná druhý ročník koncertov gospelovej hudby – Gospelové štvrtky. Budúci štvrtok je pripravený Miťo Bodnáč a James Evans (22.8.) a posledný augustový štvrtok je pripravený Detský špeciál (29.8.).

PKO Prešov na Šváboch v spolupráci s Knižnicou P. O. Hviezdoslava organizuje toto leto dni plné zábavy pre detičky od piatich rokov. Čaká ich množstvo hier, kreslenia, tvorivých dielní, pohybových aktivít, čítania. Počas augusta zostávajú ešte dva termíny (22.8., 26.8.).

V areáli pod Bikošom sa uskutočný Breathe festival (30.-31.8.). Je to malý festival alternatívnej elektronickej hudby.

Nadšenci športu sa môžu pripraviť na piaty ročník cyklistických pretekov pre všetky vekové kategórie – Prešovský cyklomaratón (31.8.).

 

Mešťania sa môžu tešiť na Prešovský cyklomaratón. Zdroj: FB Mesto Prešov

Sabinov

Dnes určite nezabudnite prísť na terasu mestského kultúrneho strediska. Naplánované je vystúpenie FS Sabinovčan. Budúcu sobotu môžete zase stráviť popoludnie s bábkovou rozprávkou v podaní bábkového súboru Halabala – O červenej čiapočke (24.8.). Predstavenie sa uskutoční v koncertnej sále KC Na korze.

Snina

V Kaštieli sa už dnes prenesiete do sveta exotiky. Pripravené je Cestovateľské kino: Srí Lanka.

Stará Ľubovňa

Mesto nezabúda na šport. Aj tento rok pripravilo Beh za zdravé mesto (28.8.). Tento rok sa môžu priaznivci športu i všetci tí, ktorí chcú urobiť niečo dobré pre svoje zdravie, tešiť na štvrtý ročník podujatia.

 

Bez letného kina sa prázdniny nezaobídu. Zdroj: FB Vranov nad Topľou

Stropkov

Mesto Stropkov a autor Roman Presalovič pozývajú na výstavu fotografií Lúka a les. Tá potrvá v mestskej knižnici do konca augusta.

Svidník

Už onedlho sa uskutoční turistický pochod k 200. výročiu narodenia Alexandra Pavloviča – Chodníčkami Alexandra Pavloviča (24.8.). Na druhý deň je pripravený prvý ročník jazdeckých pretekov (25.8.). Nebude chýbať ani hasičská súťaž DHZ o putovný pohár Jána Gibeja (31.8.). Posledný augustový deň môžete stráviť s filmovým večerom na pešej zóne (31.8.). Prvý septembrový deň sa uskutoční 60. ročník Dukelského behu mieru (1.9.).

Vranov nad Topľou

Mešťania sa už tradične môžu tešiť na Hornozemplínske folklórne slávnosti, ktoré jubilujú 50. výročím (30.8. – 1.9.).

,,Počas troch dní ponúknu mozaiku, do ktorej svoje poklady vložia folkloristi z celého Slovenska. S pokorou, vášňou, noblesou i s humorom. Či už to bude folklórna módna prehliadka, program detských folklórnych súborov, folklórnych skupín a sólistov tanečníkov, najnovšie predstavenie PUĽS-u “Nesmrteľný tanečník” alebo koncert Muziky Milana Rendoša, vrcholiac slávnostným GALAprogramom,‘‘ uvádza Mestský dom kultúry Vranov nad Topľou na svojej stránke.

 

Galéria
Kultúrne letá sú veľkým lákadlom. Zdroj: staralubovna.sk
Počas leta nechýbajú v mestách koncerty. Zdroj: staralubovna.sk
Tradičné sú aj mestské jarmoky. Zdroj: FB Mesto Prešov
Víkendy sú ideálne na rôzne predstavenia. Zdroj: staralubovna.sk
Bez hudby nie je to správne leto. Zdroj: staralubovna.sk
Pre deti su pripravené tvorivé dielne. Zdroj: staralubovna.sk
Voľný čas sa dá stráviť aj inak. Zdroj: staralubovna.sk
Akcie v mestách sa tešia obľube. Zdroj: staralubovna.sk
navigate_before
navigate_next