Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Obrovský asteroid sa rútil smerom k Zemi. NASA ho takmer prehliadla

Ilustračné foto: pixabay

WASHINGTON – Koncom júla preletel obrovský asteroid okolo Zeme vo vzdialenosti len 65-tisíc kilometrov. NASA  (Národný úrad pre letectvo a vesmír) o ňom do poslednej chvíle nevedel.

 

Za posledných takmer sto rokov sa k Zemi nikdy nepriblížil obrovský asteroid na takú malú vzdialenosť, ako tomu bolo koncom júla tohto roka. Okolo našej planéty preletel vo vzdialenosti iba 65-tisíc kilometrov.

Ako vyplýva z internej mailovej komunikácie amerických úradov, NASA asteroid takmer prehliadla. Informácie sa ale dostali na verejnosť.

Napríklad jeden z vysokých úradníkov pre obranu planéty z NASA, Lindley Johnson, napísal 24. mája tento mail: “Pretože by zajtra mohlo dôjsť k medializácii, upozorňujem vás, že do 30 minút obletí Zem 57-130 veľký asteroid iba vo vzdialenosti zodpovedajúcej 0,19 vzdialenosti Mesiaca.”

Asteroid Zem minul naozaj tesne. Zdroj: NASA

Objavený pred 24 hodinami

Podľa mailov NASA objavila vesmírne teleso len 24 hodín predtým. Dva dni po udalosti napísal jeden zo zamestnancov agentúry svojim kolegom: “Tento objekt prekĺzol cez celý rad našich bezpečnostných sietí,” informovala stránka BuzzFeedNews.

Vzniká tak desivá otázka, koľko asteroidov podobným spôsobom “prekĺzlo” NASA pod rukami v minulosti a koľkokrát sa to môže ešte stať.