Domáce Šport Top

VIDEO Oslava vo veľkom štýle. Sagan si na jubilejných 30 rokov pripíja šampanským v Južnej Amerike

Slovenský cyklista Peter Sagan po siedmy krát vyhral bodovaciu súťaž a zelený dres na Tour de France. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Slovensko vždy malo elitných športovcov, ktorí boli vo svojej dobe dominantní, úspešní, rešpektovaní. No a že ich ešte za čias Československa a neskôr už samostatného Slovenska bolo požehnane.

Či už to bol olympijský víťaz v šprinte, majster sveta a cyklistická legenda Anton Tkáč, krasokorčuliarsky génius Ondrej Nepela, kapitán futbalových majstrov Európy Anton Ondruš, nenapodobiteľní vodní slalomári bratia Hochschornerovci a Michal Martikán, kráľovná plaveckých bazénov Martina Moravcová, či v súčasnosti princezná bielych svahov Petra Vlhová. No na Olympe jedinečnosti je iba jeden – Peter Sagan. Meno, ktoré vám otvára dvere do najlepšej spoločnosti, do najvyšších poschodí športového biznisu, popularity. Mediálna, reklamná a športová hviezda globálnych rozmerov.

Pri všetkej úcte k menovaným a nemenovaným kolegom Petra Sagana zo športovej branže, práve slovenský cyklista je tou najžiadanejšou značkou, menom aj artiklom vo svete peňazí. Sagan totiž dostal cyklistiku, a to nielen u nás, na úplne inú úroveň. V časoch po dopingových aférach Lanca Armstronga a spol. jej dal nový rozmer, atraktivitu. Z hrdzavého bicykla urobil zlaté teliatko na dvoch kolesách. Cyklistika našla svojho dvorného zabávača a šampióna.

Nuž a práve trojnásobný majster sveta oslavuje presne dnes, 26. januára 30 rokov. Jubileum, na ktoré si bude klasicky – saganovsky pripíjať a prijímať gratulácie tam, kde mu to najviac sedí. Na bicykli a na pretekoch. Práve v deň svojich narodenín, totiž štartuje úvodná etapa pretekov Vuelta a San Juan v Argentíne. So Saganom v pelotóne. Navyše bonus k tomu. Presne pred desiatimi rokmi sa začala jeho úchvatná kariéra v profesionálnom pelotóne, takže pre Sagana bude 26. január dvojnásobne špeciálnym dňom. Je veru zaujímavé aspoň v skratke si zmapovať jeho dekádu na cestách všetkých kontinentoch. Nuž a je veru čo bilancovať. Tých úspechov a triumfov je viac ako dosť. Aj preto je v súčasnosti so šiestimi miliónmi eur ročne najlepšie plateným cyklistom planéty. Sagan je trojnásobný majster sveta, sedemnásobný triumfátor bodovacej súťaže na Tour de France, 113-krát vyhral etapové či jednorázové preteky.

Peter Sagan sa narodil 26. januára 1990 v Žiline a so športom začal ako futbalista, no v kopačkách vydržal iba týždeň. Učarovali mu dve kolesá a odvtedy si mohol bicykel vygravírovať do rodinného erbu. Svoje prvé víťazstvo oslavoval ako sedemročný a v deviatich začal trénovať v Cyklistickom spolku v Žiline. Spočiatku to bolo v horskej cyklistike, cyklokrose a sporadicky v cestnej cyklistike. Aj preto mal úspechy hlavne v teréne. V júli 2007 bol na majstrovstvách Európy horských bicyklov v Turecku tretí a takisto v decembri na šampionáte v cyklokrose vo Švajčiarsku. Dnes už je legendárna príhoda zo Slovenského pohára v horskej cyklistike, kde vyhral na požičanom bicykli od svojej sestry. Potom už to išlo ako z partesu.

Na juniorských majstrovstvách sveta v cyklokrose 2008 v talianskom Trevise získal v deň svojich 18. narodenín striebornú medailu, v máji zlato na majstrovstvách Európy v horskej cyklistike v disciplíne cross country v nemeckom St. Wendel a v júni sa stal dokonca v talianskom Val di Sole juniorským majstrom sveta v horskej cyklistike v tej istej disciplíne. Preto neprekvapilo, že ešte v roku 2008 podpísal Sagan amatérsku zmluvu so špičkovým tímom Liquigas. No keďže Taliani mali naplnený limitovaný počet dvoch cudzincov, bolo rozhodnuté, že v sezóne 2009 bude štartovať Peter Sagan na cestných pretekoch za Duklu Trenčín. Ale trénoval a býval už v stredisku San Polo di Piave, kde mal sídlo Liquigase.

Definitívny zlom v kariére prišiel v januári 2010, kedy ako 19-ročný mladý bažant štartoval na pretekoch najvyššej kategórie Tour Down Under v Austrálii. Celkovo skončil síce až na 29. mieste, ale medzi jazdcami do 23 rokov bol šiesty. No pre svoj neortodoxný štýl, buldočiu povahu a sebavedomie zaujal aj Lanca Armstronga, ktorý mal pre slovenského cyklistu iba slová chvály. Najmä po druhej etape, v ktorej Sagan nepríjemne spadol a do cieľa prišiel s veľkým sebazaprením. Ranu mu zošívali osemnástimi stehmi, no na druhý deň skončil štvrtý. Odvtedy má Sagan prezývku Rambo. “Všimnite si toho mladého Slovinca, z toho chlapca raz niečo bude,” povedal vtedy na Saganovú adresu 7-násobný víťaz Tour de France. To, že si Slovinsko pomýlil so Slovenskom bola iba kozmetická chyba krásy. Všetko ostatné sa naplnilo do bodky.

Vtedy sa naplno rozbehla úchvatná kariéra budúceho majstra sveta. Už v marci na legendárnych pretekoch Paríž – Nice si na svoje konto pripísal v 3. etape prvé profesionálne víťazstvo, keď vo finiši zdolal esá ako Joaquim Rodriguez, Nicolas Roche, Jens Voigt, Tony Martin či Alberto Contador. To si ho už začali všímať média, sponzori aj súperi. Veď Sagan vyhral vo Francúzsku dve etapy, raz bol druhý a raz tretí. Navyše vyhral po prvýkrát v kariére bodovaciu súťaž. Od čias Jana Ullricha nemal žiadny iný mladý jazdec taký raketový vstup do profesionálnej cyklistiky.

Desať rokov tak už Peter Sagan dominuje, vyhráva, šokuje, zabáva, motivuje a neprestáva udivovať súperov, odborníkov, fanúšikov, média aj sponzorov na všetkých kontinentoch svojím talentom, disciplínou, profesionalitou, dokonalosťou, improvizáciou, charizmou, skromnosťou ale aj neštandardným a svojským vystupovaním či prípravou. Sagan je a zostane iba jeden a je mimoriadne potešujúce, že so slovenskými koreňmi a povahou.