Politika Zahraničné Top

VIDEO Ostrý útok francúzskej političky. Financuje hnutie “žlté vesty” talianska vláda?

Financuje protesty "žltých viest" Taliansko? (TASR/AP)

BRATISLAVA/PARÍŽ – Protesty hnutia Žlté vesty vo Francúzsku stále neutíchajú. V médiách a na internete sa opätovne objavujú zábery z demonštrácií, ktoré sú často spojené s násilím. Naposledy sa internetom šírilo video, na ktorom bývalý boxer napadol policajtov. Francúzska vysokopostavená politička sa pozastavila nad otázkou, kto vlastne hnutie financuje?

Francúzska štátna tajomníčka pre rovnoprávnosť Marlène Schiappa vyslovila v rozhlasovom vysielaní v súvislosti s protestami hnutia “žlté vesty” ťažké obvinenia proti talianskej vláde. 

“Kto financuje násilie, kto financuje výtržníkov?,” pýtala sa Schiappa vo štvrtok v rozhovore pre France Inter. Politička zo strany Republika vpred (La République en Marche) vychádzala najmä z prípadu bývalého boxera Christophea Dettingera, ktorý minulý týždeň napadol dvoch policajtov a postaral sa o titulky po celej krajine. 

Neznáma osoba totiž darovala zatknutému a uväznenému boxerovi  100-tisíc eur. Schiappa už dvakrát žiadala, aby sa vyšetrilo, kto finančný obnos vyplatil. 

Potom sa štátna tajomníčka pustila do talianskej vlády. Vzhľadom “na pozíciu niektorých talianskych zodpovedných osôb” uviedla: “Bolo by zaujímavé vedieť, či existujú zahraničné mocnosti, ktoré financujú bitky a násilie v Paríži.”

Prečo Schiappa podozrieva Taliansko?

Talianska populistická koalícia Hnutia piatich hviezd a Ligy severu hnutie “žlté vesty” mnohokrát verejne podporila. Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio na blogu svojej strany napísal: “Žlté vesty, nevzdávajte sa!” Minister vnútra Mateo Salvini zase hovoril o oprávnených demonštráciách proti “prezidentovi, ktorý vedie vládu proti svojmu ľudu”.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová na tieto vyjadrenia reagovala na Twitteri: “Francúzsko nedáva Taliansku žiadne lekcie. Salvini a Di Maio by si mali pozametať pred vlastným prahom.”