Spoločnosť Zahraničné

VIDEO Po streľbe pred synagógou v nemeckom meste Halle hlásia obete

Telo jednej z obetí leží prikryté na ceste. Zdroj: SITA/AP

HALLE (TASR) – V nemeckom meste Halle (Sasko-Anhaltsko) padali výstrely. Dvaja ľudia sú po smrti. Ďalší dvaja ťažko zranení sú hospitalizovaní v nemocnici v Halle. Viacero ozbrojených osôb je na úteku. K streľbe došlo pred miestnou synagógou.

 

Streľba sa odohrala v štvrti Paulus pred synagógou. Najmenej dve osoby prišli o život. Okrem toho páchatelia hodili granát na miestny židovský cintorín. Útočníci mali vypáliť niekoľko striel z automatických zbraní. Jeden z páchateľov zaútočil aj v miestnej “Döner” (kebab) reštaurácii. Majiteľ vypovedal, že zamestnanci neboli zasiahnutí, ale jeden zákazník po streľbe zomrel. Ďalšou obeťou je žena, ktorú zasiahla strela neďaleko cintorína.

Jeden z podozrivých sa dokonca pokúsil vniknúť do synagógy v štvrti Paulus, pred ktorou sa strieľalo. Zabránili mu v tom však členovia bezpečnostnej služby prítomní na mieste. Pre magazín Spiegel to potvrdil predseda židovskej náboženskej obce v Halle Max Privorozki. V synagóge sa v tom čase nachádzalo 70-80 ľudí.

Na videu muž vystupuje z auta a strieľa okolo seba.

V meste strieľali najmenej dvaja útočníci v maskáčoch s dlhými a krátkymi zbraňami. Podľa týždenníka Spiegel sa po útoku rozdelili, pričom jeden z nich ušiel taxíkom a neskôr ho chytili na diaľnici.

Podľa posledných informácií nemeckých médií mal jeden z páchateľov čelnú zrážku s kamiónom na ceste B91. V kufri auta mal mať viacero zbraní. Podľa týchto správ by mal byť jeden z páchateľov Nemec.

“Aktuálny stav je taký, že sme v Halle zadržali jedného podozrivého – ide o osobu mužského pohlavia. V súčasnosti zisťujeme jej totožnosť a ihneď, ako to bude možné, budeme informovať o podrobnostiach. Najmenej jeden terorista je na úteku — všetko ostatné sú momentálne neurčité informácie. Je možné, že na úteku by mohli byť tri osoby, ale ako som povedal, teraz sú to len špekulácie. Čo sa týka motívu tohto činu, nateraz o ňom nemáme nijaké poznatky,” povedal pre agentúru DPA hovorca polície v Halle Ralf Karlstedt.

Polícia po útoku vyzvala ľudí v Halle, aby neopúšťali svoje domovy, a aby sa zdržiavali na bezpečných miestach.

O niečo neskôr došlo k prestrelke aj v obci Landsberg vzdialenej od Halle 15 kilometrov. Deutsche Bahn uzavrela miestnu železničnú stanicu. K útoku došlo počas významného židovského sviatku Jom Kippur (Deň zmierenia). Všetky dostupné policajné jednotky sú momentálne nasadené v Halle. Medzičasom sa aj v neďalekom meste Wiedersdorf zhromažďuje čoraz viac policajtov.

Jeden z páchateľov zaútočil aj v miestnej “Döner” reštaurácií. Zdroj: SITA/AP

Na základe útoku posilnili bezpečnosť aj pri synagóge v Drážďanoch, ako aj na židovskom cintoríne, ale aj v mestách Leipzig, Berlín a Frankfurt nad Mohanom, uviedol hovorca polície.

Po smrteľnej streľbe v Halle  prevzal vyšetrovanie generálny prokurátor. Existuje dostatok dôkazov o možnom pravicovom extrémistickom pozadí tohto činu, ako v stredu potvrdila hovorkyňa Federálnej prokuratúry v Karlsruhe. Všetky okolnosti tomu nasvedčujú.

Strelcom z Halle je zrejme nemecký občan, údajne konal sám

Muž, ktorý v stredu strieľal pred synagógou vo východonemeckom meste Halle, pričom zabil dvoch ľudí, konal podľa informácií agentúry DPA odvolávajúcej sa na bezpečnostné zdroje zrejme sám. Má ísť o 27-ročného nemeckého občana Stephana B.

Tento páchateľ, ktorého už zadržala polícia, utrpel zranenia a operovali ho v nemocnici v Halle, napísal denník Die Leipziger Volkszeitung.

Podľa najnovších informácií, ktoré získal z bezpečnostných zdrojov denník Tagesspiegel, polícia ukončila zásah v obci Wiedersdorf, kde si páchateľ zrejme zaobstaral taxík.

Útočník, ktorý sa pokúšal dostať aj do vnútra synagógy, kde bolo v tom čase 70-80 veriacich, podľa informácií denníka Bild pred synagógu umiestnil aj podomácky vyrobené výbušniny.

Polícia v Halle na svojom účte na Twitteri oznámila, že obyvatelia mesta môžu opäť vyjsť do ulíc, keďže im už nehrozí nijaké akútne nebezpečenstvo.

Útok odsúdila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Jej hovorca Steffen Seibert na Twitteri napísal, že kancelárka príbuzným obetiam vyslovila úprimnú sústrasť a ďakuje bezpečnostným zložkám, ktoré na mieste činu ešte stále zasahujú. Merkelová zároveň prostredníctvom svojho hovorcu vyjadrila solidaritu so všetkými židmi v ich sviatočný deň Jom kipur.

Razia proti krajnej pravici

Nemecká polícia pred útokom prehľadala v stredu ráno objekty v štyroch spolkových krajinách v súvislosti s dávnejšími výhražnými e-mailami v mene krajnej pravice, ktorých terčmi boli mešity, kancelárie politických strán či médiá.

V rámci zásahu dočasne zadržala šesť podozrivých osôb, zatiaľ čo po siedmej počas dňa stále pátrala, oznámil v Mníchove bavorský minister vnútra Joachim Herrmann, ktorého vyjadrenie priniesla agentúra DPA.

Celkove 23 výhražných správ bolo rozoslaných ešte v júli, pričom ich autori spomínali okrem iného bombové útoky a podpísali sa ako “Volksfront” (Ľudový front), “Combat 18” či “Blood and Honour” (Krv a česť”.

Užívateľ Twitteru zverejnil fotku, na ktorej má byť jeden z útočníkov. Zdroj: Twitter

V poslednom prípade ide o názov zakázanej neonacistickej siete s koreňmi v Spojených štátoch, zatiaľ čo “Combat 18” je zoskupenie považované za jej ozbrojené krídlo pôsobiace vo viacerých európskych krajinách. Číslo 18 vyjadruje prvé a ôsme písmeno abecedy, teda A a H, čo sú iniciály nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Na prehliadkach celkove siedmich objektov v spolkových krajinách Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Durínsko a Sasko-Anhaltsko sa podieľalo približne 120 policajtov.

Zatiaľ nie je jasné, čo táto razia má spojitosť s dnešnou streľbou v Halle.