Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Prekvapení vedci. Na tejto ďalekej exoplanéte sa deje niečo nepredstaviteľné

Na tejto exoplanéte prší železo. Zdroj: YouTube / screenshot

ŽENEVA – Asi 640 svetelných rokov od našej Zeme krúži na svojej obežnej dráhe planéta okolo svojej hviezdy, na ktorej podľa vedcov z univerzity v Ženeve prší železo. Dôvodom neobvyklých zrážok je to, že exoplanéta v súhvezdí Rýb má dennú stranu stále otočenú k svojej centrálnej hviezde a tak na nej teplota dosahuje až 2 400 stupňov Celzia. Je dostatočná na to, aby sa z nej odparovali kovy. Siný vietor prenáša kovové pary do chladnejšej nočnej časti planéty, kde kondenzujú na kvapky.

 

Nočná strana planéty s katalógovým označením WASP-76b je asi o 1 000 stupňov chladnejšia, uvádza v časopise “Nature” tím vedcov okolo Davida Ehrenreicha zo ženevskej univerzity. “Dalo by sa povedať, že večer je na tejto planéte daždivý, akurát že tam prší železo,” uviedol Ehrenreich, ktorý vedie štúdiu o tejto neobvyklej exoplanéte zverejnenú nedávno v časopise “Nature”.

Vietor ženie železné pary nad chladnejšiu časť planéty

Vietor odvádza železné pary na nočnú stranu planéty, kde je “len” 1 500 stupňov Celzia. Tam zrejme potom skondenzujú a padajú v podobe dažďa. Vedci k tomuto názoru dospeli s pomocou meraní na novom prístroji s názvom ESPRESSO (skratka pre Echelle Spectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations), ktorý je nainštalovaný na Very Large Telescope (VLT) európskeho južného observatória v čilskej púšti Atacama.


Podľa toho je v zóne súmraku, ktorá by na Zemi zodpovedala večeru, železný opar, ale v zóne svitania sa už nenachádza. Podľa vedcov to naznačuje, že železo prší na nočnej strane planéty.

Mohlo by vás zaujímať

Európske observatórium v Čile. Zdroj : ESA