Domáce Šport Top

VIDEO Prekvapenia na úvod play-off NHL, zo Slovákov bol na ľade iba Tomáš Tatar

V zámorí sa úvodnými zápasmi začalo predkolo NHL. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Zámorská hokejová NHL sa po štyriapolmesačnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu opäť rozbehla. Montreal Canadiens zvíťazili v prvom zápase predkola rozšíreného play off nad Pittsburghom 3:2 po predĺžení.

Slovenský reprezentant Tomáš Tatar odohral 18:11 minúty, no nebodoval. Canadiens viedli v polovici duelu 2:0 po góloch Jesperiho Kotkaniemiho z 12. a Nicka Suzukiho z 27. minúty. Potom však Pittsburgh pookrial a v priebehu necelých troch minúty vyrovnal zásluhou Sidneyho Crosbyho a Bryana Rusta. V závere tretieho dejstva mohol strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale Conor Sheary nepremenil trestné strieľanie. To sa nepodarilo ani Jonathanovi Drouinovi v predĺžení, napokon rozhodol o triumfe Montrealu v 74. minúte Jeff Petry.

“Presne o tom sme pred zápasom hovorili, že obrancovia majú podporovať útok. Dostal sa ku mne odrazený puk a som rád, že som šancu využil,” povedal strelec víťazného gólu. Veľkou oporou Canadiens bol brankár Carey Price, ktorý zlikvidoval 39 striel. “Carey bol od začiatku skvelý. Celý zápas mal vynikajúce zákroky, ale dôležité bolo, že nás v úvodnej tretine veľmi podržal a dal nám šancu vyhrať,” povedal pre tsn.ca tréner Claude Julien. Dve trestné strieľania v jednom zápase play off NHL boli len druhýkrát v histórii, naposledy sa to stalo v súboji Ottawy Senators a Edmontonu Eskimos v marci 1923.

V úvodnom zápase rozšíreného play off zvíťazili hráči Caroliny Hurricanes nad New Yorkom Rangers 3:2. Carolina mala výborný štart a už po 61 sekundách sa dostala do vedenia. Teuvo Teräväinen prihral po peknej kombinácii na ľavú stranu Jaccobovi Slavinovi a ten rozvlnil sieť. Neprešli ani dve minúty a na ľade sa strhla prvá bitka a nervozitu bolo cítiť aj v ďalšom priebehu úvodnej tretiny, ktorú rozkúskovali časté vylúčenia. V 26. minúte využila Carolina presilovku zásluhou Sebastiana Aha. Mika Zibanejad síce v 35. min znížil, no desať minút pred koncom viedla Carolina opäť o dva góly, keď sa presadil Martin Nečas. V závere ešte skorigoval Marc Staal, ale “jazdcom” sa už vyrovnať nepodarilo.

V Toronte sa rozložilo 12 tímov z Východnej konferencie, v Edmontone tucet mužstiev zo Západnej konferencie. Na finále oboch konferencií a na finále play off sa všetky kluby presunú do Edmontonu. Edmonton svoj prvý zápas po reštarte nezvládol a prehral s Chicagom 4:6. Hrdinom “jastrabov” bol český útočník David Kubalík, ktorý prispel k triumfu dvoma gólmi a troma asistenciami. Dva zásahy pridal Jonathan Toews. V drese “olejárov” nadviazali na výkony pred prestávkou Conor McDavid i Leon Draisaitl, ktorí dosiahli bilanciu 1+2. “Náš výkon nebol dobrý. Vedeli sme, že prvý zápas je veľmi dôležitý a my sme ho prehrali. Nedá sa už nič robiť a musíme sa sústrediť na druhý. Musíme hrať jednoduchšie, presne toto náš tím potrebuje,” povedal kapitán Edmontonu McDavid.

Dvadsaťštyriročný Kubalík sa stal prvým hráčom histórie NHL, ktorý pri svojom debutovom zápase v play off nazbieral päť bodov. Zároveň prekonal aj klubový nováčikovský rekord legendy Hawks Stevea Larmera v počte nazbieraných bodov v jednom zápase play off. Larmer držal rekord z roku 1983 so štyrmi bodmi. “Boli sme dobre pripravení, myslím si, že to bol kvalitný zápas. Dnes mi všetko vychádzalo, z čoho mám veľkú radosť, ale je to len prvý krok. Musíme pokračovať,” povedal Kubalík.

Dobrý vstup do predkola play off Západnej konferencie zaznamenali aj hráči Calgary, keď zdolali Winnipeg 4:1. Jets vyhrali prvú tretinu po zásahu Anrewa Coppa, ale Flames v prostrednej časti strelili dva presilovkové góly, jeden v oslabení a otočili priebehu duelu. V početnej výhode sa presadili Johnny Gaudreau a Mikael Backlund, pri vlastnom oslabení skóroval Tobias Rieder a jeho gól na 2:1 bol napokon rozdielový. Triumf “plameňov” spečatil do prázdnej bránky Andrew Mangiapane. Nepríjemnou správou pre Winnipeg je okrem prehry aj fakt, že duel pre zranenia nedohrali dve veľké opory. Už v prvej tretine odstúpil z duelu Mark Scheifele (dolná časť tela) a v tretej Patrik Laine (horná časť tela).

Výsledky predkola play-off NHL

CAROLINA HURRICANES – NEW YORK RANGERS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 2. Slavin (Teräväinen, Aho), 27. Aho (Svečnikov, Vatanen), 51. Nečas (Niederreiter, Slavin) – 35. Zibanejad (Lindgren, Kreider), 59. Staal (Zibanejad, Panarin). Brankári: Mrázek – Lundqvist, strely na bránku: 37:26.
/stav série: 1:0/

NEW YORK ISLANDERS – FLORIDA PANTHERS 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 12. Pageau (Brassard), 24. Beauvillier (Toews, Bailey) – 41. Huberdeau (Weegar, Barkov). Brankári: Varlamov – Bobrovskij, strely na bránku: 28:28.

PITTSBURGH PENGUINS – MONTREAL CANADIENS 2:3 pp (0:1, 2:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 30. Crosby (Guentzel, Schultz), 33. Rust (Hörnqvist, McCann) – 12. Kotkaniemi (Byron, Kulak), 27. Suzuki, 74. Petry (Gallagher, Danault). Brankári: Murray – Price, strely na bránku: 41:35.
/stav série: 0:1/

EDMONTON OILERS – CHICAGO BLACKHAWKS 4:6 (1:4, 1:2, 2:0)
Góly: 3. McDavid (Draisaitl, Klefbom), 25. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 57. Neal (Nugent-Hopkins, McDavid), 57. Nugent-Hopkins (Klefbom, Draisaitl) – 6. Strome, 8. Toews (Kubalík, Kane), 10. Saad (Määttä, Kubalík), 13. Toews (Kubalík, Saad), 27. Kubalík (Keith, Dach), 38. Kubalík (Keith, Toews). Brankári: Smith (27. Koskinen) – Crawford, strely na bránku: 29:42.

CALGARY FLAMES – WINNIPEG JETS 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Góly: 28. Gaudreau (Monahan, Lindholm), 33. Rieder (Brodie), 39. Backlund (Mangiapane, Lucic), 59. Mangiapane – 9. Copp (Lowry, D. Kulikov). Brankári: Talbot – Hellebuyck, strely na bránku: 33:18.