Zahraničné Spoločnosť Top

Psy dostávajú špeciálny výcvik. Majú vyňuchať osoby nakazené koronavírusom

Psy majú veľmi citlivý čuch. Zdroj: pixabay

TEHERÁN – Irán obrátil svoju pozornosť v boji s koronavírusom na psov. V hlavnom meste Teheráne ich cvičia na vystopovanie ľudí s ochorením COVID-19. Jeden pes dokáže podľa účastníkov projektu svojím citlivým čuchom za hodinu skontrolovať až do tristo osôb. Aká je však miera úspešnosti?

 

Irán bol po Číne druhou krajinou, ktorú koronavírusová pandémia tvrdo zasiahla. Ešte stále je medzi prvými desiatimi krajinami, v ktorých je najviac potvrdených prípadov COVID-19.

Najskôr bol SARS-Cov-2 testovaný u psov

“Psy môžu vnímať pachy 20 000-krát lepšie ako ľudia. Už existujú vycvičené zvieratá, ktoré dokážu vyňuchať ďalšie choroby ako je malária,” uviedol vedúci projektu Hamidreza Shiri pre iránsku spravodajskú agentúru IRNA.

“V prvej fáze sme dokázali, že psy sa nenakazia koronavírusom,” vysvetlil Shiri. “Viaceré testy v rozličných štádiách ukázali, že vírusom sa nenakazili ani oni a ani ich školitelia.

Miera úspešnosti je 65,4 percenta

“Keďže zatiaľ nevieme, ktorá rasa má najlepší talent na ňuchanie, trénujeme rôzne plemená vrátane labradora, zlatého retrievera, nemeckého ovčiaka a border koliu,” uviedol hovorca projektu.

“Vzorky vírusu boli odobraté z rôznych nemocníc a boli mám zaslané, pričom sme ani my sami nevedeli, ktoré sú pozitívne a ktoré negatívne,” objasnil postup tréner psov Esmaeil Skandari. “Psy dokázali rozoznať pozitívne a negatívne vzorky v 65,4 percentách prípadov,” dodal tréner.

Podobný projekt sa koná aj vo Veľkej Británii – a aj tu sú si istí, že psy dokážu vystopovať COVID-19.

Pomoc psov pri diagnostike ochorenia pritom nie je v medicíne novinkou. Už v minulosti sa vedci zaoberali možnosťou odhalenia rakoviny v skorom štádiu práve pomocou psieho čuchu, ktorý je niekoľkonásobne citlivejší ako ľudský.