Domáce GPlus Servis Top

VIDEO Rozbitie okna pri záchrane dieťaťa z rozpáleného auta sa netrestá. Život je prednejší

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Teplota neustále stúpa a s ňou stúpa aj miera rizika. Rok čo rok sa na Slovensku objavujú  tragické prípady detí “zabudnutých” v aute. Preto ani tento rok polícia nenechala nič na náhodu a rozbehla v tomto smere preventívnu kampaň. Projekt “Nezabudni na mňa v aute!” sa však od toho minuloročného líši.

 

Polícia so svojim projektom “Nezabudni na mňa v aute!” začala už vlani. V porovnaní s minulým rokom príslušníci Policajného zboru nebudú rozdávať len letáčiky, ale aj  osviežovače vzduchu. Na Krajských riaditeľstvách Policajného zboru sa už teraz nachádza viac ako 30-tisíc takýchto propagačných materiálov s už známym mottom. “Rodičom odporúčame, aby si tieto propagačné materiály od polície umiestnili na viditeľné miesta v aute, aby pri opúšťaní svojho vozidla mali deti na očiach a aby ich nenechávali v aute samé,” povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Rodič, ktorý ponechá svoje dieťa v aute a spôsobí mu ujmu na zdraví, je trestnoprávne zodpovedný za svoju nedbanlivosť. Po dokázaní viny mu hrozí až 5-ročný trest odňatia slobody. Nielen rodičia, ale aj verejnosť by mali mať oči na stopkách. Pohotová reakcia dokáže dieťa zachrániť aj v posledných minútach. Netreba sa báť konať a to aj tak, že rozbijú to sklo. Nebáť sa toho, že spôsobia tým škodu a ešte budú za poškodzovanie cudzej veci trestne zodpovední. Pretože trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze. Čo znamená, že ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď tým svojim konaním odvracia určité nebezpečenstvo, ktoré hrozí objektu, ktorý chráni trestný zákon,” vysvetlila rektorka Akadémie policajného zboru Lucia Kurilovská.

Dobrovoľník z Červeného kríža Richard Čanaky vysvetlil postup prvej pomoci po vyslobodení dieťaťa z rozhorúčeného auta: