Spoločnosť Zahraničné

VIDEO Rusko zverejnilo zábery z výsluchu ukrajinských námorníkov

Rusko zverejnilo zábery z výsluchov ukrainskýh námorníkov.

MOSKVA/KYJEV – Ruská federálna bezpečnostná služba (FSB) zverejnila v utorok video s tromi ukrajinskými námorníkmi, ktorých v nedeľu pri pobreží ukrajinského polostrova Krym zadržali ruské pohraničné hliadky. Informovala o tom agentúra AP.

Záznam zachytáva výsluch trojice námorníkov, z ktorých všetci potvrdili, že porušili ruské hranice. To, či muži vypovedali pod nátlakom, nebolo bezprostredne možné zistiť. Jeden z nich podľa správy AP jasne čítal z čítačky.

Šéf Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Vasyľ Hrycak uviedol, že na palube zadržaných plavidiel sa nachádzali aj príslušníci SBU a jeden z nich pri tom, ako na malú flotilu troch lodí ruská strana strieľala, utrpel vážne zranenia, napísala v utorok agentúra Reuters.

“Podľa potvrdených operačných informácií SBU použilo jedno z ruských útočných lietadiel proti ukrajinským lodiam dve neriadené bojové strely, v dôsledku čoho jeden z príslušníkov SBU utrpel vážne zranenia,” objasnil vo vyhlásení zverejnenom v pondelok Hrycak.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v utorok po incidente v Kerčskom prielive vyzval Moskvu, aby začala znova dodržiavať medzinárodné právo a rešpektovať územnú zvrchovanosť svojich susedov. “Cieľom musí byť, aby Rusko začalo opäť presadzovať medzinárodné pravidlá a neporušovalo územnú suverenitu svojich susedov,” vyhlásil Maas v Berlíne.

Na dosiahnutie tohto cieľa Nemecko a jeho európski spojenci potrebujú jasné zásady a “skutočný dialóg” o spoločnej bezpečnosti v Európe, dodal Maas, ktorého citovala agentúra Reuters.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom zajalo spoločne s námorníkmi tri lode ukrajinských námorných síl. Rusi na ne spustili streľbu. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký.

Nedeľný incident v Kerčskom prielive vyvolal obavy z vypuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Súd na Kryme rozhodol o väzobnom stíhaní námorníkov

Súd v Simferopole na Kryme rozhodol v utorok o väzobnom stíhaní prvých troch zo skupiny ukrajinských námorníkov, zajatých počas nedeľného incidentu v Kerčskom prielive do 26. januára 2019. Informovala o tom agentúra Interfax.

Príslušníci ukrajinského námorníctva boli obvinení z nelegálneho prekročenia hranice spáchaného skupinou osôb na základe predchádzajúcej dohody alebo organizovanou skupinou za použitia násilia, prípadne hrozby násilia. Agentúra AP uviedla, že obvineným hrozí v prípade odsúdenia šesť rokov väzenia.

Podľa informácií agentúry Ukrinform, vyhlásil právny zástupca zajatých námorníkov Edem Semedľajev, že jeho mandantov rozdelili do troch skupín. “Jednu skupinu budú súdiť dnes, druhú zajtra a tretiu, pozostávajúcu zo zranených námorníkov, zatiaľ nevieme kedy,” dodal.

Nedeľný incident v Kerčskom prielive vyvolal obavy z vypuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.