Domáce Šport

VIDEO Namlsaní futbalisti Slovana chcú v Európskej lige ďalšie tri body. Za víťazstvo v portugalskej Brage

Radosť hráčov Slovana v zápase Európskej ligy proti Besiktasu Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Kto by to bol na začiatku leta povedal, že po vypadnutí v prvom predkole Ligy majstrov a hernej mizérii, budú futbalisti Slovan Bratislava hrať jeseň v základnej skupine Európskej ligy. Že bude po úvodných stretnutiach dokonca na prvom mieste tabuľky. V spoločnosti Besiktasu Istanbul, Wolwerhamptonu Wanderers a Bragy.

Všetko sa radikálne zmenilo po vyhadzove trénera Martina Ševelu a príchode Jána Kozáka mladšieho. Slovan sa prebral z hlbokej letargie, výsledkovo a herne začal dominovať v lige aj v európskych pohároch. Doma neprehral už v pätnástich stretnutiach po sebe, vonku iba na ihrisku PAOK Solún. Zo sedemnástich súťažných zápasov v tejto sezóne a s Kozákom na lavičke prehrali belasí iba v jedinom. Sebavedomie slovenského majstra rastie každým týždňom, aj herná fazóna hráčov.

Aj preto dnešný duel v Brage môže byť ďalším trojbodovým predstavením Slovana v Európskej lige. Portugalský tím síce vyhral na pôde anglického Wolwerhamtonu 1:0, ale belasí sú momentálne rozbehnutí, v pohode a ich výhodou bude, že v Brage môžu iba získať. Pod tlakom je domáce mužstvo. Aj keď to bude úplne iný zápas ako s Besiktasom. „Hráči Bragy sú pohybliví a silní na lopte, technicky sa vedia dostať aj z náročnejších situácií a majú veľkú kvalitu. Nečaká nás nič ľahké. Ideme tam pokorne s ambíciou odohrať čo najlepší duel. Ako hráč som nastúpil na tamojšom štadióne, ktorý je veľmi špecifický a zaujímavý. Vtedy sme tam neboli úspešní, verím, že teraz sa to zmení,“ povedal Ján Kozák ml. pred stretnutím.

Do Portugalska odletelo mužstvo bez dvoch hráčov základnej zostavy a tak budú zmeny v zostave. „V Bratislave zostal Aleksandar Čavrič a Vasil Božikov, ktorý už dlhodobejšie išiel cez bolesť, mal ťažkosti s achilovkou, ktoré sa po zápase s Trenčínom na umelej tráve ešte zhoršili. Nie je to dlhodobá absencia, ale zajtra s Vasilom nemôžeme počítať. Ostatní hráči sú zdraví a pripravení na zápas. Po zranení s nami cestoval aj Rafael Ratao, v jeho prípade to ešte nie je na plnú minutáž, ale bude pripravený zasiahnuť do zápasu,“ doplnil tréner Ján Kozák ml.

Belasí sú po prvých dueloch vďaka lepšiemu skóre lídrami skupiny práve pred Bragou. Každý bod z Portugalska tak bude pre Slovan dôležitý a potrebný. „My nemôžeme ísť do Bragy ako favorit. Oni sú určite favoritmi, ale na druhej strane, my nie sme žiadny outsider, veríme v naše mužstvo a naše schopnosti. Braga má ofenzívne ladený tím s rýchlymi krídelníkmi, na druhej strane otvárajú priestory vzadu, to môže byť naša šanca. Pre mňa vpredu i pre všetkých hráčov to opäť bude o veľkom počte súbojov, získavaní lôpt a využívaní priestorov na brejky,“ zhodnotil súpera Andraž Šporar.

Andraž Šporar a Domagoj Vida v zápase 1. kola skupinovej fázy Európskej ligy vo futbale Slovan – Besiktas. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Práve Portugalsko bolo prvou európskou destináciou v kariére Ibrahima Rabia. Ako šestnásťročný prišiel do akadémie Sportingu Lisabonu, kde pôsobil do roku 2010. Na štadióne v Brage, ktorý bol vybudovaný pri príležitosti európskeho šampionátu v roku 2004, ešte nehral, no dobre pozná portugalský štýl futbalu. „Je to celkom iný štýl hry, než na aký sme zvyknutí z našej ligy. Portugalské tímy sa vyznačujú ofenzívnym prejavom. Najviac využívajú krídelné priestory, odtiaľ prichádzajú prieniky a centre do šestnástky. Typickým znakom portugalských klubov sú silní a rýchli krídelníci. Musíme preto eliminovať ich silu a dať si pozor na krídelné priestory. Samozrejme, okrem pevnej defenzívy, chceme byť nebezpeční aj vpredu,“ hovorí 28-ročný rodák z Nigérie pre oficiálnu stránku Slovana.

Ibrahim Rabiu v ligovom zápase Slovana s FC Nitra. Zdroj: TASR / Veselský

Miernym favoritom je portugalské mužstvo, ale víťazstvo Slovana v Brage by vôbec neprekvapilo. Šance Slovana sú podľa Rabiua otvorené. „Očakávaj neočakávané – to je futbal. Stať sa môže všetko. Ak je niekto papierový favorit, tak to neznamená, že ostatní nechcú vyhrať. My sme išli do skupiny zo štvrtého výkonnostného koša a ani po triumfe nad Besiktasom nelietame v oblakoch. Zároveň však ideme do každého zápasu bez ohľadu na súpera s ambíciou zvíťaziť. Ak by sme takú túžbu nemali, ani by sme nemali vkročiť na ihrisko. Sme si vedomí sily Bragy, no v prvom rade sa koncentrujeme na svoj výkon.”

Je potrebné v prvom rade myslieť na svoj systém, na dodržiavanie pokynov trénera a na to, aby slovanisti využili svoje silné stránky. Veríme v náš tím a v naše schopnosti. Určite nás v Brage nečaká nič jednoduché, veď súper má veľa skúseností z európskych pohárov, po víťazstve v Anglicku budú dobre naladení a pôjdu za ďalšími bodmi. Musíme sa na nich čo najlepšie pripraviť, maximalizovať naše silné stránky a naopak, minimalizovať ich prednosti a využiť každú šancu, ktorá sa naskytne. Cestujeme s cieľom pobiť sa o body,“ dodal Ibrahim Rabiu