Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Slováci na bicykle, sen sa stal realitou. Sagan pôjde Giro d´Italia 2020, tri etapy budú aj v Maďarsku

Slovenský cyklista Peter Sagan bude v roku 2020 štartovať na Giro d´Italia. Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Už desať rokov je Peter Sagan dominantnou postavou svetovej cyklistiky. Je trojnásobný majster sveta, sedemkrát vyhral bodovaciu súťaž a zelený dres na Tour de France. Bol už aj na Vuelte, keď sa na španielskych cestách predstavil štyrikrát. Je ikonou a globálnou osobnosťou športového marketingu a reklamy.

Iba Grande Partenza mu vo svojich 30-tich rokoch chýbala v jeho bilancii Grand Tour. Pritom paradoxne začínal v talianskom tíme Liquigas, roky žil na Apeninskom polostrove a Daniel Oss je nielen jeho súčasný tímový kolega, ale aj najlepší kamarát a priateľ. Podobne ako Mauro Vegni, riaditeľ pretekov. Aj preto bude mať  na Giro d´Italia premiéru. Konečne. “Taliansko má špeciálne miesto v mojom srdci. Je to krajina, kde som v roku 2008 vyhral ako junior svoje prvé majstrovstvá sveta v pretekoch cross-country horských bicyklov a strávil tam prvé roky profikariéry v cestnej cyklistike. V posledných desiatich rokoch som mal tú česť súťažiť na množstve prestížnych pretekov v Taliansku, ale niečo mi stále chýbalo. Bolo to Giro d´Italia,” uviedol Peter Sagan na webe svojho tímu Bora-Hansgrohe.

“Nemyslím si, že existuje cyklista, ktorý by nechcel byť súčasťou Giro d´Italia, jednej z najväčších výziev v cyklistickom svete. Preto som veľmi rád, že 9. mája 2020 budem stáť na štarte budúcoročného Gira v Budapešti. Nebude to ľahké, ale teším sa. Prvé tri etapy v Maďarsku budú pre mňa zároveň príležitosť predstaviť sa blízko Slovenska. Som presvedčený, že slovenskí fanúšikovia nebudú chýbať popri trati a povzbudzovať ma,” doplnil Peter Sagan.

Na Sagana čaká od 9. – 31.mája 2020 21 etáp, z ktorých tri budú iba 50 kilometrov od slovenských hraníc v Maďarsku. Prológ je na programe v Budapešti. Čo bude 9 a pol kilometra v uliciach mesta a to by mohlo Saganovi vyhovovať. Je to čistá rovina s nulovým prevýšením.

Nasledujú  dve rovinaté a šprintérske etapy. Najmä tá z Budapešti do Györu bude mimoriadnym lákadlom pre slovenských fanúšikov Sagana a cyklistiky. Tak blízko Slovenska ešte žiadne preteky Grand Tour neboli. Má 193 kilometrov a finišovať bude iba 50 kilometrov od Bratislavy. Ideálna možnosť pre Sagana získať nielen etapový triumf, ale aj ružový dres lídra pretekov.

Navyše aj záver tretej etapy s dĺžkou 197 kilometrov je v Nagykanizse, čo je takisto neďaleko našich hraníc. Pôjde sa okolo Balatonu a trať bude čisto stavaná na hromadný špurt cyklistov ako je Sagan. Tri etapy na maďarskom území tak budú pre všetkých slovenských športových a cyklistických fanúšikov extrémnym lákadlom a motiváciou vidieť Sagana na vlastné oči v akcii.

Giro d´Italia je už roky všeobecne považované za najcyklistickejšie podujatie sezóny. Klasika. Pre svoju atmosféru, tradíciu, pre svojich fanatických fanúšikov a najmä trasy jednotlivých etáp. Na budúci rok to bude 103. ročník Grande Partenza, pričom už trinásťkrát sa štartovalo aj mimo talianskeho územia. Po prvýkrát v roku 1965 v San Maríne a naposledy v roku 2018 v Izraeli. Na cyklistov čaká 21 etáp, od extrémne rovinatých v Maďarsku, až po brutálne kopcovité na severe Talianska. Veď napríklad jedna z rozhodujúcich etáp Giro d´Italia 2020 (17. etapa z Bassano del Grappa do Madonna di Campiglio) má celkové prevýšenie 5500 metrov.

V každom prípade je pred Saganom a jeho tímom Bora veľká výzva a nová skúsenosť. Slovenský šampión bude musieť od základov prekopať svoj roky zaužívaný a osvedčený program s jarnými klasikami a prípravou na Tour de France. Absolvovať jednorázové preteky ako je Paríž – Roubaix, Amstel Gold Race, Okolo Flámska, Miláno – San Remo, Tirreno – Adriatico či Okolo Kalifornie, Okolo Švajčiarska, plus to všetko skombinovať práve s Tour de France je odvážna, až nerealizovateľná predstava. To je jednoducho nemožné byť pripravený a schopný dominovať na klasikách, aj na Giro d´Italia a Tour de France.

Navyše je tu korunný princ tímu, Nemec Pascal Ackermann, ktorý na Giro 2019 ovládol bodovaciu súťaž a vyhral dve etapy. Sagan je zvyknutý byť lídrom, a tak by to malo byť aj v nasledujúcej sezóne. No s Ackermannom to nebude také jednoduché. Nuž bude to mimoriadne náročná sezóna pre Sagana. Okrem Giro d´Italia a tour de France sú na budúci rok ešte v pláne aj olympijské hry v Tokiu, iba šesť dní po konci Tour a potom ešte aj septembrový svetový šampionát vo Švajčiarsku. Pripraviť si itinerár pretekov na rok 2020 bude veru zložitá kombinatorika. Šéf tímu Bora-hansgrohe Ralph Denk však potvrdil, že Sagan bude v roku 2020 štartovať nielen na Gire, ale aj na Tour. “Vždy som hovoril, že Petrov súťažný plán sa v budúcnosti zmení. V novej sezóne do jeho programu prvýkrát pribudne Giro, na ktorom by mal bojovať o dres pre víťaza bodovacej súťaže. Saganovi fanúšikovia vo Francúzsku však nemusia mať žiadne obavy. Peter sa v júli predstaví na Tour, kde bude obhajovať zelený dres,” povedal Denk.

Trasa 103. ročníka pretekov Giro d’Italia

1. etapa (sobota 9. mája): Budapešť-Budapešť (časovka jednotlivcov na 8,6 km)
2. etapa (nedeľa 10. mája): Budapešť – Györ (195 km)
3. etapa (pondelok 11. mája: Székesfehervár – Nagykanizsa (204 km)
4. etapa (utorok 12. mája): Monreale – Agrigento (136 km)
5. etapa (streda 13. mája): Enna – Etna (Piano Provenzana) (150 km)
6. etapa (štvrtok 14. mája): Catania – Villafranca Tirrena (138 km)
7. etapa (piatok 15. mája: Mileto – Camigliatello Silano (223 km)
8. etapa (sobota 16. mája): Castrovillari – Brindisi (216 km)
9. etapa (nedeľa 17. mája): Giovinazzo – Vieste (198 km)
10. etapa (utorok 19. mája): San Salvo – Tortoreto Lido (212 km)
11. etapa (streda 20. mája:: Porto Sant’Elpidio – Rimini (181 km)
12. etapa (štvrtok 21. mája: Cesenatico – Cesenatico (205 km)
13. etapa (piatok 22. mája): Cervia – Monselice (190 km)
14. etapa (sobota 23. mája): Conegliano – Valdobbiadene (časovka jednotlivcov na 33,7 km)
15. etapa (nedeľa 24. mája): Rivolto Air Base – Piancavallo (183 km)
16. etapa (utorok 26. mája): Udine – San Daniele del Friuli (228 km)
17. etapa (streda 27. mája): Bassano del Grappa – Madonna di Campiglio (202 km)
18. etapa (štvrtok 28. mája): Pinzolo – Laghi di Cancano (209 km)
19. etapa (piatok 29. mája): Morbegno – Asti (251 km)
20. etapa (sobota 30. mája): Alba – Sestriere (200 km)
21. etapa (nedeľa 31. mája): Cernusco sul Naviglio – Miláno (časovka jednotlivcov na 16,5 km