Domáce Šport Top

VIDEO Slovenská bezmocnosť. Hlúpa a zbytočná chyba v slalome. Vlhová vypadla a v kombinácii je bez bodov

Petra Vlhová na trati Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Nový deň, nové preteky. Nedeľa 23. februára sa mohla zapísať do histórie nášho športu. Petra Vlhová totiž mala ako prvá slovenská zjazdárka možnosť posadiť sa na trón najlepšej lyžiarky sezóny.

Vo Svetovom pohári bola na programe kombinácia a to je disciplína, kde bola Vlhová jednou z favoritiek na víťazstvo. Na Mikaelu Shiffrinovú mala v celkovom poradí iba 86 bodovú stratu. Za predpokladu, že Federica Brignoneová nebude v prvej trojke to mohlo našej lyžiarke pri jej triumfe v Crans Montane stačiť. Na úvod sa išlo super G a potom jednokolový slalom. Dôležité preto bolo získať dostatočný časový bonus na špecialistky v točivej disciplíne  – Švajčiarky Gisinovú a Holdenerovú. V hre bol aj malý kryštálový glóbus za kombináciu, takže v Crans Montane bolo o zábavu postarané na viacerých frontoch. “Dôležité bude zvládnuť super-G, aby som na víťazku nestratila veľa bodov. Slalom bude zaujímavý, pretože bude asi mäkká trať. Teraz sa budem sústrediť na super-G a v slalome budem naháňať čo sa bude dať,” povedala Vlhová pred štartom kombinácie.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas zjazdu žien Svetového pohára vo švajčiarskom Crans Montana. Zdroj: TASR / AP

Vyžrebovala si nepopulárne číslo 13, ale poverčivosť nie je pre slovenskú zjazdárku žiadnym strašiakom. Brignoneová mala sedmičku, Holednerová deviatku a Gisinová devätnástku. Problémom mohlo byť teplé počasie, keď aj vo švajčiarskych Alpách bolo desať stupňov. Trať postupne zmäkla, čo pri jazdách s vyššími štartovými číslami bolo poznať. Po odjazdený prvej desiatky mala najlepší čas Brignoneová, ktorá konkurenciu doslova “knokautovala”. Neskutočná jazda dostala Talianku dopredu o tri konské dĺžky s náskokom jeden a pol sekundy. A to bol aj Petru Vlhovú veľký problém.

Super G musela ísť opäť s rizikom a minimalizovať časovú stratu. Vlhová predviedla maximum zo svojich možností, na medzičasoch mala iba desatinové straty. V cieli to bola strata iba 58 stotín sekundy. Predviedla výbornú jazdu a dosiahla tiež veľmi dobrý čas. Dve najlepšie zjazdárky tak boli po super G bok po boku. “Snažila som sa, aby mi Federica veľmi neutiekla. Podmienky nie sú najľahšie. Trať bola hrboľatá a mäkká. Snažila som sa robiť to, čo mi povedal Livio. Viem, kde som urobila chyby, ale myslím si, že pred slalomom je to celkom fajn. Je to niečo iné ako klasický slalom, ale určite pôjdem naplno a pokúsim sa vyhrať,” povedala Vlhová.

Pred slalomom bola Vlhová v ideálnej pozícii. 58 stotín bola strata, ktorú mohla na Brignoneovú bez problémov zmazať. No dôležité bolo, ako sa zmení bodový rozdiel medzi oboma rivalkami. Aby bola prvá aj v celkovom poradí, musela by naša pretekárka získať o 60 bodov viac ako Talianka. Takže ideálne by bolo, aby dosiahla Vlhová víťazstvo a Brignoneová obsadila šieste miesto a horšie. A to nebolo nereálne, keďže Vlhovej súperka ešte ani raz neskončila v slalome v prvej desiatke. Bude sa história prepisovať? Bude Vlhová najlepšou vo Svetovom pohári? Jedno kolo slalomu, 60 sekúnd na trati a všetko bolo jasné.

Štartová listina bola zaujímavá hneď od začiatku. Brignoneová išla ako prvá, Vlhová druhá. No kým Brignoneová svoju jazdu zvládla na jednotku, Vlhová vypadla. Po druhom medzičase strácala iba 6 stotín sekundy, ale potom mala “špicara” a skončila. Zbytočná a hlúpa chyba začiatočníka. Okrem víťazstva tak prišla Vlhová aj o poriadne veľa bodov a skomplikovala si situáciu v celkovom poradí Svetového pohára. Hnev, apatia, bezmocnosť. Vlhová zaváhala v absolútne najnevhodnejšom momente. Brignoneová tak poľahky získala víťazstvo, 100 bodov, na dosah má malý kryštálový glóbus za kombináciu – a najmä je prvá v celkovom hodnotení Svetového pohára. Vlhová si môže hovoriť už iba  “keby bolo keby”.

“Netuším, prečo sa mi v Crans Montane tak veľmi darí. Aj dnes som mala šťastie, že Petra Vlhová vypadla. Na zisk glóbusu ešte nemyslím, nemám to v hlave. Zatiaľ som mysľou iba v Crans Montane,” uviedla Federica Brignoneová.

“Je to pre mňa jedno obrovské prekvapenie, najmä moja slalomová jazda. Super G som tiež zvládla veľmi dobre, celkovo sa mi páči miestny kopec. Od jesene som absolvovala iba päť tréningových dní na lyžiach, čo nie je veľa. Aj moji tréneri sú vo šoku, pred pretekmi vraveli, že najlepšia desiatka by bola fajn,” okomentovala tretie miesto Ester Ledecká.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Crans Montana

Alpská kombinácia (super G + slalomové kolo): 1. Federica Brignoneová 1:56,24 min (1:15,62 + 40,62), 2. Franziska Gritschová (Rak.) +0,92 s, 3. Ester Ledecká (ČR) +1,82, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,93, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,49, 6. Maruša Ferková (Slovin.) +2,50,… Petra Vlhová (SR) – nedokončila slalomové kolo

Celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1298 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225, 3. Petra Vlhová (SR) 1139, 4. Corinne Suterová (Švaj.) 777, 5. Marta Bassinová (Tal.) 772, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 762

Poradie v alpskej kombinácii: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 200 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 125, 3. Ester Ledecká (ČR) 100, 4. Franziska Gritschová 80, 5. Ramona Siebenhoferová (obe Rak.) 64, 6. Mara Bassinová (Tal.) 60,… Petra Vlhová 0 bodov