Domáce Šport Top

VIDEO Slovenský tenis je pred US open v troskách. V New Yorku sa musíme spoliehať iba na zázraky

Tenisový areál Flushing Meadows v New Yorku, kde sa bude konať posledný grandslamový turnaj sezóny. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Australian open, Roland Garros, Wimbledon. Tri zo štyroch grandslamových turnajov sezóny sú už minulosťou, pred tenistami je už iba posledný. US open v New Yorku, ktorý je na programe od 26.augusta do 9.septembra. Najväčší, najbláznivejší, najdrsnejší turnaj, ktorý je megalománsky vo všetkom. Kapacitne, odmenami, hlukom a mediálnym záujmom. Nikde inde nie je taký organizovaný chaos, toľko ľudí a taký biznis ako v New Yorku.

 

Iba na odmenách si hráči rozdajú v oboch mužských aj ženských dvojhrách po 57 miliónov dolárov. Pričom víťaz dostane 3,85 milióna a ešte aj tenista, ktorý vypadne v prvom kole si prilepší o 58 tisíc dolárov. Slovenský tenis nemá a nemôže mať v New Yorku žiadne prehnané ambície a úspechom bude už aj účasť v prvom kole. Výsledky z tejto sezóny sú totiž na zaplakanie a horšie snáď ani ešte neboli. Ak si odmyslíme Filipa Polášeka vo štvorhre a jeho triumf na turnaji v Cincinannti a semifinále vo Wimbledone, je to jedna veľká bieda. V mužskej aj ženskej dvojhre sme totálne vyprázdnili pozície. Stačí sa pozrieť na rebríčkové postavenie. Najlepším tenistom je Martin Kližan na 84. mieste. Norbert Gombos je 116., Andrej Martin 137., Filip Horanský 186. a Lukáš Lacko 217. Medzi ženami je situácia podobná. Viktória Kužmová je 54., Dominika Cibulková 68., Anna Karolína Schmiedlová 96., Magdaléna Rybáriková 149., Kristína Kučová 153., Jana Čepelová 155. a Rebecca Šrámková 173. Na pohľad to vyzerá lepšie, ale porovnávať mužský a ženský tenis je ako si vyberať medzi formulou a osobným vozidlom.

Slovenský tenista Martin Kližan na turnaji ATP v Sofii. Zdroj: TASR / BTA

Čím je bližšie koniec sezóny, o to väčší rebríčkový prepad môžeme pozorovať u našich hráčov. Ani jeden z tenistov nemá pozitívnu bilanciu v počte víťazných zápasov. Všetci, až na Gombosa, ich viac prehrali, ako vyhrali. Kližan má bilanciu 10-16. Iba na dvoch turnajoch zo sedemnástich, na ktorých štartoval, sa dostal ďalej ako do druhého kola. Na ôsmich vypadol hneď v prvom. Gombos má bilanciu 2-2, keďže chodí viac menej iba po challengerových turnajoch. Turnaje ATP sú pre neho ojedinelým sviatkom. Bývalá slovenská jednotka Lukáš Lacko je učebnicovým príkladom ako sa úplne vytratiť z povedomia organizátorov čo i len slabo dotovaných turnajov ATP. Na hlavných okruhoch ATP takmer nehral vôbec, na grandslamoch končil už v kvalifikáciách. Miesto v tretej stovke svetového rebríčka preto neprekvapuje. Ale je zaujímavé a paradoxné, že aj napriek tomu, že slovenskí tenisti sú v roku 2019 fackovacími panáčikmi, stále excelentne zarábajú. Na slovenské pomery. Kližan 486 520 dolárov, Martin 75 572 dolárov, Gombos 101 829 dolárov, Lacko 91 499 dolárov.

Slovenská tenistka Dominika Cibulková na turnaji WTa v čínskom Wu-chan. Zdroj: TASR / WUHAN

Ženy sú mužmi cez kopirák. Naša najlepšia tenistka Cibulká sa od začiatku roka nevie vysporiadať so zraneniami, stratou motivácie, či dilemou pokračovať v kariére, alebo nie.  Na deviatich turnajoch skončila v siedmich prípadoch už v prvom kole. Vynechala Wimbledon, US open je vo hviezdach a na konci sezóny tak bude rada, ak zostane aspoň v prvej stovke. Ďalšia bývalá slovenská jednotka Rybáriková je na tom podobne. Záporná bilancia 10-13, na grandslamoch iba druhé kolo vo Wimbledone. Na US open môže zabudnúť, keďže vypadla už v kvalifikácii. Pred rokom útočila na elitnú desiatku, dnes je rada že je v druhej stovke svetového rebríčka. Z ďalších našich tenistiek má relatívny výkonnostný progres iba Viktória Kužmová. Semifinále v Aucklande, štvrťfinále v Dubaji, tretie kolo na Roland Garros sú ešte prijateľné výsledky. Aj celková bilancia zápasov 21-19 je slušná, ale žiadne veľké terno to zase nie je. Ale Kužmová môže byť zatiaľ spokojná. Minimálne s odmenami, ktoré si zatiaľ zarobila. Je to takmer 650 tisíc dolárov. Nuž nie je čo chváliť pred posledným grandslamovým turnajom sezóny. New York navyše nie je miestom, kde dokážu uspieť priemerní, nepripravení, zranení či málo sebavedomí hráči. Tu je selekcia dobrých a slabých výraznejšia ako na iných grandslamoch. Ale možno práve tu slovenská sekera vystrelí a niektorí z našich tenistov urobia dieru do sveta.