Domáce Spoločnosť Parlamentné voľby Voľby Top

VIDEO Smrť, bitka či omyly. Toto sú TOP momenty volebného dňa

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Dlhoočakávaný deň D je síce už za nami, avšak nebola to prechádzka ružovou záhradou. Večernej radosti úspešných politických strán predchádzali aj smutné momenty volebného dňa. Do volebných miestností vstúpila smrť, fyzické útoky či chaos pri hlasovaní. Glob.sk pre vás pripravil prehľad tých najzaujímavejších okamihov volieb.

 

Pokiaľ si myslíte, že každý Slovák mal tradičný komfort pri svojej voľbe, ste na omyle. Nevolilo sa len v školách, domoch kultúry či na úradoch. Hlas do urny mohli vhodiť Prešovčania aj v miestnej reštaurácii či pohostinstve. Voľby do parlamentu sa však neuskutočnili za plnej prevádzky zariadení. ,,Ľudia si na to zvykli a berú to ‘športovo’. Pred pár rokmi boli reakcie rôzne. Nepáčilo sa im, že je to v krčme, ale potom zistili, že je to fajn, lebo ľudia sa tu stretávajú v dobrom i v zlom,” povedal majiteľ pohostinstva Peter Sinai.

Niekoľkonásobná smrť

Možno aj vo vašom okrsku ste mali možnosť voliť o hodinu dlhšie. Stojí za tým rad nepríjemných situácií, ktoré sprevádzali volebný deň. Veľký Krtíš poznamenala smrť členky volebnej komisie. Na istý čas sa tak zavreli volebné miestnosti. Na rozdiel od iných okrskov tu preto mohli obyvatelia voliť do 23:00.

Moratórium a možnosť voliť sa o pol hodinu pretiahli v Banskej Bystrici. Tú postihla tiež smutná udalosť. Priamo vo volebnej miestnosti v Základnej škole Jána Bakossa skolaboval muž, ktorý si prišiel splniť svoju občiansku povinnosť. Pomôcť mu už nedokázala ani privolaná pomoc. Muž zomrel v tej istej budove, v ktorej bol tiež voliť Peter Pellegrini.

Volebný deň poznamenali až dve úmrtia. Zdroj: pixabay.com

Podgurážení voliči

Slováci sa nezaprú. A to platilo aj počas volebného dňa. V rôznych kútoch Slovenska sa totiž vo volebných miestnostiach objavili aj takí voliči, ktorí sa pred zakrúžkovaním svojho favoritu, chceli najskôr ,,posilniť”. Pokojný priebeh volieb narušil napríklad podgurážený Ružinovčan, ktorého musela z volebnej miestnosti vyviesť až polícia.

Nebol však jediný. Podobný incident museli riešiť aj košickí policajti. Muž s viac ako dvomi promile má toho na rováši viac. Fyziky napadol predsedu a aj člena volebnej komisie. K agresívnemu konaniu ho vyburcoval vlastný podpis. „Volič pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov po výzve členky komisie. Vulgárne jej nadával, potom mal fyzicky napadnúť predsedu a člena volebnej komisie,“ priblížila košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. K napadnutiu došlo aj v Žiline, kde si 48-ročný muž dovolil zaútočiť na 75-ročného predsedu volebnej komisie. Útočníka hneď po incidente zadržala polícia.

Alkohol pri parlamentných voľbách zohrával v niektorých prípadoch veľkú rolu. Zdroj: pixabay.com

Vek je len číslo

Zrieknuť sa volebného práva či odignorovať 29. február si nedovolili ani najstarší voliči. Už čestné miesto mal aj tento rok vo volebnej komisii v bratislavskej Vrakuni Jozef Vaškera, ktorý bude tento rok oslavovať svoje 92. narodeniny.

Aj väzni mohli zahlasovať za svojho favorita. Síce sedia za mrežami, no o volebné právo neprišli. Spravil tak aj najstarší bratislavský väzeň, ktorý má 77 rokov.

Kuriozity v podaní politikov

Nielen alkohol a násilie sprevádzali volebný deň. Stres či napätie sa odrazili aj na manželke Miroslava Beblavého z koalície PS/Spolu, ktorá po zakrúžkovaní kandidátov, chcela vyplnený hlasovací lístok hodiť do koša. Schránka na prázdne hlasovacie lístky síce bola adekvátne označená, avšak Beblavá si to nevšimla. Na šťastie zareagovala promptne a hlasovací lístok na koniec skončil v tej správnej urne.

Kontroverznú by sme mohli nazvať tiež voľbu Borisa Kollára a jeho detí. Za plentu si zobral tri ratolesti a diktoval im, koho majú zakrúžkovať. Počulo to však široké okolie. Tajná voľba tak bola ,,tajná” a hlasovací lístok si vyplnil ,,sám” tak, ako káže zákon.

Mohlo by vás zaujímať: