Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO SND opäť prekvapuje. Z tohto predstavenia naskakuje husia koža

Don Quijote prichádza do SND. Zdroj: SND / Peter Brenkus

BRATISLAVA – Nalaďte sa na romantiku, pretože milostný príbeh zakázanej lásky vás vtiahne do tajov, z ktorých len tak ľahko neutečiete. Baletný šperk Don Quijote je klasika, ktorá nesmie chýbať v žiadnom divadle. Svetové dielo sa tak opäť dostavilo aj do Slovenského národného divadla (SND). Nebude chýbať temperamentná španielska hudba, ktorá vás bude dvíhať zo sedadiel.

 

Balet SND prináša počas svojej 100. jubilejnej sezóny dielo na motívy románu španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantesa Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Balet Don Quijote Mariusa Petipu na hudbu Ludwiga Minkusa sa teší diváckej priazni už celých 150 rokov. Preto sa divadlo na svoje výročie rozhodlo zaradiť práve spomínanú veľkolepú výpravu. Šéf Baletu SND Jozef Dolinský je presvedčený, že dielo Don Quijote patrí na dosky národného divadla: ,,Je mimoriadne dôležité, aby sme si vážili tradície. Je dôležité, aby sme udržiavali klasický balet na javisku Slovenského národného divadla.” 

Choreografmi baletu sú Vasilij Medvedev a Stanislav Fečo. „Minkusov balet Don Quijote zaujíma v mojom živote špeciálne miesto. Už v detstve bol jedným z mojich najobľúbenejších baletov, neskôr počas štúdia na Vaganovovej baletnej akadémii som mal to šťastie, že tento titul bol prvým, v ktorom som ako tanečník účinkoval. Po mnohých rokoch choreografickej práce som sa cítil pripravený vytvoriť svoju inscenáciu Dona Quijota. Mojou túžbou a cieľom bolo vrátiť sa k štruktúre pôvodnej verzie Mariusa Petipu. Pri inscenovaní a obnovovaní ,stratených’ scén som tiež zachoval fragmenty majstrovského diela z neskoršej verzie Alexandra Gorského,“ povedal Medvedev.

 

Veľkolepá scéna nadchne azda všetkých. Zdroj: SND / Peter Brenkus

Milostný príbeh

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že príbeh bude o Donovi Quijotovi, jeho postava až taká podstatná nie je. ,,Postava statočného rytiera Dona Quijota v inscenácii stelesňuje symbol čistoty duše, túžby po ľudských ideáloch, snahy dosiahnuť nemožné, k čomu mu pomáha verný priateľ Sancho Panza. Obaja sa vydávajú na cestu za dobrodružstvom – úsmevné postavy Dona Quijota a jeho sluhu však majú skôr funkciu sprievodcov príbehom,‘‘ hovorí dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová. Počas predstavenia budeme môcť sledovať milostný príbeh Kitri a Basilia. Na javisku nebude chýbať ani nápadník Gamacho, či otec Kitri. Emócie, napätie, ale aj vášeň. Toto azda najviac vystihuje temperamentné predstavenie, ktoré nikoho nenechá chladným. Baletný šperk je doslova pastvou pre oči.

 

Don Quijot sa v prvom dejstve rozhodne stať ochranou cnosti. Zdroj: SND / Peter Brenkus

Veľkolepá výprava

Už v prvom dejstve sa ocitneme na námestí, ktoré dýcha atmosférou slnečného Španielska. Južanské motívy nás neopustia až do konca predstavenia. Zvuk tamburín a kastanetov dotvárajú dokonalú atmosféru. Úsmev na tvári vyčaria aj deti, ktoré predvedú svoje umenie. V druhom dejstve sa ocitneme v cigánskom tábore. Veľkolepá scéna v rokline osvietenej mesačným svitom doslova vyráža dych. V treťom dejstve nechýba žiarlivostná scéna, ktorá vrcholí tým, že sa Basilio prebodne, no celú drámu iba predstiera. Pútavá je zábava v hostinci do neskorej noci a nakoniec svadba hlavných hrdinov. Don Qujiote mladomanželom praje veľa šťastia a vydáva sa hľadať nové dobrodružstvá. Počas predstavenia sa, samozrejme, nezabúda ani na tradičný boj s veternými mlynmi.

 

Napätie, energia a vášeň charakterizuje balet Don Quijote. Zdroj: SND / Peter Brenkus

Ťažká drina sólistov

Keďže je inscenácia veľmi náročná, tanečníci môžu ukázať to najlepšie, čo je v nich. Okrem tanca predvedú takisto svoje herecké skúsenosti. V hlavných úlohách sa predstavia sólisti Baletu SND Olga Chelpanova, Tatum Shoptaugh, Silvia Najdená, Sumire Shojima, Sakura Shojima, Erina Akatsuka, Konstantin Korotkov, Artemyj Pyzhov, Viacheslav Krut, Yuki Kaminaka, Andrej Szabo či Juraj Žilinčár. „Postava dievčiny Kitri, ktorá je pre balerínu pravdepodobne jednou z najťažších úloh v rámci svetového baletného repertoáru, patrí k mojim najobľúbenejším. Jej náročnosť spočíva v technicky zložitých a virtuóznych variáciách a duetách. Napriek tomu, že som túto postavu tancovala už niekoľkokrát, opäť sa na ňu musím starostlivo pripraviť. Vyžaduje si veľkú vytrvalosť,‘‘ uviedla prvá sólistka Baletu SND Olga Chelpanova.

Stvárniť postavu Basilia si tiež vyžaduje obrovskú zdatnosť. Napriek tomu sa s ňou sólisti popasovali bravúrne. „Balet Don Quijote patrí k našim najobľúbenejším. Hoci sme spolu s Olgou Chelpanovou túto inscenáciu tancovali už mnohokrát, túto verziu absolvujeme po prvý raz. Z pohľadu tanečnej techniky ide o jeden z najnáročnejších titulov. Okrem sofistikovanej techniky klasického tanca musí interpret zvládnuť aj španielsky charakter a štýl. Postava Basilia sa v baletnom svete považuje za vrcholnú. Je v nej všetko – spája náročnú tanečnú techniku so zmyslom pre herectvo. Jednoducho, zakaždým si vyžaduje veľmi starostlivú prípravu,“ zdôraznil prvý sólista Baletu SND Konstantin Korotkov.

 

Vasilij Medvedev počas skúšky. Zdroj: SND / Peter Brenkus

Tvorivý tím:

  • Hudba: Ludwig Minkus
  • Libreto: Marius Petipa
  • Choreografia: Vasilij Medvedev, Stanislav Fečo
  • Hudobné naštudovanie, dirigent: Dušan Štefánek
  • Scéna: Andrei Voitenko
  • Kostýmy: Jelena Zejceva
  • Premiéra 22. a 23. novembra 2019

Minkusov balet Don Quijote inscenoval v Balete SND po prvý raz Karol Tóth a to v roku 1970. Ďalšie dve premiéry sa konali v roku 2001 a 2004 v choreografii Rafaela Avnikjana, podľa Máriusa Petipu.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Balet SND uvádza premiéru baletu Don Quijote. Zdroj: SND / Peter Brenkus
SND oslavuje storočnicu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pre tanečníkov je pocta stvárňovať hlavné postavy. Zdroj: SND / Peter Brenkus
Veľkolepá scéna dodáva baletu to pravé. Zdroj: SND / Peter Brenkus
navigate_before
navigate_next