BRATISLAVA – Obličky ako orgán vám určite nemusíme predstavovať. Život bez nich nie je možný a z hľadiska vylučovacej sústavy sú najdôležitejším orgánom v tele. Keď začnú bolieť, je to znak, ktorý signalizuje veľký problém. Pri neskorom zachytení ochorenia, môže dôjsť k dialýze a následne až k transplantácii obličiek. Obličky však netrápia len dospelých. V nemocniciach ležia aj detskí pacienti, ktorí sa musia podrobiť nepríjemným vyšetreniam. O tom, ako dieťa dokáže zvládnuť biopsiu obličiek, sa Glob.sk rozprával s Michaelou, ktorá si ňou prešla už dvakrát v živote.
Biopsia obličiek nie je prvoplánové vyšetrenie. Tento zákrok podstupujú pacienti, ktorých obličky nepracujú tak, ako by mali. Ide síce o bolestivý úkon, ale vďaka tkanivu z tohto orgánu vedia lekári nasadiť presnú a cielenú liečbu daného problému. ,,Je určitá skupina chorôb, pri ktorých sa bez histologického vyšetrenia obličiek nezaobídeme, pretože potrebujeme spraviť presnú diagostiku, prognózu pacienta podľa toho, aký tam je stupeň poškodenia obličiek,” povedala pre Glob.sk prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká.
Čo zákrok obnáša?
Dieťatu sa pred zákrokom spravia základné vyšetrenia. Lekári potrebujú vedieť, či netrpí poruchou zrážania krvi a sleduje sa tiež krvný obraz. Biopsia sa robí pacientom, ktorým zlyhali obličky. Následne sa špeciálnym zariadením, na konci ktorého je ,,ihla”, pacientom pod celkovou narkózou odoberie tkanivo z obličiek. Každý pacient však znáša túto bolesť inak. Nepríjemné pocity sú tlmené aj po narkóze. Po zákroku lekári pacienta monitorujú. ,,Sledujeme moč, koľko vymočil a ako moč vyzerá. Každú pol hodinu sa meria krvný tlak, či náhodou neklesá, pretože to by bolo známkou krvácania,” doplnila prednostka Podracká.
Spoveď pacientky
Biopsiou museli lekári odhaliť stupeň poškodenia životne dôležitých orgánov aj u detskej pacientky Michaely Peškovej (18), ktorá ju absolvovala už druhýkrát v živote. Aký je to pocit? V jej spovedi sa dozviete viac o reálnom obraze toho, čo si možno neviete predstaviť, že by ste podstúpili vy. Pozrite sa, ako jej zákrok zmenil život.
Slováci to robia inak
Síce už lekári tento druh zákroku berú ako rutinný, na Slovensku sa vykonáva len v špecializovaných pracoviskách. ,,Pomerne časté riziko môže byť, že pacient má po zákroku červený moč, známky krvácania. Predsalen sa ide optickou ihlou do hĺbky obličkového tkaniva, je to agresívne,” vysvetlila prednostka detskej kliniky. Hrozba rizika závisí aj od toho, v akom veku sa dieťa nachádza. Na Slovensku musí byť pacient po takomto zákroku hospitalizovaný 2 až 3 dni. V zahraničí však biopsiu robia ambulntne. ,,To znamená, že pacient nedostal narkózu, ale miesto sa len opichalo. A po vlastnej skúsenosti môžem skonštatovať, že zákrok sa aj takýmto spôsobom dá zvládnuť,” uviedla na záver prednostka Podracká. Takýto spôsob využívajú aj popredné zahraničné kliniky.
Čo dokáže zapríčiniť zlyhanie životne dôležitých orgánov? Ako včas odhaliť, že niečo nie je v poriadku? Aj tieto otázky zodpovedala prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká.
Rada nad zlato
Glob.sk vám prináša sériu rád, ako sa vyvarovať nešťastiu, promptne reagovať v nečakaných situáciách, ale aj to, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc a kedy stačí problém vyriešiť domácou starostlivosťou. Prečítajte si užitočné rady, ktoré môžu zachrániť život aj vášmu dieťaťu.