Domáce GPlus Spoločnosť Top

VIDEO Stačí iba zlomok sekundy. Takto dokážete zachrániť seba aj ostatných

Ulička záchrany. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Na cestách sa objavuje čoraz viac áut. Nehovoriac o kolónach, na ktoré si začíname pomaly zvykať. Čo ak sa ale stane nehoda a niekto potrebuje pomoc? Často rozhodujú práve sekundy. Preto by sme si mali v takejto situácii zachovať chladnú hlavu a urobiť uličku záchrany. Na čo vlastne slúži?

 

Ulička záchrany nie je v našich končinách až taká zaužívaná, pritom dokáže zachrániť životy množstvu ľudí v rozhodujúcich chvíľach. V prípade kolón uľahčuje prejazd hasičov, či sanitiek k miestu nehody. V súčasnosti sa byť zodpovedným vodičom ale príliš nenosí. Často preto zabúdame, že každá jedna sekunda je rozhodujúca. Väčšinou na našich cestách zažívame situácie, kedy niekto potrebuje pomoc, ale ani po dlhom čakaní nepočuť zvuk záchranárov. Môžu za to práve egoistickí vodiči, ktorí ignorujú sirény záchranných zložiek. Preto je na čase toto zmeniť.

 

Vodiči pri nehode na diaľnici ešte stále nevedia, ako reagovať. Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

Záchrana ľudského života

V prípade hustej premávky na diaľnici by sme mali predvídať. ,,Vodiči, ktorí prichádzajú k miestu nehody alebo uviazli v kolóne, musia pri zastavení, ale už aj pri výraznom znížení rýchlosti vytvoriť záchranársku uličku pre prejazd sanitiek, hasičov, polície. Tá sa vytvára v strede medzi pruhmi. V prípade, že je ich viac, tak medzi ľavým a vedľajším jazdným pruhom,” vysvetlil pre Glob.sk dopravný analytik Jozef Drahovský.

Dôležité je tiež myslieť na dostatočný priestor. Pretože sa stáva, že vodiči pustia napríklad sanitku a zaradia sa naspäť do jazdného pruhu. No zabúdajú, že k miestu nehody ešte môže smerovať polícia, či odťahovka. Vtedy môže nastať problém, pretože vodiči už nemajú priestor, kam sa vyhnúť.

 

Pri záchrane života rozhodujú sekundy. Zdroj: TASR / AP

Zatiaľ iba pokuta

S uličkou záchrany prišli Rakúšania. Tam majú vodiči povinnosť ju vytvoriť. A to v prípade, keď sa na diaľnici alebo na rýchlostných cestách vytvorí kolóna. Všetky autá na ľavej strane cesty sa musia dať doľava a tie, ktoré sú vpravo, zase doprava až na odstavný pruh. Platí to najmä v prípade viacpruhovej cesty. Na dvojpruhovej sa vozidlá uhýbajú na kraj. U nás zatiaľ ulička záchrany špecifikovaná nie je. To by sa ale malo zmeniť. ,,Podrobnosti o tzv. záchranárskej uličke budú bližšie popísané v pripravovanej novele zákona o cestnej premávke,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Zatiaľ platí výstraha, že v prípade ak vodič neuvoľní cestu prednostným vozidlám, napríklad polícii, či záchranke, hrozí mu pokuta do výšky 100 eur.

 

Obozretnosť na prvom mieste

Kolóny nám ešte stále robia problémy. Dopravný analytik Jozef Drahovský preto radí, ako by sme sa mali správať v prípade hustej premávky. ,,Ideálne je mať zapnutý adaptívny tempomat, ktorý udržuje bezpečnú vzdialenosť od predchádzajúceho vozidla pri spomalení aj zrýchlení kolóny, alebo riadiť tak vozidlo manuálne. Inak vznikajú úseky, kde sa stojí a kde sa ide rýchlo, čo predstavuje väčšie zdržanie, ako pri mierne zníženej rýchlosti,” zdôrazňuje pre Glob.sk Drahovský. Podľa neho sa väčšina vodičov správa zodpovedne a dokážu odvrátiť aj následky chýb iného vodiča. ,,Lenže ak sa stretnú dvaja nezodpovední vodiči, tak je vysoká pravdepodobnosť nehody.”

Preto je dôležité myslieť v prvom rade na bezpečnosť a najmä na diaľniciach, ktoré sú plné nástrah. Mali by sme sa preto pozerať nielen pred seba a na niekoľko vozidiel vopred, ale aj do spätného zrkadla. ,,Treba mať dostatočný odstup od predchádzajúceho vozidla najme pre prípad, že toto vozidlo sa preradí pred stojacou prekážkou do iného jazdného pruhu,” dodal Drahovský.

 

Galéria
Pri kolónach je dôležité dodržiavať dostatočnú vzdialenosť. Zdroj: TASR / AP
Pri nehodách rozhodujú sekundy. Preto je dôležitá ulička záchrany. Zdroj: TASR / ŠŠtefan Pušškᚹ
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj
navigate_before
navigate_next