Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Svetové metropoly oslávili príchod nového roka 2019. Medzi nimi aj Bratislava

Ohňostroj v austrálskom Sydney. (TASR/AP)

BRATISLAVA – (redakcia/TASR) Miliardy ľudí na celom svete si opäť pripomenuli príchod nového roku. Opäť bol spojený s veľkolepými a bujarými oslavami. Ako inak, nesmeli chýbať všetkými farbami žiariace ohňostroje. Kým sa rok 2018 prehupol do roku 2019 vo všetkých časových zónach, prešlo 26 hodín. Ako jedni z prvých privítali nový rok ostrovné štáty Samoa a niektoré časti Kiribati. Naopak ako posledný navštívi rok 2019 neobývaný Bakerov a Howlandov ostrov.

 

Tichomorský ostrovný štát Samoa bol spolu s východnými časťami Kiribati jedným z prvých miest na svete, kde ľudia oslávili príchod roka 2019. Stalo sa tak o 11.00 hodine nášho času.

Nový rok potom medzi 16:00 – 20:00 hodinou stredoeurópskeho času privítali postupne všetky ázijské štáty. Prvé boli obe Kórey a Japonsko. Medzi hodinami 21:00 – 23:00 nasledovali Spojené arabské emiráty, Grécko, Fínsko, Baltické štáty a Rumunsko. Hneď nato o 00:00 hodine privítala nový rok väčšina Európy vrátane Slovenska. O 01:00 hodine prišli na rad Veľká Británia, Portugalsko a Island.

Potom sa rok 2019 prehupol cez Kapverdské ostrovy na americký kontinent. Medzi 03:00 – 07:00 hodinou sa s novým rokom zvítali najprv juho- a stredoamerické štáty.

Od 08:00 do 11:00 hodiny nový rok oslávia postupne obyvatelia Kanady a USA. Ako poslední privítajú rok 2019 obyvatelia ostrova Tutuila, ktorý je súčasťou súostrovia Americká Samoa.  Na koniec rok 2019 zavíta 1. januára o 13:00 hodine na neobývaný Bakerov a Howlandov ostrov.

Ohňostroj v japonskom Tokiu

Ohňostroj v Hongkongu

Takto privítala nový rok Čína.

Samoa

Samoa získala takéto postavenie iba v roku 2011, keď sa vrátila do západnejšieho časového pásma, pričom “preskočila” medzinárodnú dátumovú hranicu. Dovtedy na tamojších ostrovoch vítali nový rok ako poslední. Zmena časového pásma sa v roku 2011 prejavila vymazaním jedného dňa z kalendára – po 29. decembri nasledoval 31. december.

Sydney

Viac než milión ľudí oslavujúcich príchod nového roka zaplnilo v pondelok okolie prístavu v austrálskom Sydney, odkiaľ sledovali veľkolepý ohňostroj s hudobným sprievodom. Verejnosť sa nenechala odradiť ani večernou búrkou, ktorá nakoniec ustúpila v dostatočnom predstihu pred polnočným predstavením.

Explózie trvali 12 minút a oproti tým vlaňajším vytvárali nové farby a tvary vrátane zobrazení srdca či usmievavej tváre. Súčasťou hudobného sprievodu bola pocta americkej soulovej speváčke Arethe Franklinovej, ktorá zomrela v auguste 2018.

Soul

Juhokórejský Soul už tradične privítal nový rok údermi na veľký bronzový zvon. Je ukrytý v centre metropoly pavilóne Bosingak a ozval sa celkom 33-krát. Číslo symbolizuje šťastie pre Južnú Kóreu. Ani mrazivé počasie neodradilo desaťtisíce obyvateľov od toho, aby boli svedkami slávnostnej udalosti. Na zvon môže udierať len starosta mesta Park Won Soon a pár vyvolených občanov.

Južná Kórea privítala nový rok 33 údermi na zvon. (SITA/AP)

Takto privítala príchod nového roka Severná Kórea

Oslavy v Singapure

Emiráty sa pokúsili o svetový rekord

Spojené arabské emiráty privítali príchod nového roku 2019 pokusom o nový svetový rekord v dĺžke ohňostroja. Malý emirát Ras Al Khaimah chcel podľa vlastných slov prekonať doterajší rekord 11,83 kilometra, ktorý je zapísaný v Guinnesovej knihe rekordov. Ohňostroj trval 12 minút.

Už posledný Silvestrovský rok vytvoril najsevernejší zo siedmich emirátov  svetový rekord, keď opálil dovtedy najväčšie ohňostrojové teleso na svete. Malo hmotnosť takmer jednu tonu.

Pokus o nový svetový rekord

Ohňostroj v Dubaji

Nešťastie v Rusku

Novoročné oslavy v Moskve skalilo nešťastie v ruskom meste Magnitogorsk, kde sa v pondelok ráno po výbuchu plynu čiastočne zrútil desaťposchodový bytový dom. Z trosiek sa podľa agentúry RIA Novosti zatiaľ podarilo vytiahnuť telá siedmich obetí, ďalších 35 ľudí zostáva nezvestných. Záchranné práce sťažuje aj silný mráz dosahujúci mínus 27 stupňov Celzia.

Ohňostroj na Červenom námestí v Moskve

Oslavy v Európe

Veľkolepými ohňostrojmi a svetelnými šou privítali európske i ďalšie metropoly nový rok 2019. V Berlíne sa centrálne oslavy tradične konali na širokom bulvári vedúcom k Brandenburskej bráne. Zúčastnili sa na ich desaťtisíce ľudí aj zo zahraničia a pred vstupmi do vyhradenej zóny sa aj kvôli bezpečnostným opatreniam tvorili dlhé rady. Poldruha hodiny pred polnocou bola zóna zaplnená do takej miery, že vstupy do nej museli byť zatvorené, uviedla agentúra DPA.

Oslavy príchodu nového roka prilákali do britskej metropoly Londýn niekoľko stotisíc ľudí. Tamojší ohňostroj bol podľa DPA najväčším v Európe, keďže sa naň spotrebovalo osem ton pyrotechniky. Oslavy, ktoré londýnsky starosta Sadiq Khan vzhľadom na blížiaci sa brexit venoval všetkým občanom krajín Európskej únie žijúcim v hlavnom meste Británie, vyvrcholili hitom Beatles “All You Need Is Love”.

Ohňostroj v Londýne

Oslavy v New Yorku

Približne milión ľudí počítal posledné sekundy roka 2018 na upršanom námestí Times Square v New Yorku, kde oslavujúci sledovali tradičné spúšťanie tzv. krištáľovej časovej gule, ohlasujúce začiatok roka 2019, po ktorom sa na dav zosypali konfety a oblohu osvetlil ohňostroj.

Počas nasledujúcich búrlivých osláv už tiež tradične zazneli piesne Auld Lang Syne a New York, New York. Súčasťou slávnostného podujatia boli aj vystúpenia hudobných hviezd ako Christina Aguilerová, Snoop Dogg, New Kids On The Block či Bebe Rexha, ktorá tesne pred polnocou zaspievala skladbu Imagine Johna Lennona, uviedla agentúra DPA.

Newyorské silvestrovské oslavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Obyvatelia mesta i návštevníci museli prejsť kontrolami, pričom na uliciach okolo Times Square umiestnili betónové bariéry i množstvo “blokovacích vozidiel” s cieľom zamedziť prípadným útokom autami. Medzi zakázanými predmetmi boli ruksaky, no tiež alkohol.

O bezpečnosť sa starali tisíce policajtov aj za pomoci psov vycvičených na odhaľovanie výbušnín či 1225 bezpečnostných kamier. Podujatie sa zaobišlo bez vážnejších incidentov, hoci dážď zabránil polícii použiť bezpilotné lietadlo na monitorovanie davu.

Oslavy na Time Square v New Yorku

Oslavovala aj Bratislava

Niekoľkominútovým ohňostrojom na Dunaji spojeným so svetelnou a hudobnou šou privítali tisícky návštevníkov hlavného mesta nový rok 2019.

Polnočný ohňostroj odpálili z plavidla uprostred rieky Dunaj s hudobnou kulisou na motívy slávneho valčíka Johana Straussa – Na krásnom modrom Dunaji. Posledné minúty starého roka odrátavala nadrozmerná časomiera na Námestí Ľudovíta Štúra.

Galéria
Atmosféra počas ohňostroja v rámci osláv príchodu Nového roka 2019. Bratislava, 1. január 2019. (SITA/Branislav Bibel)
Svetelná šou na Štúrovom námestí v rámci osláv príchodu Nového roka 2019. (SITA/Branislav Bibel)
Ohňostroj v rámci osláv príchodu Nového roka 2019. (SITA/Branislav Bibel)
Ohňostroj v rámci osláv príchodu Nového roka 2019. (SITA/Branislav Bibel)
Atmosféra v Bratislave v rámci osláv príchodu Nového roka 2019. (SITA/Branislav Bibel)
Zábavnú pyrotechniku by ľudia nemali zapaľovať priamo v ruke. Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk
Silvestrovské oslavy na Slovensku nebudú alebo iba výnimočne. ZDROJ: archív zoznam.sk
Ohňostroj v Malajzii pri mrakodrapoch Petronas Twin Tovers. (SITA/AP)
Ohňostroj nad Víťazným oblúkom v Paríži. (TASR/AP)
Aj Moskva si pripomenula príchod nového roka ohňostrojom nad Kremľom. (SITA/AP)
Úchvatný ohňostroj v Londýne. (SITA/AP)
Aj nad Brandenburskou bránou v Berlíne rozsvietil oblohu ohňostroj. (TASR/AP)
Budú či nebudú tohtoročné silvestrovské oslavy v slovenských mestách. Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk
Novoročný ohňostroj v hlavnom meste odpália z Bratislavského hradu Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk
Ohňostroj v portugalskom Lisabone. (SITA/AP)
Zábava na Time Squarev New Yorku. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next