Domáce Šport Top

VIDEO Takmer dokonalá slovenská fantázia v Kranjskej Gore. Petra Vlhová skončila druhá v obrovskom slalome

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v pretekoch Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA –  Akoby to bola večnosť. Posledné technické disciplíny vo Svetovom pohári mali Vlhová a spol. pred mesiacom. Odvtedy boli na programe iba zjazdy či super-G. Až teraz v Kranjskej Gore to opäť bude obrovský slalom a slalom.

Aj keď ani v rýchlostných disciplínach nemala najhoršie výsledky. Štyrikrát bola v elitnej desiatke. “Keby som dva mesiace vkuse jazdila zjazd a super-G, určite by som stratila pocit zo slalomu a obrovského slalomu. Keď je to však takto, že idem rýchlostné preteky a potom sa preorientujem napríklad na slalom, nemám s tým vôbec problém. Preorientovanie sa na slalom by bolo ťažšie, keby som dlhodobo jazdila zjazdy a super-G,” lakonicky okomentovala situáciu Vlhová.

V Kranjskej Gore tak môže znížiť manko nielen na líderku Mikaelu Shiffrinovú, ale aj na Federicu Brignoneovú. Talianka jej totiž odskočila takmer na 200 bodov. V Slovinsku sa môže situácia v celkovom poradí Svetového pohára pekne zamotať, keďže Shiffrinová po úmrtí otca neštartuje a je otázne, či sa ešte v tejto sezóne vráti na svahy. Informácie z amerického tábora hovoria, že skôr nie… Shiffrinová má na konte 1225 bodov a náskok 145 bodov na Talianku. Do konca je ešte na programe 14 pretekov. Otvorený je tiež boj o všetkých šesť malých glóbusov.

Americká lyžžiarka Mikaela Shiffrinová chýba v Kranjskej Gore pre úmrtie otca Jeffa. Zdroj: TASR / AP

Brignoneová tak má možnosť pri dvoch víťazstvách preskočiť americkú krásku. Ale keďže v slalome nie je tak silná, ako v ďalších disciplínach, je to málo pravdepodobné. “Všimla som si, že chýbala na piatkovom tréningu. Neriešim však, či tu Mikaela je alebo nie je. Vždy sa sústredím sama na seba. Určite budem veľkou favoritkou v slalome, ale to mi nevadí,” povedala sebavedomo Vlhová. Len aby to ešte potvrdila aj na trati. Pôvodne sa mal obrovský slalom a slalom ísť v Maribore, ale počasie rozhodlo inak. Presun do Kranjskej Gory je zmenou nielen miestom, ale aj náročnosťou. Sú to úplne iné kopce.

“Človek je celý čas nastavený, že pôjde do Mariboru. A potom sa to preloží. Bola to pre mňa zmena. V hlave sa s tým musíte vyrovnať, ale je to v pohode. Kopec v Kranjskej Gore sa mi páči. Je oveľa ťažší, ako ten v Maribore, no mne to maximálne vyhovuje. Podmienky sú super, trať je ľadová. Zostala som z toho trošku prekvapená, pretože som čakala, že to bude mäkšie, no všetko je výborne pripravené,” dodala Vlhová.

Federica Brignoneová na trati obrovského slalomu. Zdroj: TASR / AP

Zatiaľ jej to v Kranjskej Gore na pódium nevyšlo. V roku 2017 bola deviata v “obráku” a štvrtá v slalome. Vlhová si vyžrebovala číslo 6 a na trať pôjde po Brignoneovej, Worleyovej či Bassinovej. Konkurencia sa Vlhovej zúžila aj o ďalšie dve elitné zjazdárky – Nemku Rebensburgovú a Talianku Goggiovú, ktoré sa už pre zranenie na svahy v tejto sezóne nevrátia. Porovnávací čas prvého kola a najlepšiu jazdu predviedla Alice Robinsonová, ktorá najmä v strednej, mimoriadne náročnej technickej časti, predviedla takmer dokonalú jazdu a konkurencii nadelila 70 stotín. Hodená rukavica aj pre Petru Vlhovú, ktorá strácala na dvoch horných medzičasoch 3 desatiny sekundy, no dole famózne zrýchlila a bola prvá. O 25 stotín pred Robinsonovou, ale čo bolo dôležitejšie, o takmer sekundu pred Brignoneovou.

“Prišlo sem veľa fanúšikov a ďakujem im za podporu. Chcela som ísť rýchlo, čo sa mi aj podarilo. Vrchná časť však nebola dobrá, aj podľa medzičasu som bola pomalšia, musím sa pozrieť, kde som tam stratila a vylepšiť to. Dolná pasáž už bola dobrá. Mám nové lyže, skúšala som ich už na tréningu a išlo sa mi s nimi super, tak sme si povedali, že ich použijeme a spravili sme dobre. Pred druhým kolom musím spraviť dobrú obhliadku trate a ísť do toho naplno,” zhodnotila prvé kolo Petra Vlhová.

V druhom plynulejšie predviedla úchvatnú jazdu Rakúšanka Liensbergerová. Z dvadsiateho štvrtého miesta sa posunula až do prvej desiatky. Nás ale zaujímala Vlhová a jej minútové predstavenie. No aj Brignoneová, s ktorou sa naťahuje o druhé miesto v celkovom poradí Svetového pohára. Každý bod sa preto počíta a pri neurčitej absencii Shiffrinovej by mohol byť v hre aj veľký krištáľový glóbus. Pred najlepšou osmičkou si najlepšie miesto na slnku užívala Francúzka Worleyová, no hneď po jazde Michelle Gisinovej to bola minulosť. Prvé miesto sa menilo každou ďalšou zjazdárkou. Boli to poriadne nervy, stres a očakávanie.

Slovenská zjazdárka na trati Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj TASR / Martin Baumann

Keď Vlhová čakala na svoju jazdu, už vedela, že tú svoju pokazila Federica Brignoneová. Čo bolo dôležité z pohľadu bodov do Svetového pohára. Petra musela ísť na maximálne riziko. Fantastické druhé kolo totiž predviedla Robinsonová. Letela dole svahom ako kométa a v cieli mala k dobru 1,59 stotiny sekundy. Neskutočná jazda. Perfektná. Dokonalá. Ďalšie štyri lyžiarky boli natlačené v šiestich stotinách sekundy. Hrovatová s Holdenerovu mali dokonca rovnaký čas. Ale Vlhová to nezvládla. Na každom medzičase zaostávala za Robinsonovou, išla síce opticky čisto, ale nie dostatočne rýchlo. V cieli to napokon bolo druhé miesto s pol sekundovým mankom. Škoda, triumf bol na dosah. No aspoň získala k dobru 48 bodov na Brignoneovú.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Kranjska Gora

Obrovský slalom žien: 1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 1:54,32 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,34 s, 3. Meta Hrovatová (Slovin.) a Wendy Holdenerová (Švaj.) obe +1,59, 5. Marta Bassinová (Tal.) +1,60, 6. Tina Robniková (Slovin.) +1,65,… 8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,04

Celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1112, 3. Petra Vlhová (SR) 971, 4. Marta Bassinová (Tal.) 711, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 623, 6. Corinne Suterová (Švaj.) 617