Domáce Šport Top

VIDEO Ťažký pôrod futbalistov Slovana v predkole Európskej ligy. Od ďalšej blamáže ich zachránil brankár Greif

Dominik Greif zo Slovana, John Mountney z Dundalku a ich spoluhráči v zápase 3.predkola Európskej ligy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Bratislava – Futbalisti bratislavského Slovana majú za sebou úvodný zápas tretieho predkola Európskej ligy proti írskemu FC Dundalk a opäť to bola poriadna šichta. Výsledok a upotené víťazstvo 1:0 je pred odvetou pre belasých viac ako predčasným vianočným darčekom. Najmä keď slovanisti môžu ruky a nohy bozkávať brankárovi Dominikovi Greifovi, ktorý chytil tri góly a najmä v nadstavenom čase predviedol abnormálny zákrok po hlavičke  Georgieho Kellyho.

Ani po utrápených a nepozerateľných dueloch s čiernohorskou Sutjeskou Nikšič a kosovským KF Feronikeli tak neprišla očakávaná zmena scenára, ani žiadne galapredstavenie slovenského majstra. Pritom už po tretí krát dostali slovanisti súpera, akých je v našej lige plná tabuľka. Obetavý, poctivý, behavý, klasický britský. Nič extra. Aj preto bolo žalostné, že prvý polčas bol slabý ako čaj, bez pohybu, bez emócii, profesorský, akoby to bol prípravný zápas. Žiadna strela na bránu. Slovanu totiž v strede poľa chýbajú nielen kreatívni hráči, ale aj dynamické a rýchlostné typy futbalistov. David Holman aj Marin Ljubičič sú ako maratónci so zaradeným tretím rýchlostným stupňom. To potom ťažko rozbeháte súperovu obranu a prinútite ju k chybám. Obaja sú príliš statickí, pomalí a ťažkopádni. Mať ich v mužstve iba na rozohrávanie štandardných situácii je pre klub priveľkým luxusom. Nič na tom nemení ani Holmanov gól. Najmä keď ani kanonier Andraž Šporar sa momentálne nestretol s formou a aj jeho pohyb vpredu bol pre Dundalk čitateľný a bezzubý. Iba čakal čo sa k nemu dostane, či urobia Íri chybu. Málo na hráča jeho kalibru, sebavedomia a z jeho platom.

Hráči Slovana Bratislava oslavujú gól Dávida Holmana v stretnutí protí írskemu FC Dundalk. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Prvá strela na brankára Garyho Rogersa išla až v 50.minúte, prvá vážnejšia šanca rozohriala apatické tribúny po hodine hry zo strany Šporara a naozaj gólovú príležitosť vychytal Myentyovi Abenovi írsky brankár 17 minút pred koncom. Potom už prišiel spomínaný rozhodujúci moment stretnutia v podaní Holmana. To, že francúzsky rozhodca neodpískal tri možné ruky írskych hráčov je téma na pivné debaty, ale nie dôvod na kombinácie typu keby bolo keby. Nech je Slovan rád aj za víťazstvo 1:0, čo je inak biedna vizitka. Najmä po predzápasových vyjadreniach belasých, kde boli hráči opäť mediálne mimoriadne sebavedomí, odhodlaní a namotivovaní.

Andraž Šporar a Jamier McGrath v súboji v stretnutí predkola EL Slovan – Dundalk. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

O týždeň je v Dubline na programe odveta, ktorá bude mimoriadne ťažká. No Slovanu ide s dočasným trénerom Jánom Kozákom ml. zatiaľ karta, čo môže byť pre slovanistov mentálna výhoda. V jeho slovách po zápase bolo preto cítiť úľavu a možno aj spokojnosť. “Ukázalo sa, že v Európe nie je ľahký zápas. Súper dnes bránil s deviatimi hráčmi. Prvý polčas nebol podľa našich predstáv, v druhom sme už boli lepší. Strelili sme gól a myslím, že 1:0 je v Európe okej víťazstvo. V odvete to bude boj, ale dúfam, že to zvládneme.” Podobne zhodnotil duel aj brankár Greif, nula na jeho konte môže byť v odvete mimoriadne dôležitá. “Zvládli sme to. Defenzíva sa zlepšila, držíme nuly, to bolo hlavné. Našťastie prišiel aj gól na konci. Dnes musíme byť spokojní s víťazstvom 1:0. Za výkon v druhom polčase sme si zaslúžili vyhrať. Situácie v šestnástke súpera som dobre nevidel, neviem, či mali byť penalty. Odveta bude ťažká, súper je bojovný, ale verím, že to zvládneme.” To tréner Dundalku Vincent Perth bol evidentne sklamaný a rozladený z výsledku. Z Tehelného poľa chceli remízu a bezgólovú bilanciu. “Mrzí nás inkasovaný gól v závere, remíza by bola skvelá. Doma sa chceme pobiť o postup. Budú nás dopredu hnať diváci, tak ako hnali dnes Slovan.”