Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Tento muž prepísal históriu. Amundsen videl svet inak, aj preto sa stal legendou

Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur

BRATISLAVA – Príbeh o legende, nad ktorou žasol celý svet. Reč je o mužovi, ktorý nevedel byť druhý. Roald Amundsen – dobrodruh, ktorý ako prvý dobyl južný pól a dosiahol obidva póly zemegule. Film o ňom vás dostane do kolien. Už dnes môžete spoznať jeho pravú tvár. Z úžasných záberov vám naskočí husia koža. Stačí sa len usadiť a vychutnať si zimu, ktorá sa až nepríjemne dostane pod nechty.

 

Roald Amundsen sa chcel stať slávnym bádateľom už ako malý. Jeho vytrvalosť a tvrdohlavosť ho dotiahli na výslnie. Nad jeho výpravami žasol celý svet. Jeho životným krédom a poslaním bolo stať sa prvým. Do dejín vstúpilo najmä jeho súperenie o dobytie južného pólu s britským námorným dôstojníkom Robertom Scottom. Dokázal obetovať doslova všetko.

 

Komplikovaný vzťah

Za svojim chrbtom mal svojho brata Leona. Ten mu zabezpečoval zázemie, staral sa o organizáciu výprav. Amundsen dbal na poctivú prípravu a učil sa od domorodcov, ako prežiť v polárnych podmienkach. Jeho videnie sveta sa ale často nezlučovalo s realitou, ktorú vnímal jeho praktický brat. Jedným z ťažísk filmu je práve ich komplikovaný súrodenecký vzťah. ,,Po viac ako dvadsiatich rokoch spolupráce vzťah dvoch bratov náhle ochladol. A to je aj dôvod, prečo sa tvorcovia filmu rozhodli pomenovať ho „Amundsen“ a nie „Roald“. Má tak byť poctou aj Roaldovmu zavrhnutému bratovi Leonovi,‘‘ uviedla PR manažérka Bontonfilm Stanislava Borská.

Aký ale v skutočnosti Amundsen bol? ,,Celovečerný film Amundsen zachytáva nielen jeho neuveriteľné výpravy do nepreskúmaných ľadových pustatín či polárne lety vzducholoďou, ale odhaľuje aj súkromie a kontroverznú osobnosť legendárneho objaviteľa vrátane menej známych skutočností, ako bol jeho vzťah s bratom alebo milostné aféry,‘‘ dodala PR manažérka Bontonfilm Stanislava Borská.

 

Film odhalí súkromie Amundsena. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur

Záujem múzea

Režisér filmu Espen Sandberg si nekládol servítku pred ústa a nebál sa zobraziť aj skutočne temné stránky Roalda Amundsena. ,,Jeho osobnosť ma zaujímala čoraz viac, najmä keď som zistil, že mal veľmi zvláštny vzťah so svojím bratom a že bol nahnevaný tak na Britov, ako aj na Talianov. Chcel som tomu všetkému lepšie porozumieť a zdalo sa mi to tiež ako celkom dobrý námet na film. Život Roalda Amundsena so všetkými úspechmi aj neúspechmi sa jednoducho skvele hodil pred kameru,‘‘ povedal režisér Sandberg.

Tvorcovia snímky kládli dôraz na autentické vybavenie, oblečenie a rekvizity. Vďaka tomu dokonca múzeum Fram na polostrove Bygdøy západne od Osla odkúpilo množstvo filmových rekvizít do svojej novej múzejnej expozície.

 

Tvorcovia kládli dôraz na autentickosť. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur

Rozruch v Prahe

Viaceré scény sa dokonca natáčali aj v Prahe. ,,V snímke tak môžu diváci v nórskom kráľovskom paláci spoznať pražský Žofín, filmová Kráľovská geografická spoločnosť nemala sídlo v Londýne, ale v Průhoniciach, výpravu nevítali po návrate z ciest davy nórskych občanov v Osle, ale na pražskej náplavke a väčšina ateliérových scén vznikla v pražských Třeboradiciach,‘‘ vysvetlila Borská.

Amundsena stvárnil nórsky herec Pål Sverre Hagen. Amundsenovu poslednú životnú lásku Bess Magidsovú si zahrala americká herečka Katherine Waterstonová. Vo filme si zahral aj český herec Vojta Kotek. Stvárnil menšiu rolu mechanika Feuchta. ,,Moja rola je skutočne miniatúrna. Ani neviem, čo všetko z mojich scén vo výslednom filme zostalo. Bolo to pre mňa celé také pekné spestrenie. Na štyri dni som si zašiel na Island, kde som tri dni čakal na pekné počasie, aby sme mohli natočiť to, čo bolo treba. Tu v Prahe som si potom v jednom zábere potriasol s niekým rukou. To bolo vlastne všetko,‘‘ povedal Kotek.

 

Amundsenovu poslednú životnú lásku si zahrala Katherine Waterstonová. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Nad jeho výpravami žasol celý svet. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Tvorcovia kládli dôraz na autentické vybavenie. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Mrazivé počasie z flmu sa dostane pod kožu. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Viaceré scény sa dokonca natáčali aj v Prahe. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Nad jeho výpravami žasol celý svet. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Roald Amundsen sa chcel stať slávnym bádateľom už ako malý. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Jeho životným mottom bolo – byť prvý. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Amundsenova vytrvalosť a tvrdohlavosť ho dotiahli na výslnie. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Za jeho chrbtom mal svojho brata Leona. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Tvorcovia kládli dôraz na autentické zobrazenie. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Jeho životným mottom bolo – byť prvý. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Amundsenovu poslednú životnú lásku si zahrala Katherine Waterstonová. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
navigate_before
navigate_next