VIDEO Tento rok bude Pohoda iná. Priestor dostane aj prezidentka Čaputová

BRATISLAVA – Už zajtra sa otvoria brány festivalového areálu Pohody na letisku v Trenčíne. Multižánrové podujatie si zapíše už svoj 23. ročník. Návštevníci sa môžu tešiť na vyše 120 umelcov a kapiel z 31 krajín sveta. Akcia roka si pripravila aj bohatý sprievodný program. Organizátori nezabudli ani na desiate výročie tragédie, ktorá Pohodu postihla.

 

Návštevníci najväčšieho festivalu Pohoda sa tieto dni určite nebudú nudiť. Akcia, ktorá prevyšuje ostatné podujatia na Slovensku, aj tento rok ukáže svoju silu.

Núdza nebude o svetoznáme hviezdy a kapely. Festival štartuje už zajtra a potrvá do soboty.

Vypredané vstupenky na podujatie svedčia o tom, že akcia bude opäť raz nezabudnuteľná. Na Pohode ako jediný politik vystúpi prezidentka Zuzana Čaputová. Od roku 2001 len s malými výnimkami festival nedáva priestor žiadnym aktívnym politikom. To, či sa ale objavia ako návštevníci, je už na nich.

 

Zahájenie na úrovni

Festival Pohoda sa začne tento rok veľkolepo. Na úvod symbolicky v najväčšom festivalovom stane vystúpi Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Ich koncert sa bude konať pri príležitosti desiateho výročia tragédie, ktorá postihla Pohodu v roku 2009. Búrka vtedy zapríčinila zrútenie stanu a dvaja ľudia – Martin Kašák a Nikola Kapková zomreli, niekoľko ľudí sa zranilo.

Na hlavnom pódiu sa zajtra predstavia Lola Marsh, The 1975 a Skepta. Orange stage zase bude patriť The Plastic People of the Universe & Filharmonie Brno: Co znamená vésti koně a projekt Bolo nás jedenásť. Počas štvrtkového večera vystúpi tiež slovenská skupina Para. Jej súčasťou je aj bratislavský primátor Matúš Vallo.

Známi umelci sa predstavia aj v piatok. Na Urpiner stagei zahrajú Ida Kelarová a Čhavorenge a Česká filharmonie, Morgan Heritage, Mac DeMarco, The Roots, Lykke Li. Na druhom najväčšom pódiu zase Walter Schnitzelsson, Calypso Rose, Amadou & Mariam and Blind boys of Alabama, Lianne La Havas a Michael Kiwanuka.

V sobotu bude hlavné pódium hostiť interpretov ako ZOHRA – Afghan Women’s Orchestra, Bazzookas, Korben Dallas, Charlotte Gainsbourg a Liam Gallagher. Na Orange stagei vystúpia Bukahara, Emmanuel Jal & Nyaruach, Donny Benét a Mura Masa.

 

O zábavu bude na festivale postarané. Zdroj: pohodafestival.sk

Pestrá ponuka

Účasť na festivale potvrdilo oveľa viac hudobných hviezd. Pohoda zverejnila svoj oficiálny program na internetovej stránke. Novinkou programu sú zmeny v časoch začiatkov koncertov. Medzi nimi pribudli desaťminútové pauzy. Niektoré pódiá dokonca zmenili svoje názvy. Ďalšou novinkou bude tiež stage Sporka Science & Magic – krásne drevené šapitó s vitrážami. V ňom budú cez deň prednášky vedcov, poobede sa pódium zmení na koncertný priestor a po zotmení ponúkne program výhradne pre dospelákov.

Pohoda pripravila pre ich nadšencov celkovo dvadsať scén. Nebude chýbať sprievodný program. Ten ponúkne množstvo diskusií, prednášok, workshopov a kvízov.

Za pozornosť určite stoja rozhovory so zaujímavými osobami kultúrnej sféry v prostredí bez cigaretového dymu. V Literárnom stane Martinus budú hostia na čele s osobnosťami ako Simon Mawer, autor románu Sklenená izba, Fabian Saul či Ferenc Czinki. Milan Lasica a ďalší tvorcovia hudobných textov budú hľadať odpovede na to, ako zistiť, že tvoríte hit. V jednom zo stanov si záujemcovia budú môcť vyskúšať hru na gitare, klávesové nástroje či workshop hry na bicie.

 

Pohoda láka bohatým programom. Zdroj: pohodafestival.sk

Niečo pre najmenších

Lákavé budú aj diskusie s lekármi. Ľudia budú môcť takisto absolvovať odborné vyšetrenia – skríning na čistotu pľúc, meranie BMI, cukru v krvi či cholesterolu. Vo Family Parku budú dvakrát denne eko-workshopy na princípe Montessori. Rodinám s malými deťmi tiež zapožičajú praktické káričky.

Areál Pohody sa bude pýšiť najvyššou stavbou, ktorou bude 32-metrové ruské kolo. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku príde aj tento rok s EÚ Fun Zónou plnou vedomostných súťaží. Poskytnú tiež množstvo užitočných rád o tom, ako ísť študovať či stážovať do zahraničia.

Organizátori nezabudli ani na bohatú gastro zónu a nápojovú zónu. Bude toho ale oveľa viac. Každý návštevník si nájde to svoje, či už v oblasti módy, kozmetiky, športu, životného štýlu, či ekológie. „Okrem hudobného programu, ktorý sme zverejnili na našom webe, sú aj veľmi silné veci. Pohoda nebola iba o hudbe, ale aj o ďalších aktivitách, gastronómii, divadle, tanci. Tento rok budeme mať špičkových vedcov, ktorí pôsobili v CERN-e, dokonca aj v NASA. Aj tento rok bude dominovať ekológia, z celospoločenských tém si výrazne pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie. Nebude to iba v diskusných stanoch, nebude to iba koncertmi, ale aj tým, čo na Pohodu prinesú partneri,“ dodal PR manažér festivalu Anton Repka.

 

Pohoda myslí aj na deti. Zdroj: pohodafestival.sk

Pozor na alkohol

Pohoda sa chce tiež spolupodieľať na ochrane životného prostredia. V areáli festivalu budú umiestnené solárne lampy, riad v gastroprevádzkach bude kompostovateľný. Pokračovať budú aj v projekte zberných miest. Zaujímavosťou bude cirkulárna tržnica Holland cirkular market, s ktorou príde veľvyslanectvo Holandského kráľovstva. Predstavia lokálne značky, ktoré fungujú udržateľne. Súčasťou bude aj prvá pomoc pre festivalové príbytky – lepidlá, tmely, zaisťovače na lepenie topánok a stanov.

Na návštevníkov Pohody sa rovnako zameria aj polícia. Keďže práve takéto podujatia sú spojené so zvýšeným rizikom dopravných nehôd. Pod nehody sa najviac podpisujú obmedzené skúsenosti mladých vodičov, ale aj zbytočná frajerina. Hliadky budú preto v blízkosti festivalu intenzívne kontrolovať vodičov, či nekonzumovali alkohol. Dokonca si na festivale budú môcť návštevníci v jednom zo stánkov overiť zvyškový alkohol.

 

Pripravených je niekoľko sprievodných podujatí. Zdroj: pohodafestival.sk

Pohodlná cesta

Návštevníci sa na festival môžu pohodlne dopraviť vlakom. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví štyri mimoriadne rýchliky. Dva vlaky pôjdu na festival z Košíc a Bratislavy. V nedeľu pôjdu z Trenčína opäť dva vlaky. ,,Nástup bude koordinovaný a v čase príchodu mimoriadnych rýchlikov bude na trenčianske letisko posilnená kyvadlová doprava. (Rovnaký systém platí aj v nedeľu pri odchode z festivalu),‘‘ uviedol národný osobný dopravca. V mimoriadnom vlaku z Košíc bude cestujúcich počas celej cesty v párty vozni zabávať dídžej. ZSSK láka návštevníkov festivalu na rôzne darčeky. Tí, čo pôjdu vlakmi, dostanú klobúk a batoh. Súčasťou festivalu bude tiež ekologický vláčik, ktorým sa účastníci dostanú kamkoľvek v rámci areálu trenčianskeho letiska.

Podľa ZSSK sa cestovať na Pohodu festivalovými vlakmi oplatí – nielen z finančného, ale aj z environmentálneho hľadiska. „Byť národným dopravcom nesie so sebou veľkú mieru zodpovednosti, preto je pre mňa veľkou cťou, že ZSSK je už šiestykrát ekologickým dopravným partnerom Pohody. Som naozaj hrdý, že spoločne s organizátormi podujatia si uvedomujeme hodnotu našej planéty a spoločne prispievame k šetreniu životného prostredia. Prajem všetkým návštevníkom, aby si tento festival plný hudby, umenia, besied a stretnutí naplno užili a načerpali z neho energiu minimálne do nasledujúceho ročníka,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

 

Súčasťou festivalu bude aj ekologický vláčik. Zdroj: festivalpohoda.sk

Rovno do autobusu

Mimoriadne spoje zo 16 miest zabezpečí aj autobusový dopravca Slovak Lines. Autobusy budú vyrážať 11. júla popoludní a dovezú návštevníkov festivalu až k severnej bráne – Gate B. Z Bratislavy, Trnavy, Piešťan, Senca a Malaciek pôjdu autobusy aj v piatok 12. júla ráno. ,,Zaujímavosťou je, že po skončení festivalu, budú autobusy vyrážať dopoludnia priamo spred hlavného pódia,“ priblížila hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Mimoriadne autobusy dopravcu budú počas festivalového víkendu premávať z Bratislavy, Senca, Malaciek, Trnavy, Piešťan, Brezna, Banskej Bystrice, Prievidze, Lučenca, Zvolena, Žiaru nad Hronom, Nitry, Hlohovca, Čadce, Žiliny a Púchova.

 

Viac o téme: alkohol, Anton Repka, autobus, deti, diskusia, festival, gastro zóna, hliadka, koncert, návštevník, organizátor, podujatie, Pohoda, polícia, ponuka, program, stage, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, vlaky, vodič, žívotné prostredie, Zuzana Čaputová

Súvisiace články