Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Toto je najnebezpečnejšie miesto pre život na svete, tvrdia vedci

Okolie sopky je pestro sfarbené. Zdroj: YouTube/screenshot

ADDIS ABEBA – I keď je oblasť na severovýchode Etiópie krásne zafarbená, rovnako je aj nebezpečná pre život. V tamojších močiaroch by neprežil žiadny organizmus.

 

Oblasť v okolí sopky Dallol na etiópskej púšti Danakil je výnimočná. Nielen preto, že vyzerá ako z inej planéty, ale okolo vulkánu vládnu aj najvyššie priemerné ročné teploty na zemi.

Podľa najnovších zistení je to okrem toho aj najnebezpečnejšie miesto pre život na celom svete. V močiaroch v okolí vulkánu nemôže nič prežiť, uviedli francúzski vedci v odbornom časopise Nature Ecology & Evolution.

Koncentrácia horečnatej soli je v tamojších prameňoch taká vysoká, že dokáže zničiť bunkové mebrány, tvrdí tím pod vedením biologičky Purificación López-García. Názov “Dallol” v tamojšom jazyku – afarčine, používanom v Etiópii, Eritree a Džibutsku, je tak výstižný – znamená totiž “rozpustenie”.

Zdroj: YouTube

Vo vzorkách najkyslejších (pH hodnota tam je takmer nula), najhorúcejších (okolo 108 stupňov Celzia) prameňoch, ktoré obsahujú najväčšiu koncentráciu horčíka, vedci nedokázali nájsť dôkazy o prítomnosti DNA. Pritom DNA hovorí o prítomnosti života. I keď vedci raz objavili stopy DNA, bolo to spôsobené vonkajšími faktormi alebo kontamináciou spôsobenou samotnými výskumníkmi, uviedla López-García.

To, že za neprítomnosť života sú zodpovedné životunebezpečné podmienky, dokázali vedci vďaka vzorkám z menej extrémnych prameňov. V nich našli mnoho organizmov tzv. extrémofilov, ktoré sa dokázali prispôsobiť tamojším podmienkam. “Počet a rôznorodosť mikroorganizmov je naozaj veľmi, veľmi veľká a veľmi prekvapivá,” povedala López-García.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: YouTube/screenshot