Domáce Šport Top

VIDEO Trest pre futbalistov Slovana platí. Zápas Európskej ligy s Istanbulom bude bez divákov

Fanúšikovia Slovana Bratislava počas zápasu 2.predkola Európskej ligy proti kosovskému KF Feronikeli. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Nič prekvapujúce sa nestalo. Ani neočakávané. Platí verdikt Európskej futbalovej únie a trest pre Slovan Bratislava, ktorý má uzavretý štadión na jeden domáci zápas v európskych pohároch. Duel proti Besiktasu Istanbul tak bude bez divákov. Platí aj poriadne mastná pokutu 50-tisíc eur a ročná podmienka.

Dôvodom boli nešportové prejavy fanúšikov a ich rasistické pokriky v zápasoch so Sutjeskou Nikšić z Čiernej Hory a najmä s kosovským KF Feronikeli. Počas zápasu vytiahli fanúšikovia transparent s nápisom Kosovo je svätá srbská zem a okrem toho počas zápasu sa z tribúny ozývalo UEFA je mafia, Kosovo je Serbija. Pri predpoklade, že by bolo Tehelné pole vypredané tak prišiel klub iba zo vstupného o minimálne pol milióna EUR. Na tribúnach tak budú iba oficiálni zástupcovia oboch klubov, UEFA, zdravotná a záchranná služba, plus deti do 14 rokov so sprievodom. Vstupenky si údajne zarezervovalo okolo 5000 detí. „Nehrali sme tak často v skupine, preto vnímam negatívne, že budeme hrať už nie pred prázdnym štadiónom, ale pred menším počtom ľudí. Snáď deti, ktoré prídu, prenesú svoju energiu aj k nám na ihrisko a podporia nás tak, že ten trest nebude až tak citeľný,“ povedal na tlačovej konferencii tréner Ján Kozák ml.

Futbalisti bratislavského Slovana v zápase play-off Európskej ligy s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Pravidlá UEFA totiž umožňujú na stretnutiach za zatvorenými dverami účasť deťom do 14 rokov, čo belasí využili a dali mladým fanúšikom vstupenky zadarmo. „Rozhodli sme sa využiť všetky možnosti, ktoré nám poskytuje reglement v prípade zápasu bez prítomnosti divákov. UEFA nám v tomto prípade umožňuje účasť detí vo veku do 14 rokov. Preto sme už pozvali viaceré základné školy i futbalové kluby. Veríme, že školy i kluby z celého Slovenska pozitívne zareagujú na túto jedinečnú možnosť a deti si naživo pozrú náš prvý zápas v skupinovej fáze Európskej ligy,” uviedol marketingový riaditeľ klubu Tomáš Straka.

Je to síce z núdze cnosť, ale aspoň niečo pozitívne pripravili v klube, ktorý má momentálne problémov vyše hlavy. Trest od UEFA, avizovaný trest od disciplinárky Slovenského futbalové zväzu za divočinu v zápase s Trnavou. Je radosť mať fanúšikov, za ktorých Slovan platí pokuty, dostáva tresty a tí mu robia hanbu kade chodia. V Bratislave a na Tehelnom poli bude až do decembra futbalový sviatok. Základná skupina Európskej ligy s mužstvami z Turecka, Anglicka a Portugalska je veľkým bonusom pre slovenského majstra. No hrať takéto stretnutia bez divákov je pre hráčov ako v dobách nemého filmu. Ale ľutovať klub nie je na mieste, sú to jeho fanúšikovia a za chyby sa platí. V prípade Slovana veľa, nezmyselne a zbytočne.

V každom prípade pôjde o tretie dejstvo Slovana niečo ukázať a dokázať v Európskej lige. Lebo doposiaľ bol v tejto súťaži iba fackovacím panáčikom a tímom, z ktorého si všetci súperi robili dobrý deň. Pred ôsmymi rokmi v spoločnosti Athletica Bilbaa, Salzburgu a Paríža Saint Germain získali iba jediný bod a so skóre 4:11 skončil beznádejne posledný v skupine. Pred piatimi rokmi to bola ešte väčšia katastrofa. To boli slovanisti za totálnych diletantov a amatérov, ktorí po Európe chodili ako drotári na dovolenke. Šesť prehier v šiestich zápasoch a skóre 1:21 so súpermi, ktorými boli SSC Neapol, Young Boys Bern a Sparta Praha.

Totálni “lúzri” boli vtedy belasí v európskom pohári číslo 2. Celková bilancia 12 zápasov, žiadna výhra, jedna remíza a 11 prehier je blamážou, hanbou a negatívnym rekordom najslávnejšieho slovenského klubu. Desať prehier v sérii je dokonca celkovým rekordom v pohárovej Európe. Jediné, čo vtedy zaujalo, bola bitka, ako už klasicky, ktorú vyvolali chuligáni pražskej Sparty. Pri ich vzájomnom zápase na Pasienkoch sa 40 minút nehralo, pričom chýbalo málo a zápas by sa ani nedohral. Veď na tribúnach to bolo ako na vojnovom fronte.

Pokračovať v tejto tradícii je pre Slovan neprípustné a nemysliteľné. Vo štvrtok od 21.00 hod budú mať slovanisti prvú šancu prepísať svoje doterajšie (ne)účinkovanie v Európskej lige. Pred ľudoprázdnym hľadiskom to ale bude zložité. Najlepší kanonier Bratislavčanov Andraž Šporar bol preto pred duelom s Besiktasom relatívne skromný v optimizme. “Pred sezónou boli stanovené ciele, vieme, že primárnou ambíciou je obhájiť titul. Teraz sme v skupinovej fáze, no nesmieme zabúdať na domácu ligu, tam tiež potrebujeme vyhrávať. Svoju pozornosť zameriavame na obe súťaže. Chceme pravidelne vyhrávať v lige a získavať body v Európe. Poznám niekoľkých hráčov z Besiktasu, ktorí sú kvalitatívne na vysokej európskej úrovni. Určite to bude náročnejší a intenzívnejší zápas než v nedeľu s Trnavou. Zodpovedne sa pripravíme, zanalyzujeme si súpera a urobíme maximum, aby sme dosiahli priaznivý výsledok. Je to veľká výzva, ale budeme bojovať. Aj naposledy s PAOK sme ukázali, že menej skúseností môžeme vynahradiť srdcom a vášňou.” 

Tréner Slovana Bratislava Ján Kozák ml. pred duelom Európskej ligy Slovan Bratislava – Besiktas Istanbul. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Tehelné pole sa pred zápasom úplne zmenilo a nové bude aj pre hráčov Slovana. Belasú farbu vystriedala oranžovo-čierna, čo sú odtiene Európskej ligy UEFA. Tréner slovenského majstra Ján Kozák mladší tuší, že na Tehelné pole príde mužstvo, ktoré je ešte silnejšie ako bol PAOK Solún. „Analyzovali sme si všetky zápasy Besiktasu v tejto sezóne, majú veľa zaujímavých hráčov. Je to vysoká kvalita, porovnateľná s naším predchádzajúcim súperom PAOK. Besiktas sa však prezentuje trochu iným štýlom hry, sú nebezpeční v ofenzíve, preto si musíme dávať pozor na straty lôpt a prípadné chyby, ktoré protivník svojou kvalitou môže okamžite využiť. Ani v jednom súboji v skupine nebudeme favoritmi, každý získaný bod bude výborný. Do skupiny vstupujeme s túžbou zanechať v každom zápase dobrý dojem, aby bolo vidno, že sa zlepšujeme a v hre je srdce, dobrá organizácia a kvalita. A keď v našej hre budú tieto veci, tak verím, že aj v skupine budeme úspešní.“

Tréner tureckého Besiktasu Istanbul Abdullah Avci a brankár Besiktasu Loris Karius pred zápasom Slovan Bratislava – Besiktas Istanbul. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Besiktasu Istanbul sa zatiaľ v novej sezóne nedarí. V lige je po štyroch kolách na trinástom mieste tabuľky so štyrmi bodmi a naposledy prehral na pôde Gazientepu. Trénerom mužstva je Abdullah Avci, ktorý v minulosti viedol tureckú reprezentáciu. V Besiktase je od tejto sezóny. “Predpokladám, že Slovan sa nebude hrnúť dopredu, skôr prenechá loptu nám a bude sa zameriavať na defenzívu a protiútoky. Máme niekoľko zranených hráčov a zrejme budeme musieť urobiť v zostave až tri zmeny. Verím, že skupinu odštartujeme víťazne,“ vyhlásil Abdullah Avci.

Jednotkou v bráne Besiktasu je Loris Karius, ktorý v minulosti pôsobil v Liverpool FC a odchytal aj pamätné finále Ligy majstrov s Realom Madrid. „Rešpektujeme kvality Slovana, je to najlepší klub na Slovensku. Osobne nemám skúsenosť so slovenským futbalom, čaká ma v tomto smere premiéra. Tešíme sa na zápasy v skupinovej fáze a naším jednoznačným cieľom je v Bratislave získať tri body,“ povedal Karius na tlačovej konferencii.