VIDEO V Ginostre odstraňujú z ulíc popol po erupcii sopky Stromboli

STROMBOLI – V dedine Ginostra na talianskom sopečnom ostrove Stromboli začali vo štvrtok práce na odstraňovaní nánosov popola, ktorý sa nahromadil po stredajšej erupcii rovnomenného vulkánu, pri ktorej zahynul turista z neďalekej Sicílie. Informuje agentúra AFP.

 

Ulice i malý prístav v dedine ležiacej na úpätí stále dymiacej sopky čistia lopatami a metlami pracovníci záchranných zložiek.

Po dvoch mohutných výbuchov začala v stredu sopka Stromboli chrliť popol a kusy horniny a vyliala sa z nej láva, ktorá spôsobila menšie požiare. Na ich hasenie boli nasadené hasičské lietadlá. Úrady neodporučili vo štvrtok vstup do mora pre riziko malých vĺn cunami – podobných tým, ktoré vyvolala predchádzajúca erupcia.

Vulkanológovia pre talianske médiá uviedli, že vzhľadom na dva stredajšie veľké výbuchy je nepravdepodobné, že sopka v blízkej budúcnosti opäť vybuchne.

Ostrov v stredu opustilo približne 1000 turistov, ktorí nastúpili na palubu trajektov smerujúcich k neďalekému kalábrijskému pobrežiu. Z Ginostry evakuovali 70 ľudí.

Podľa záchranárov prišiel pri explózii sopky o život 35-ročný sicílsky turista Massimo Imbesi. Na túre ho sprevádzal spoločník z Brazílie, ktorého po erupciách našli dehydrovaného a v stave šoku. Obaja sa nachádzali v oblasti, kde je povolený výstup bez sprievodcu.

Stromboli je súčasťou Liparských ostrovov. Posledná veľká erupcia sopky vysokej 926 metrov bola zaznamenaná 13. apríla 2009. Na jej vrchole sú tri aktívne krátery. Na ostrove sa nachádzajú dve osady, v ktorých žije už len niekoľko stoviek ľudí.

Viac o téme: evakuácia, Ginostra, hasičské lietadlá, obeť, sopka, Stromboli, Taliansko, turista, vulkán, výbuch sopky

Súvisiace články