Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Vedci odhalili záhadu. Už vedia, prečo tieto žraloky svietia v tme

Vedci zistili, prečo žraloky svietia. Zdroj: YouTube/screenshot

NEW HAVEN – Vedcom z Yale University v New Haven v americkom štáte Connecticut sa podarilo odhaliť, prečo istý druh žraloka v tme žiari nazeleno. Odborný názov tohto tvora znie latinsky Scyliorhinus retifer a žije v hĺbke okolo 30 metrov.

 

Iba pred niekoľkými rokmi biológovia zistili, že niektoré morské živočíchy, ako medúzy a koraly, dokážu žiariť. Aj niektoré ryby majú túto schopnosť. To, že toto tajomstvo pretrvalo prakticky až do súčasnosti, je ľahko vysvetliteľné. Biologické fluoreskovanie je pre ľudské oči väčšinou neviditeľné.

Vedci z tímu okolo Hyun Bong Parka zistili, že za žiarenie nie sú zodpovedné proteíny, ako je to napríklad v prípade medúz, ktoré svietia namodro. Za zelené svetlo sú zodpovedné doteraz neznáme fluorescenčné molekuly nachádzajúce sa v koži zvierat. Tieto molekuly majú pravdepodobne aj antibakteriálne vlastnosti, takže žraloky pravdepodobne chránia pred infekciami.

Vedci sa domnievajú, že zelené fluoreskovanie u týchto žralokov slúži hlavne ako rozlišovací znak. To by mohlo pomáhať zvieratám v tme nájsť potenciálnych partnerov. 

“Predstav si, že by som bol zelený a iba ty to môžeš vidieť, ostatní nie,” popísal princíp spoluautor štúdie Jason Crafword.

Scyliorhinus retifer, ktorý žije v Atlantickom oceáne, v Mexickom zálive aj v Karibiku, sa živí hlavne kôrovcami, chobotnicami a mnohoštetinovcami. Pre človeka nie je nebezpečný.

Galéria
Vedci zistili, prečo žraloky svietia. Zdroj: YouTube/screenshot
Vedci zistili, prečo žraloky svietia. Zdroj: YouTube/screenshot
Vedci zistili, prečo žraloky svietia. Zdroj: wikipedia
navigate_before
navigate_next