Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Vedci skúmali slávneho tancujúceho papagája. Prišli na veľmi zaujímavú vec

Snowball je mimoriadne talentovaný vtáčik. Zdroj: YouTube

BRATISLAVA – Kakadu Snowball sa stal slávny vďaka YouTube. Na zverejnených videách predvádza svoje – pre zvieratá nezvyklé – tanečné kreácie. Americkí vedci v rámci štúdie, ktorú zverejnili v časopise Cell Press, zistili, že tieto pohyby sú úplne spontánne. Vtáky sú podľa nich jediné zvieratá, ktoré dokážu zladiť svoje pohyby s hudbou. U Snowballa vedci navyše zistili, že repertoár svojich tanečných krokov ešte dokázal rozširovať. To už by sa mohlo nazvať tvorivosťou.

 

Prvé videá s nadaným operencom sa na YouTube objavili pred vyše desiatimi rokmi a divákov zabávajú dodnes. Jeho majiteľka Irena Schulzová ho natočila vo svojom dome v Schereville v Indiane. Snowball na záberoch stojí na operadle stoličky a za ním je vidieť viacero vtáčich klietok. 

Akonáhle začne hrať hudba, kakadu sa dá do tanca. Jeho pohyby sú až neuveriteľne podobné ľudským.  Keď zaznie skladba od Backstreet Boys, papagájovi sa postaví žltý chochol na hlave a začne striedavo dvíhať nôžky. Pritom nadšene hýbe hlavou a krúti sa presne v rytme piesne.

Snowball je talentovaný papagáj. Zdroj: YouTube

Netancuje za odmenu

Už predošlý výskum na Snowballovi odhalil, že kakadu žltochocholatý (latinsky Cacatua galerita eleonora) nevykonáva svoje pohyby za nejakým účelom – napríklad za odmenu v podobe maškrty.

V novej štúdii urobili vedci videonahrávky, ktoré mali dokumentovať pokroky v tom čase 12-ročného kakadu. Snowball na nich tancoval na skladby „Another One Bites the Dust“ od Queenu a  „Girls Just Wanna Have Fun“ od Cyndi Lauper.  Každý jeho tanec bol natočený trikrát. Snowball už skladby poznal a jeho majiteľka ho do tanca povzbudzovala. Ale ľudia v miestnosti netancovali.

Kývanie hlavou a kroky do strán

Neurologička a vyškolená tanečnica Joanne Keehn zo State University v San Diegu analyzovala pohyby papagája. Ukázalo sa, že Snowball vykonal dokopy 14 tanečných pohybov – napríklad kývanie hlavou dopredu a dozadu (niečo ako headbanging), kroky do strán alebo dvíhanie nožičiek či krúživé pohyby hlavou. Šikovný vtáčik vedel dokonca pohyby hlavičkou a nôžkami kombinovať. Na rozdiel od ľudí Snowball netancoval celý čas, ale len po úsekoch. Opakovania ukázali, že kakadu nikdy neurobil presne tie isté pohyby v rovnakom poradí v tej istej sekvencii.

Pre vedcov sú tieto zistenia veľmi zaujímavé, pretože Snowball tým preukázal svoju spontánnosť. Očividne sa sám rozhodoval, ako sa bude pohybovať. Aj schopnosť učiť sa nové tanečné kroky je nezvyčajná. “Najviac nás zaujímala veľká rozmanitosť jeho pohybov k hudbe,” povedal spoluautor štúdie Aniruddh Patel. 

Snowball ovláda neskutočné množstvo pohybov. Zdroj: YouTube

Odpozorovali pohyby od ľudí?

Vedci predpokladajú, že papagáje pohyby odpozorovali od ľudí. Pri tom musia vyriešiť náročný problém. Vtáky musia pohyby tela, ktoré je úplne inak stavané ako ľudské, prispôsobiť svojim pohybovým možnostiam. U Snowballa však vedci pripúšťajú, že si mohol svoje tanečné pohyby dokonca vymyslieť sám. Čiže bol schopný vlastnej kreativity.

Hudobne nadané vtáky

Snowball nie je jediný papagáj, ktorý dokáže tancovať. Na YouTube sú videá aj s inými hudobne nadanými vtákmi. Vedci sa domnievajú, že papagáje sú jediné zvieratá, ktoré s nami zdieľajú množstvo schopností. Jednou z nich je napodobňovanie zvukov. Pri tanci musia byť pohyby vyladené v konkrétnej časti mozgu – v tzv. motorickej kôre. To môže vysvetľovať, prečo papagáje tancujú, zatiaľ čo iné vysoko vyvinuté tvory, ako napríklad primáty nie.

Papagáje dokážu aj “spievať”. Zdroj: YouTube

Tanec je u človeka sociálnym správaním

U ľudí je tanec predovšetkým spoločenským správaním. Vedci preto chcú preskúmať zozbierané údaje, či je to aj prípad Snowballa, čiže či tancuje častejšia a viac, keď v jeho blízkosti tancujú aj iní. 

Snowballa priniesli v roku 2007 jeho predošlí majitelia do vtáčej stanice Ireny Schulzovej. Už vtedy rád tancoval, čo podnietilo výskumníkov, aby o ňom vytvorili prvú štúdiu. Krátko na to Irena Schulzová zistila, že kakadu svoj repertoár pohybov výrazne obohatil. Vedci vychádzajú z toho, že Snowballa nikdy netrénovali, ale že sám pozoroval ľudí pri tanci a potom na to reagoval.

Galéria
Na ilustračnej fotografii je kakadu žltochocholatý. Zdroj: pixabay
Na ilustračnej fotografii je kakadu žltochocholatý. Zdroj: pixabay
Aj papagáj sivý – žako – patrí medzi veľmi inteligentné vtáky. Zdroj: pixabay
Aj papagáj sivý – žako – patrí medzi veľmi inteligentné vtáky. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next