Regióny Banská Bystrica Brezno

VIDEO VEĽKÉ KLAMSTVO ministerstva? ZÁHADA brutálneho útoku VLKOV sa zamotáva! Prehovorila NEMOCNICA aj hospodár

Ilustračná foto. Zdroj: Unsplash/ Michael LaRosa

BREZO – Len nedávno médiami obletela správa o brutálnom útoku vlkov, ktorý sa odohral v blízkosti nemocnice. Tam mali roztrhať bezbrannú jelenicu. Fotografia mŕtveho zvieraťa sa internetom šírila rýchlosťou blesku. K incidentu sa vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia, podľa ktorého išlo o hoax. Nemocnica v Brezne má však na vec iný názor a zverejnila video z osudnej noci. Šokujúce zábery. Klamalo ministerstvo? 

 

K desivému útoku malo dôjsť v stredu 3.5. 2023. Podľa prvotných informácií mal vlk priamo pred nemocnicou v Brezne napadnúť jelenicu.

O útoku informoval podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec. Ten zároveň poznamenal, že „nechcem vedieť, čo by sa stalo, keby tam pri útoku boli deti alebo obyvatelia regiónu” a dodal, že „vidiek sa bojí o svoju bezpečnosť.“ Útok dokonca potvrdil aj predseda Poľovníckeho združenia Čertovice.

Zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy

Pri breznianskej nemocnici vlky zabili jelenicu. ZDROJ: FB/Roman Malatinec

Išlo o hoax?

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky má však na vec iný názor a podľa nich sa jednalo o hoax. “Správy, ktoré aktuálne kolujú internetom o údajnom útoku vlkov na bezbrannú jelenicu, priamo pred nemocnicou v meste Brezno, sú ukážkovým príkladom ako sa snažia politickí nominanti ovplyvniť verejnú mienku, šíriť strach a paniku za účelom zisku lepších politických preferencií vo volebnej kampani,” poznamenali na sociálnej sieti.

Situáciu totiž preveril spolu s členom stráže ochrany prírody a ten po obhliadke konštatoval, že “na mieste neboli zaznamenané žiadne stopy vlka dravého, ale stopy po pneumatikách. Niektoré zdroje tvrdia, že na mieste boli nájdené stopy vlka. Je však vysoko nepravdepodobné, že by sa na trávnatej ploche zachoval odtlačok šelmy, pretože na mieste bolo ťažko odčítať aj dezén pneumatík niekoľko násobne ťažšieho vozidla. Neboli zaznamenané žiadne znaky zápasu medzi korisťou a predátorom. Podľa zverejnenej fotodokumentácie jelenica na sebe nepreukazovala žiadne známky uhryznutia,” uviedlo Ministerstvo životného prostredia na sociálnej sieti.

To, že na mieste neboli žiadne stopy po vlkovi dravom, potvrdil podľa rezortu aj poľovný hospodár Poľovníckeho združenia Čertovica Brezno. Jelenica mala utrpieť zlomeninu prednej končatiny a okrem toho mala zlomené väzy.

Klamalo ministerstvo?

Nemocnica v Brezne má však na vec iný názor. Na svojej sociálnej sieti zverejnili video z času incidentu, ktoré zachytáva vlka, ako sa pohybuje v blízkosti areálu. “No keďže nevieme o tom, že by sa nás niekto pýtal ku včerajšej jelenici na chodníku, dokonca že to malo byť auto a vlk to nemohol byť, jedno video z času incidentu máme, aj keď srnu tam nevidíme, vidíme tam hádajte čo….,” poznamenali. Priamy útok vlka na jelenicu však zachytený nie je.

Podľa nich na mieste nebolo žiadne auto, ktoré by mohlo jelenicu zraziť. “Len sme reagovali na “HOAX” ktorý vydalo priamo MŽP SR pričom ide o samotný HOAX a my sme zásadne proti šíreniu dezinformácií. Auto tam určite nebolo, zato vlk tam bol. Vidno ho na viacerých kamerách. Incident sa odohral tam, kde už kamery nevidia,” poznamenala nemocnica.

Zvieratá sú podľa ich slov v areáli bežne. “Čo sa týka zvierat, úplne bežne v našom areáli vidieť srny, líšky. Aj iné zvieratá sú súčasťou nášho kraja. Nechceme nijako zasahovať do diskusií o ochrane prírody, to je mimo nás, naozaj len reagujeme na klamstvo, že to vlk nemohol byť…” dodali na záver.

Prehovoril aj poľovný hospodár

K celému incidentu sa pre zregionu.sk vyjadril aj poľovný hospodár Martin Kohút, ktorý bol pri mŕtvom zvierati. Ako uviedol, jelenica mala po sebe evidentné stopy po uhryznutí. “Bola dohryzená. Dohryzené mala stehná a slabiny. Boli evidentné stopy po zuboch. Podľa mňa je to typická práca vlkov.” 

Zlomeninu nohy podľa jeho slov jelenici nespôsobilo auto, ale snaha zvieraťa ujsť pred predátorom. “Mala čerstvú zlomeninu prednej nohy. Čo si mohla kľudne spôsobiť pri úniku pred vlkom. Z prednej nohy mala vyžraté mäso,” skonštatoval. Zlomeninu väzov pravdepodobne tiež nespôsobilo auto, ale manipulácia s telom uhynutej jelenice. “Ako som s ňou manipuloval, ako som ju otáčal z chodníka, tak mala hlavu pod telom. Vtedy sa zlomili väzy. Dalo sa počuť aj prasknutie,” priznal pre portál zregionu.sk.

Martin Kohút sa vyjadril aj k tomu, že na mieste útoku nebolo vidieť žiadne stopy po vlkovi. “Keď je sneh, tak vlk stopy zanechá. Ale na mieste je vyasfaltovaný chodník a všade dookola tráva. Tam sa nedali stopy objaviť. Nebolo tam ani blato ani sneh, ani nič také, kde by otlačil stopu,” dodal. Strážca prírody, ktorý spolu s Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky situáciu preverovali, sa podľa poľovného hospodára nezaujímal ani o obhliadku tela uhynutej jelenice.